Praca w Holandii – na co uważać i czego się spodziewać?

Polacy coraz chętnie decydują się na wyjazd do pracy za granicę. Bardzo często kierunkami wyjazdów są Niemcy, Wielka Brytania, a także Holandia, która w ciągu ostatnich lat przyciąga coraz więcej osób do pracy. Decydujemy się zarówno podjąć pracę tymczasową, wakacyjną, sezonową jak i pozostać na dłużej pracując na danym stanowisku na stałe.

Pracując za granicą jesteśmy w stanie w dość krótkim czasie osiągnąć wysokie wynagrodzenie, które później z powodzeniem możemy wykorzystać w Polsce. Pamiętajmy jednak, że wyjazd za granicę do pracy wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania, a sam proces znalezienia pracy również nie należy do najłatwiejszych. Istnieje wiele zagrożeń, które mogłyby stanowić spore niebezpieczeństwo dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność i znać każde możliwe ryzyko.

Rodzaj wykonywanej pracy

Wyjeżdżając do Holandii zazwyczaj osoby zatrudnione są do pracy na polach tulipanów, w szklarniach czyli w ogrodnictwie, rolnictwie. Praca ta jest wyjątkowo prosta i niemal każda osoba będzie w stanie podjąć się jej wykonania. Bardzo często oferowane są również prace w różnorodnych fabrykach, na liniach produkcyjnych, w chłodniach. Szukający pracy dla siebie koniecznie należy dokładnie zapoznać się z stawianymi wymaganiami i aplikować jedynie na oferty, w który jesteśmy w stanie pracować spełniając wszelkie oczekiwania.

Na niektóre stanowiska bowiem konieczne jest posiadanie dodatkowych certyfikatów lub specjalnych umiejętności i doświadczenia, bez których wykonywanie danych robót mogłoby być wyjątkowo niebezpieczne. Warto również pracę wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Osoby które źle znoszą upały nie powinny decydować się na pracę w szklarniach gdyż w okresie letnim temperatury mogą tam osiągać wyjątkowo wysokie wartości. Wówczas lepiej zdecydować się na pracę w na halach, w fabrykach przy liniach produkcyjnych, gdzie nie będzie konieczności znoszenia mocnego słońca.

Znajdź zaufanego pośrednika

Przeglądając oferty pracy w Holandii bardzo często są one wystawiane przez pośredników pracy. Jest to doskonały sposób aby znaleźć zatrudnienie sezonowe, mieć zapewnione wyżywienie za mieszkanie i jednocześnie cieszyć się zadowalającą pensję bez konieczności znajomości języka holenderskiego. Korzystający pośredników w pracy dostajemy wszelkie informacje odnośnie wykonywanych robót, jak będzie wyglądało nasze zatrudnienie, a wszystkimi aspektami zajmują się organizatorzy co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla nas.

Koniecznie należy jednak pamiętać, że wśród pośredników mogą znaleźć się oszuści. Zanim zdecydujemy się na podjęcie pracy za granicą oferowaną przez pośrednika koniecznie sprawdźmy czy jest to osoba godna zaufania. Warto sprawdzić opinie na jej temat w internecie lub na różnorodnych forach, a także sprawdzić czy firma ta zarejestrowana jest w systemie KRS. Jeśli żadne z tych aspektów nie wzbudzi naszych podejrzeń możemy śmiało aplikować do pracy. Pamiętajmy również o podpisaniu umowy i nie zgadzamy się na wykonanie tej czynności po przyjeździe na miejsce.

Jeśli umowa jest napisane po holendersku warto znaleźć tłumacza, dzięki któremu nie będziemy musieli podpisywać dokumentów w ciemno. Znalezienie rzetelnego pracodawcy pośrednika, który będzie oferował atrakcyjną pracę z zadowalającym wynagrodzeniem nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Należy uważać na oszustów, a będąc wyjątkowo ostrożnym będziemy w stanie znaleźć i wybrać ofertę, która nie tylko przyniesie nam wymarzony zarobki, ale jednocześnie sprawi, że wyjazd do Holandii będzie miłym wspomnieniem na całe życie.