Jaki wpływ na zdrowie ma nieusuwanie sadzy ze ścian?

Problemy z sadzą osadzającą się na ścianach i suficie najczęściej mają właściciele otwartych kominków. Jej czyszczenie potrafi być bardzo męczące, czasochłonne, a przy tym nawet niebezpieczne. Pozostawienie jej też nie jest najlepszym pomysłem, nie tylko ze względów estetycznych, lecz też i zdrowotnych. Pojawia się zatem pytanie, jaki wpływ na zdrowie może mieć osadzająca się na ścianach sadza i jak usunąć ją w prawidłowy, bezpieczny sposób? Dlaczego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie sprzątającej?

Jak dochodzi do powstawania sadzy na ścianach i jak oddziałuje ona na zdrowie?

Ulatniający się z kominka dym pod wpływem ciepła łączy się z zalegającym na ścianach tłuszczem i kurzem, prowadząc w ten sposób do powstania sadzy. Wnika ona w drobne pęknięcia i pory ścian, dlatego też jest tak trudna do usunięcia. Domowe sposoby mogą tutaj nie być zbyt pomocne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Jest tak dlatego, że jeśli podejmujemy się czyszczenia sadzy samodzielnie, na ogół robimy to środkami, które nie są wystarczająco skuteczne, by rzeczywiście pozbyć się sadzy w sposób definitywny, a do tego często lekceważymy konieczność zabezpieczenia skóry i dróg oddechowych podczas takich prac. Ma to ogromne znaczenie, dlatego że nie tylko chemia ze środków stosowanych w walce z sadzą ma negatywne działanie na organizm ludzki, lecz też dlatego, że sadza pod wpływem czyszczenia ponownie uwalnia toksyczne związki lotne, które mogą trafiać do wnętrza organizmu, przyczyniając się w ten sposób do licznych chorób i dolegliwości.

Usuwanie sadzy ze ścian

Jakie choroby może spowodować wdychanie sadzy?

Poniżej lista przykładowych przypadłości, na jakie możemy cierpieć w wyniku obecności sadzy w domu:

 • zapalenie płuc,
 • POChP,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • niedokrwienie mięśnia sercowego,
 • niedokrwienie naczyń mózgowych,
 • miażdżyca tętnic,
 • wzrost krzepliwości,
 • zaburzenia przepływu krwi.

Warto zaznaczyć, że pełna lista jest o wiele, wiele dłuższa, dlatego też tak ważne jest usuwanie sadzy ze ścian w prawidłowy sposób.

Dlaczego warto powierzyć usuwanie sadzy profesjonalnym firmom sprzątającym?

Jest to rozwiązanie przede wszystkim skuteczne i bezpieczne z kilku powodów, które omawiamy poniżej.

 • Pracownicy firm sprzątających są odpowiednio przeszkoleni, dlatego też nie narażają zdrowia ani swojego, ani mieszkańców domu na szkodliwe działanie, jakie może mieć sadza.
 • Są oni wyposażeni w specjalistyczne środki, które nie tylko pomogą w skutecznym rozprawieniu się z sadzą, lecz też zabezpieczą ściany przed ponownym osadzaniem się jej, dzięki czemu będziemy cieszyć się czystymi ścianami o wiele dłużej, niż gdybyśmy podjęli się samodzielnych prób oczyszczania.
 • Dzięki doświadczeniu personelu sprzątającego, ściany podczas prac oczyszczających nie są narażone na uszkodzenia.
 • W ramach pomocy profesjonalistów, takich jak w firmie Vector Usługi, możemy liczyć na pomoc w czyszczeniu domu nie tylko z sadzy powstałej w wyniku palenia w kominku lub piecu, lecz też po pożarze, gdzie skala zanieczyszczeń jest dużo większa.

Co zrobić, by problem z sadzą nie powracał?

Jeśli masz w domu kominek lub nadal opalasz dom tzw. “kopciuchem”, dalsze zmagania z sadzą są właściwie nieuniknione na dłuższą metę. Jak już wiemy, z usuwaniem sadzy lepiej nie rozprawiać się samodzielnie. Są jednak kroki, jakie warto podjąć, by nie dopuścić do jej ponownego osadzenia się lub przynajmniej zmniejszyć jej ilość. Jakie?

 • Na rynku dostępne są liczne preparaty, zapobiegające powstawaniu sadzy, które należy dodawać podczas spalania drewna. Zmniejszą one ilość sadzy w kominie i ograniczą jej wydostanie się na zewnątrz.
 • Regularnie sprawdzaj stan komina. Czy jest on odpowiednio wyczyszczony i czy dostęp do powietrza z zewnątrz jest wystarczający
 • Należy zadbać o to, by do palenia w piecu czy też w kominku wykorzystywane było wyłącznie drewno suche. Korzystanie z drewna mokrego podnosi ryzyko powstawania sadzy smolistej, szczególnie niebezpiecznej dla życia i zdrowia.

Sadza w domu to poważne zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć. Czyste ściany to nie tylko podniesiony poziom estetyki w domu, lecz też inwestycja w lepsze zdrowie. Zadbany dom jest nie tylko piękny, lecz też i bezpieczny, dlatego też nie wahaj się skorzystać z pomocy firm sprzątających, gdy zachodzi taka potrzeba.