5 powodów, dla których warto wybrać fototapetę

Fototapeta jest ciekawym i często wykorzystywanym elementem aranżacji wnętrz nie tylko w mieszkaniu, ale również w biurze i miejscach publicznych. Za ich pomocą można w szybki i prosty sposób odmienić charakter pomieszczenia i nadać mu oryginalnego i indywidualnego wyglądu. Jako wariant druku wielkoformatowego fototapety mogą przedstawiać zarówno abstrakcyjne aranżacje kolorów, jak i realistyczne fotografie otoczenia. Motywy wykorzystywane do druku ogranicza jedynie wyobraźnia osoby zamawiającej produkt.  

Jakie są rodzaje fototapet?

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się:

  • Fototapety z aplikacją tradycyjną, mocowane do ściany za pomocą kleju. Najczęściej ten sposób montażu dotyczy tapet winylowych lub celulozowych na nośniku flizelinowym, a także najtańszych papierowych lub lateksowych, bądź papierowych z dodatkiem lateksu. Produkty z podkładem flizelinowym możemy wybierać z wielu dostępnych materiałów gładkich i strukturalnych, a także trudnopalnych oraz wolnych od PVC. Mogą być wykorzystywane do aranżacji miejsc użyteczności publicznej, takich jak: przychodnie, szpitale, restauracje, puby. Ich zaletą jest łatwiejszy montaż, gdyż podkład flizelinowy niweluje nierówności pojawiające się na ścianie, dzięki czemu ukrywa wszelkie jej mankamenty. Podczas montażu klej aplikuje się na ścianę. Natomiast te wykonane z papieru są zdecydowanie bardziej delikatne i wymagające szczególnej ostrożności, gdyż należy je posmarować równo klejem, co jest nie tylko czasochłonne, ale również wymagające większej ostrożności i precyzji. 
  • Fototapety z klejem aktywowanym wodą, które są zdecydowanie łatwiejszym produktem do montażu na ścianie. To zdecydowanie ciekawe ułatwienie. Warstwa kleju na tapecie jest aktywowana za pomocą wody. W związku z tym montaż nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Na gładkiej ścianie jest on wyjątkowy prosty i nieskomplikowany. Poza tym umożliwia również łatwe usunięcie fototapety. Ich zaletą jest brak obecności PCV, co umożliwia ścianie oddychanie i zapobiega szybkiemu niszczeniu druku wraz z upływem lat, co przekłada się na jego trwałość, sięgającą nawet dwudziestu lat. 
  • Fototapety samoprzylepne działające podobnie jak naklejki. Po zdjęciu papierowego podkładu należy je przykleić do ściany. Tego rodzaju tapety doskonale nadają się do dekoracji mniejszych powierzchni, takich jak: wnęki, meble, szafy. Doświadczona osoba mogłaby również wykleić nimi całą ścianę. Wśród tapet samoprzylepnych znajdują się gładkie folie, papiery, od strukturalnych imitujących piasek, wełnę, beton, po imitujące skórę. Klej używany do ich produkcji nie jest tym samych produktem, który wykorzystywany jest w foliach samoprzylepnych. Jeżeli chodzi o grubość fototapet, to jest ona różnorodna. Materiały takie jak: EasyStick oraz MultiStick są mutacją fototapet samoprzylepnych. EasyStick posiada łatwo usuwalny klej, co umożliwia aplikowanie i odklejanie bez uszkodzenia ściany. Natomiast MultiStick ma klej ultra usuwalny, który również pozwala nie tylko łatwo przykleić, ale również odkleić fototapetę.

tapeta

Powody, dla których warto wybrać fototapety

Fototapeta jest jednym z najlepszych sposobów na zaaranżowanie ściany w mieszkaniu. Powodów podejmowania decyzji przez klientów o zakupie właśnie takiego produktu jest wiele. Jednym z nich jest optyczne powiększenie wnętrza, co pozwala w sposób oryginalny urządzić niewielkie pomieszczenie, w którym trudno wykorzystać inne elementy dekoracyjne ze względu na niewielką powierzchnię. Ściana jest miejscem najkorzystniejszym, dlatego fototapeta z ciekawym widokiem sprawdzi się doskonale. Widok dalekiej przestrzeni krajobrazu pozwoli uzyskać wrażenie głębi i nieskończoności. Kolejną zaletą fototapety jest oryginalność i oddziaływanie na wyobraźnię, dzięki wielości różnych obrazów. Panorama miasta, tropikalny las, motywy roślinne lub abstrakcyjne zdecydowanie bardziej pobudzają naszą wyobraźnię, niż gładka ściana w kolorze pastelowym, czy w modnych ostatnio betonowych szarościach. Kolejną zaletą fototapety jest szeroka oferta tego rodzaju produktów oferowanych przez producentów. Możemy wybierać spośród niezliczonej ilości widoków, tematów, motywów. Poza tym są trwalsze od produktów sprzed wielu lat. Współczesne rozwiązania technologiczne umożliwiły uzyskanie produktu, który w niczym nie ustępuje innym sposobom dekoracji ściany. Poza tym większość z nich jest zmywalna, co pozwala na utrzymanie produktu w czystości,. Wystarczy szmatka i odrobina wody, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Kolejną zaletą fototapety jest łatwość montażu. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły na łatwy montaż produktu na ścianie. Czynność ta przestała być wyzwaniem, szczególnie dla amatorów. 

Drukarnia w Katowicach

Drukarnia w Katowicach przygotowuje fototapety, wykorzystując do tego celu różnorodne pomysły i rozwiązania. Mogą to być personalizowane produkty ze zdjęciem z wakacji, bądź wzór nawiązujący do wizerunku firmy, logo marki, a także inne motywy pasujące do wnętrza i zgodne z życzeniem klienta. Możliwość wydrukowania dowolnej grafiki jako fototapety jest spełnieniem życzeń klientów, którzy marzą o oryginalnym i spersonalizowanym wnętrzu.