Lut Ag 104 – poznaj jego najważniejsze właściwości

Łączenie różnego rodzaju elementów wykonanych z metalu to proces, który niezbędny jest w wielu różnych branżach. Istnieje kilka metod, dzięki którym jest to możliwe, jednak z pewnością jedną z popularniejszych i częściej stosowanych jest lutowanie twarde.

W tej technice wykorzystuje się spoiwa o bardzo wysokiej temperaturze topnienia, co pozwala uzyskać bardzo mocne i trwałe połączenie. Luty wykorzystywane w tej metodzie wykonane są z różnych materiałów i charakteryzują się odmiennymi właściwościami, przez co powinny być one dobierane do materiału, z jakiego wykonane są lutowane elementy czy też do ich zastosowania. Luty srebrne to z pewnością jedno z popularniejszych spoiw w tej metodzie lutowania. Mają one wiele zalet i właściwości, które sprawiają, że nie można ich zastąpić żadnym innym spoiwem. Lut Ag 104 jest jednym z częściej stosowanych spoiw tego rodzaju, więc warto wiedzieć czym dokładnie jest ten lut, jakie ma właściwości, gdzie się go wykorzystuje i dlaczego warto go wybrać?

Czym jest lut Ag 104?

Luty wykorzystywane podczas lutowania twardego można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, jednak warto pamiętać o tym, że istnieje również podział ze względu np. na skład chemiczny poszczególnych rodzajów lutów. W taki właśnie sposób można wyróżnić spośród spoiw srebrnych lut Ag 104, którego skład chemiczny to: 44 – 46 % srebra, 26 – 28 % miedzi, 23,5 – 27,5 % cynku oraz 2 – 3 % cyny. Lut ten często oznaczany jest również jako AG 145 lub LS45Sn, jednak nadal jest to, to samo spoiwo, a nazwy wynikają wyłącznie z normy, według której oznaczony został dany lut. Mimo tego, że lut ten nadal klasyfikowany jest jako lut srebrny, to jego skład chemiczny różni się w pewnym stopniu od innych wersji lutów srebrnych. Skład ten sprawia, że właściwości spoiwa nieco się zmieniają, co pozwala wykorzystywać je w innych zastosowanych i uzyskać nieco odmienny efekt.

Właściwości lutu Ag 104

Lut Ag 104 to lut srebrny różniący się od innych spoiw srebrnych składem chemicznym. Zastosowane w tym przypadku proporcje sprawiają, że lut ten posiada temperaturę topnienia wynoszącą 630 – 730 stopni Celsjusza (solidus – likwidus). Dzięki temu spoiwo to świetnie nadaje się do łączenia techniką lutowania twardego elementów wykonanych z takich materiałów jak stal, miedź, stopy miedzi, nikiel oraz stopy niklu. Lut Ag 104 należy do grupy lutów nieotulonych, co oznacza, że podczas jego użytkowania niezbędne jest zastosowanie dodatkowo odpowiedniego topnika, który zadba o czystość połączenia i pozwoli na jego wzmocnienie i utrwalenie. Spoiwo to można zakupić w postaci prętów o średnicy rdzenia 1,5 mm, 2 mm i 2,5 mm. Tak spory wybór różnej grubości lutów sprawia, że można je stosować w bardzo wielu różnych zastosowaniach.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się lut Ag 104?

Lut Ag 104 to spoiwo o bardzo cennych właściwościach, które jest idealnym wyborem podczas lutowania różnego rodzaju elementów wykonanych ze stali, miedzi, stopów miedzi, niklu i stopów niklu. Często spoiwo to wykorzystywane jest do lutowania cienkowarstwowych rur w instalacjach wodnych, gazowych, olejowych i grzewczych oraz dostarczających wodę pitną. Zastosowanie tego typu lutu jest więc dość szerokie, a dzięki swoim właściwościom spoiwo to pozwala na utworzenie bardzo wytrzymałego, szczelnego i trwałego połączenia, co jest bardzo ważną i cenną cechą.

lutowanie

Dlaczego warto wybrać lut Ag 104?

Lut Ag 104 to dość uniwersalne spoiwo, które świetnie sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach. Posiada ono bardzo dobre właściwości lutownicze, wykazuje dobrą wytrzymałość na ścinanie, zmęczenie oraz wysoką udarność. Ponadto luty srebrne Ag 104 odporne są na działanie kwasów i zasad, co sprawia, że mogą być wykorzystywane do łączenia elementów wystawionych na działanie tego typu substancji. Szukając odpowiedniego lutu srebrnego warto wybrać lut Ag 104, który idealnie sprawdzi się w wielu zastosowaniach, oczywiście, jeśli jego właściwości będą pozwalały na jego użycie w danej sytuacji.