Gdzie można jeździć rowerem elektrycznym?

Poruszając się za pomocą roweru elektrycznego należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisach odnośnie tego rodzaju pojazdu. Niestety, ale niedostosowanie się do przepisów prawa może skutkować w najlepszym przypadku nałożeniem mandatu przez kontrolę drogową. Warto zapoznać się w obowiązującymi przepisami oraz tym, w jaki sposób można prawidłowo przemieszczać się za pomocą tego typu pojazdu.

Rower elektryczny, a prawo

Obowiązujące w Polsce prawo mówi, że pojazd jest już motorowerem, kiedy jego prędkość, która wspomagana jest napędem elektrycznym przekracza 25km/h. W takiej sytuacji nie można poruszać się nim po ścieżkach rowerowych, a osoby, które znajdują się w przedziale wiekowym od 14 do 17 lat muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania.

Jeżeli „rower” elektryczny jest zakwalifikowany jako motorower, musi on posiadać tablicę rejestracyjną oraz komplet dokumentów wraz z homologacją i przeglądem, który dopuszcza go do poruszania się po drogach.

Niestety, ale wjazd takim pojazdem na ścieżkę rowerową może skończyć się mandatem w wysokości 100 złotych. Jeżeli osoba nie będzie posiadać odpowiednich uprawnień do kierowania, może dodatkowo otrzymać karę na poziomie 500 złotych. Trzeba także pamiętać, że podczas jazdy należy mieć założony homologowany kask oraz wykupioną odpowiednią polisę OC.

Rowery z napędem elektrycznym, a rzeczywistość

Obecnie produkowane rowery elektryczne posiadają szereg ograniczeń, które umożliwiają poruszanie się nimi jak zwykłym, tradycyjnym rowerem. Oznacza to, że można wykorzystywać go do jazdy po ścieżkach rowerowych oraz wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo. Jeżeli w pobliżu nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej to tak samo jak w przypadku tradycyjnego pojazdu, można poruszać się nim po ulicy, przy prawej krawędzi jezdni z zachowaniem szczególnej ostrożności. Do jazdy rowerem nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień. Jedynie małoletni kierujący muszą ubiegać się o wyrobienie karty rowerowej, która pozwala na legalną jazdę.

Bezpieczeństwo podczas jazdy elektrykiem

Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi – szczególnie ze względu na znacznie większe prędkości poruszania się za pomocą roweru elektrycznego. Przede wszystkim należy pamiętać o każdorazowym zakładaniu kasku bezpieczeństwa bądź nawet ochraniaczy, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych skutków kolizji lub wywrócenia się. Dobrze jest także wyposażyć rower elektryczny w komplet świateł, który zwiększy jego widoczność dla innych kierujących i pozwoli bezpiecznie przemieszczać się nawet po ruchliwych ulicach miasta.

Poruszanie się rowerem elektrycznym – o czym należy pamiętać?

Decydując się na zakup oraz użytkowanie roweru elektrycznego należy pamiętać o dostosowaniu mocy modelu pojazdu do danych warunków oraz oczekiwań. Osoby, które chcą poruszać się rowerem elektrycznym w ten sam sposób jak tradycyjnym, muszą pamiętać, że jego moc nie może pozwalać na przekroczenie prędkości 25km/h. Jeżeli takowa bariera zostaje przekroczona to pojazd zostaje zakwalifikowany jako motorower i wymaga specjalnych uprawnień do poruszania się oraz ważnej homologacji i ubezpieczenia OC.

Obecnie kwestia rejestracji rowerów jest słabo rozwiniętą dziedziną przez co wiele osób nadużywa prawa i jeździ nielegalnie.

Producenci jednak ostrzegają przed wzmożonymi kontrolami oraz przymusem blokowania mocy w elektrycznych rowerach. Warto jednak dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób poruszających się po drogach. Niestety, ale nadmierna prędkość roweru może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji, których lepiej unikać. Reasumując, rowerem elektrycznym można jeździć niemalże wszędzie tam, gdzie tradycyjnym, jednakże z kilkoma wyjątkami. Aby jednak być w pełni bezpiecznym należy zawsze pamiętać o prawidłowym ubiorze oraz kontroli stanu technicznego roweru, który napędzany jest energią elektryczną.

Czy rower elektryczny to dobry wybór?

Oczywiście, że rower elektryczny będzie bardzo dobrym wyborem zarówno dla osób młodych jak i tych starszych z różnymi schorzeniami. Warto jednak pamiętać, aby wybierać tylko pojazdy renomowanych firm, które spełniają wszelkie wymogi prawne dotyczące ograniczeń dla pojazdów elektrycznych. Tylko wtedy można mieć pewność, że użytkownik porusza się rowerem napędzanym prądem zgodnie z prawem oraz zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zdecydowanie warto podjąć inwestycję w pojazd elektryczny, ponieważ staje się to codziennością każdego człowieka i znacznie ułatwia poruszanie się po aglomeracjach miejskich.

Rowery elektryczne sklepZainteresowały Cię rowery elektryczne? Sklep PMBIKE posiada wiele różnych modeli tego typu pojazdów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie internetowej.

WWW: http://pmbike.pl/
Telefon: 789300042
E-mail: sklep@pmbike.pl