Jak pielęgnować soczewki jednodniowe?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, produkowanym najczęściej z materiału silikonowo-hydrożelowego, umieszczanym przez użytkownika na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Soczewki są z reguły przezroczyste i posiadają specjalne znaczniki, aby ułatwić użytkownikowi zakładanie ich na oczy. Wybór często pada na soczewki jednodniowe. Jak należy o nie dbać, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe? 

Historia soczewek kontaktowych

Prototyp soczewki stworzył już Leonardo da Vinci, ale niestety jego projekt nie został zrealizowany. Kolejne próby podjął w XVII wieku Kartezjusz. Dopiero niemiecki dmuchacz szkła pod koniec XIX wieku stworzył soczewkę nadającą się do noszenia i umożliwiającą widzenie. Historia tego produktu medycznego jak widać jest długa i ma ponad 500 lat. Współczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe to osiągnięcie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Są elastyczne, nie wysychają, idealnie dopasowują się do rogówki, a przy tym przepuszczają tlen. W tym czasie pojawiły się na rynku soczewki jednodniowe, które ograniczyły możliwość infekcji, dzięki krótkiemu okresowi noszenia. Korzystając z soczewek kontaktowych, pamiętać należy, że jest to wyrób medyczny i przed ich użytkowaniem powinno się zasięgnąć opinii specjalisty. 

Czym są soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jednorazowego użytku. Wymiana ich na nowe każdego dnia sprawia, że nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, związanych z posiadaniem pudełka do przechowywania, płynu, środków pielęgnujących do przechowywania. Wygoda zakładania, sterylne opakowanie powodują, że użytkownik nie musi troszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację. Pamiętać należy jednak o tym, aby zawsze dbać o czystość dłoni.

Soczewki jednodniowe szczególnie polecane są osobom, które noszą okulary, a tylko na specjalne okazje zakładają soczewki kontaktowe. Zadowoleni z nich będą również sportowcy ze względu na wygodę użytkowania.

Zalety soczewek jednodniowych

Pojawienie się w sprzedaży pierwszych modeli soczewek kontaktowych wiązało się z problemem odpowiedniej ich pielęgnacji. Produkty wielokrotnego użytku wymagają codziennego czyszczenia, dezynfekowania i przechowywania w taki sposób, by nie zagrażały zdrowiu użytkownika. Ten problem zniknął wraz z pojawieniem się na rynku modeli miękkich soczewek jednodniowych, które od początku stały się niezwykle popularnym produktem medycznym, kupowanym na całym świecie. Stanowią one obecnie niemal połowę wszystkich sprzedawanych na świecie tego typu produktów. Klienci doceniają wygodę użytkowania, brak obowiązku wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Tego typu soczewkę po zdjęciu z oka wyrzuca się do śmieci i zakłada nową.

soczewki jednodniowe

Korzystając z soczewek jednodniowych, nie trzeba kupować dodatkowych akcesoriów, takich jak pudełko na soczewki.

Wprowadzenie na rynek wygodnego produktu medycznego w postaci soczewek jednodniowych spowodowało większe zainteresowanie tą metodą korekcji wzroku. Powodem ich sukcesu, oprócz braku codziennej pielęgnacji i ryzyka wystąpienia infekcji w obrębie oka, niezwykle wysokiej ostrości widzenia, była również możliwość zastąpienia ich okularami przy każdej nadarzającej się okazji dla wygody użytkownika Specjaliści wskazują na niezaprzeczalną zaletę tego typu produktu w postaci mniejszej liczby powikłań oka i infekcji w obrębie rogówki. Dla większości osób, korzystających z soczewek, zaletą jednodniowego trybu noszenia jest wygoda, ale także ich miękkość i elastyczność, dzięki której nie podrażniają oka, gwarantując w ten sposób wygodę przez cały dzień. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z problemem suchych i szczególnie wrażliwych oczu, dlatego są one idealnym wyborem dla tych, którzy zmagają się z alergią. Kolejną zaletą niektórych markowych soczewek jednodniowych jest ochrona oka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Jak korzystać z soczewek kontaktowych jednodniowych?

Utrzymanie wzroku w idealnej kondycji wymaga przestrzegania zasad korzystania z soczewek jednodniowych. Jeżeli kupujemy tego typu produkty medyczne, nie zwalnia nas to z przestrzegania zasad higieny przy ich zakładaniu i ściąganiu. Zawsze wykonujemy tę czynność czystymi rękami, aby nie przenosić bakterii z rąk na oko. Poza tym rygorystycznie należy przestrzegać trybu ich noszenia. Po upływie określonego czasu, w tym przypadku jednego dnia, ściągamy je z oka i wyrzucamy. Nie należy w żaden sposób naruszać sterylności przechowywania soczewek jednodniowych