Sprzęt niezbędny do uprawiania wędkarstwa spinningowego

Zakupy w sklepie wędkarskim dla początkującego spinningisty z pewnością są dużym wyzwaniem. Odpowiednie dobranie wszystkich akcesoriów to bardzo poważny proces. Prawidłowo dobrany zestaw zdecydowanie ułatwi łowy spinningiście, natomiast złe dobranie sprzętu wędkarskiego może prowadzić do sporych błędów – to zaś będzie skutkowało złymi połowami.

By pomóc każdemu początkującemu wędkarzowi postaramy się doradzić w wyborze odpowiednich akcesoriów, które stanowią tak naprawdę podstawowe wyposażenie każdego spinningisty. Do tego zestawy zaliczamy oczywiście wędkę, kołowrotek, szpulę oraz żyłkę. Warto pamiętać o tym, by sprzęt kupować w dobrym sklepie wędkarskim, który w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz produktów. Takim sklepem jest Szczupak, który działa w branży wędkarskiej od 1993 roku i stale wyznacza nowe trendy.

Najważniejszy element – wędka do spinningu

Naszą listę niezbędnych akcesoriów zacznijmy od najtrudniejszego elementu – wędka. Koszt zakupu spinningu może być naprawdę wysoki, dlatego kij trzeba wybrać umiejętnie. Wybierając pierwszą wędkę nie powinno się zwracać uwagi na sprzęcie dla zawodowców, gdyż takie wędki są przystosowane do połowu specjalnych ryb lub do konkretnego stylu połowu.

Osoby początkujące powinny skoncentrować się na kijach bez pełnej szczytówki. Takie wędziska nazywane są wędziskami uniwersalnymi, dzięki którym można łowić wiele rodzajów ryb, np. okoni, szczupaków czy sandaczy.

Jak wybrać swój pierwszy kołowrotek do spinningu

Drugim, niezwykle ważnym elementem w zestawie, jest kołowrotek. Pierwszy spinningowy kołowrotek musi być stosunkowo dobrej jakości, lecz nie zalecamy wydawania zbyt dużej ilości gotówki na sam kołowrotek – po pierwsze nie wykorzystamy jego potencjału, a po drugie może się okazać, że spinning się nam nie spodoba. Należy jednak unikać niskiej jakości kołowrotków, ponieważ często „brody” spadają ze szpuli, co może być bardzo irytujące.

Zaopatrz się w dodatkowe szpule

By kołowrotek był prawidłowy do połowy różnych gatunków ryb, zarówno tych małych jak i dużych, należy wybrać model oznaczony symbolem 300. Istotne jest, by w zapasie miał on co najmniej dwie dodatkowe szpule pozwalające na naciągniecie żyłki o różnych grubościach. Prawda jest taka, że zestaw szpul z co najmniej trzema grubościami żyłki stanowi podstawę całego sprzętu. Niezwykle ważne jest to, by krawędź szpuli była wykonana z takiego metalu jak tytan czy nikiel.

Hamulec w wędce spinningowej

Podczas łowienia może się zdarzyć, że konieczne będzie odpowiednie pokierowanie ryby w zdecydowanym tempie, do czego świetnie nadaje się przełożenie 5:1. Musimy jednak mieć na uwadze to, że nie warto kupować kołowrotków z metodą szybkiego składania rączki, ponieważ bardzo szybko się one psują.

wędkarz

Ważne jest również sprzęgło – musimy wybrać między tylnym a przednim. W Przypadku spinningu wybór jest dość łatwy. Najlepiej nada się sprzęgło przednie, które oznaczane jest skrótem FD.

Korzyści sprzęgła przedniego to przede wszystkim większa średnica podkładek w sprzęgle, bardziej dopracowane odprowadzanie ciepła, które się tworzy na wskutek tarcia oraz sprawniejsza praca.

Żyłka czy plecionka? Co wybrać?

Kolejny bardzo istotny wybór podczas kompletowania zestawu spinningowego tyczy się żyłki. Od pewnego czasu bardzo popularna jest plecionka, lecz zdecydowanie odradzamy jej stosowanie przez początkujących wędkarzy. Żyłka jest bardziej odpowiednia, ponieważ wybacza ona błędy popełniane podczas holu, w przeciwieństwie do modnej plecionki.

Żyłka ma zdecydowanie większą rozciągliwość niż ta nieszczęsna plecionka, co prawda ma nieco mniejszą wytrzymałość, lecz jest ona w pełni odporna na mróz, czego nie można niestety powiedzieć o plecionce. Zaletą żyłki jest także niska cena oraz to, że rybom o wiele trudniej dostrzec taką żyłkę.

Etykiety: