Obowiązki właściciela psa

Jak korzystać z pojemników na psie kupy

Nie każdy właściciel czworonoga wie, że posiadanie zwierzęcia to przede wszystkim obowiązki, a nie sama przyjemność. Niestety większość zachowuje się, jakby wzięło do domu zabawkę. Z tego względu często nie wiedzą do czego służą podstawowe akcesoria zwierzęce, jak: smycze, pojemniki na psie odchody, kagańce i tym podobne. Nie każdy zdaje sobie również sprawy, że za psa trzeba płacić podatek. Kto to robi? Niewiele osób. O czym zatem posiadacz czworonoga winien zawsze pamiętać. Przede wszystkim o tym, że pies należy do zwierząt drapieżnych (zwłaszcza niektóre rasy zaliczane są do agresywnych), w związku z tym nigdy nie wiadomo, jak zachowa się w sytuacji stresowej, ani żadnej innej. Nikt nie wejdzie do głowy zwierzęcia i nie sprawdzi co też w danej chwili instynkt mu podpowiada.

Nie każdy też jest specjalistą od psiej psychologii i raczej większość ludzi zwyczajnie nie umie rozpoznawać mowy ciała psa. Skoro tak jest to pod żadnym pozorem w miejscach publicznych nie można psa spuszczać ze smyczy. Zatrważający jest widok spacerującego człowieka (pośród dziesiątek innych osób), a obok niego wesoło, bez uwięzi hasającego owczarka niemieckiego czy dobermana. Oczywiście za tego typu zachowanie grozi grzywna, ale jak widać niewiele osób sobie coś z tego robi. To samo jest ze sprzątaniem. Większość raczej zdaje sobie sprawę, do czego służą rozstawione pojemniki na psie kupy, ale niewiele osób jest w stanie podnieść nieczystość zwierzęcia. A szkoda, bo pomogłoby to w utrzymaniu większej czystości polskich miast, ale przede wszystkim higieny. pojemnik na psie odchody

Sprzątaj po swoim psie!

Jeśli posiadacze czworonogów w tak lekki sposób podchodzą do tych dwóch powyższych spraw, to skąd można mieć pewność, że pamięta on o obowiązkowym odrobaczaniu zwierzęcia? Jeśli pies systematycznie nie jest poddawany temu zabiegowi, najprawdopodobniej staje się nosicielem groźnych dla człowieka drobnoustrojów, które wydostają się z jego ciała wraz z kałem. Pozostawienie tej wydaliny na chodniku, czy tam gdzie pies się akurat załatwił wiąże się z ryzykiem zarażenia kogoś tasiemcem, glistą czy jeszcze innym świństwem. Drodzy właściciele- odrobaczajcie swoje zwierzęta, a jego odchody wrzucajcie do pojemnika na psie kupy. Zwłaszcza, że nie tylko nie sprzątając po swoim psie można nabawić się jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, ale także finansowo można ucierpieć z tego względu, że za nie wyrzucenie nieczystości zwierzęcia do specjalnego pojemnika na psie odchody można otrzymać mandat.

Warto zatem sprzątać, dużym problemem to nie jest, wystarczy się schylić i posprzątać. To są na razie trzy rzeczy, o których każdy właściciel winien pamiętać i ich przestrzegać, co jeszcze do tego zbioru można dodać? O przeprowadzaniu systematycznego szczepienia, zwłaszcza przeciw wściekliźnie. W tym wypadku raczej nie ma problemu i posiadacze czworonogów przestrzegają tego obowiązku. Zostały chyba przedstawione najważniejsze powinności psich właścicieli. Dobrze byłoby, gdyby wszystkie były przestrzegane z tą samą sumiennością, co szczepienia- szczególnie obowiązek prowadzenia psa na smyczy oraz wyrzucania pozostałości psie do specjalnych pojemników na kupy.