Na czym polega praca kamieniarza?

Kamieniarstwo to jedno z tych rzemiosł, które w przeciwieństwie do wielu innych tego typu zawodów, nie odczuło spadku zainteresowania. Wygląda na to, że absolutnie mu to nie grozi. Zakłady kamieniarskie zajmują się współcześnie produkcją wielu wyrobów wykorzystywanych na co dzień, a są to m.in. schody, parapety, kominki, czy też nagrobki. Jak wygląda na co dzień praca kamieniarza?

Najważniejsze zadania kamieniarza

Kamieniarze, niezależnie od czasów, mają pełne ręce roboty. Praca nad złożonym zamówieniem może trwać nawet do kilku tygodni. Wszystko zaczyna się od projektu, na podstawie którego następuje dobór najwłaściwszych materiałów. Najważniejsze zadanie następuje podczas samej obróbki kamienia. Z pomocą specjalnych diamentowych tarcz i maszyn tnących, np. z użyciem wody, kamień stopniowo zyskuje pożądany kształt, po czym poddawany jest szlifowaniu. Na każdym etapie obróbki kamień jest kontrolowany pod kątem wystąpienia niedociągnięć – kamieniarz musi sprawdzić, czy przypadkiem nie są konieczne poprawki. W przypadku nagrobków, zakłady kamieniarskie najczęściej mają gotowy katalog, w którym można dobrać projekt dopasowany na miarę potrzeb, zarówno estetycznych, jak i finansowych. Są jednak gotowe wyprodukować towary zaprojektowane według życzenia klienta. 

Kamieniarstwo nagrobkowe to jednak nie tylko produkcja samego nagrobka. Klienci często życzą sobie różnych zdobień, konieczne jest wykonanie eleganckiego napisu, rzeźby lub różnych zdobień na pomniku. Kamieniarz jest więc często nie tylko rzemieślnikiem, ale też i artystą.

Kamieniarze pomagają także w wykańczaniu wnętrz

Na co dzień jesteśmy otoczeni kamiennymi wyrobami w wielu miejscach, a jednak kamieniarz niezmiennie kojarzy się głównie z cmentarzem. Szukasz profesjonalnego wykonawcy elementów kamiennych? Zgłoś się do zakładu kamieniarskiego. Niektóre zakłady oferują nie tylko budowę nagrobków, ale wspomagają także swoimi wyrobami prace budowlane. Jeśli na wejściu widzisz piękne nagrobki wykonane bezpośrednio w zakładzie, a firma oferuje także pomoc w aranżacji wnętrz, to już wiesz, że wchodzisz pod właściwy adres. Pamiętaj jednak o tym, że nie każdy zakład świadczy wszystkie te usługi. Wiele koncentruje się przede wszystkim na branży funeralnej.

Czy praca kamieniarza jest przyszłościowa?

wyrób kamieniarskiKamieniarstwo zaliczane jest jako zawód rzemieślniczy, który jako jeden z nielicznych właściwie nigdy nie był i nadal nie jest zagrożony brakiem zapotrzebowania. Niezależnie od czasów, potrzebowaliśmy kamiennych wyrobów w przeszłości, potrzebujemy ich obecnie i będziemy z nich korzystać także w przyszłości. Założenie firmy kamieniarskiej może okazać się zatem bardzo dochodowe, wystarczy tylko zorientować się, jak wiele zakładów istnieje w okolicy i na jakim poziomie są świadczone usługi. Nie zaniedbuj tak ważnej kwestii, jak dogodna lokalizacja (bliskość cmentarza, miejscowość z dużą liczbą mieszkańców).

Myślisz o założeniu zakładu kamieniarskiego? To może być dobry pomysł, wiedz jednak, że wiąże się to z niemałą inwestycją. Jednak jeśli tylko poprowadzisz zakład we właściwy sposób, spodziewaj się szybkiego zwrotu nakładów. Kamieniarstwo nagrobkowe z reguły opłaca się najbardziej, choćby ze względu na ciągłość zleceń. Możesz rozszerzyć ofertę o kamieniarstwo budowlane i aranżacyjne, lecz wówczas trzeba się nieco mocniej rozglądać za firmami współpracującymi i indywidualnymi klientami. Krótko mówiąc – kamieniarstwo, a zwłaszcza kamieniarstwo nagrobkowe, ma przed sobą całkiem szerokie perspektywy, które warto przemyśleć, wybierając zawód lub zakładając własną działalność.

Artykuł powstał w oparciu o współpracę z „Kamieniarz” Sp. z o.o.. Firma ta zajmuje się wykonywaniem kamiennych blatów z wymiar.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl