Najciekawsze sposoby na kreatywne wykorzystanie zabawek sensorycznych

Zadaniem zabawek sensorycznych jest dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców, które stymulują jego zmysły. Stosowane są u dzieci zarówno zdrowych, jak z zaburzeniami w rozwoju. Pełnią w związku z tym rolę terapeutyczną, a także stymulującą właściwy rozwój malucha. Dzięki nim kształtuje on prawidłową integrację sensoryczną, która pozwala na  przetwarzanie w mózgu bodźców, co jest konieczne do odpowiedniego funkcjonowania w codziennym życiu. 

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne stanowią pomoc, której zadaniem jest wspieranie dziecka w odczytywaniu i integracji bodźców pochodzących z otoczenia. Są doskonałym wsparciem zarówno dla dzieci zdrowych, jak i z dysfunkcjami rozwojowymi, dlatego warto mieć je w domu, ponieważ znakomicie rozwijają i stymulują wszechstronny rozwój malucha. Z reguły są niezwykle proste i nieskomplikowane. Ich cechą charakterystyczną jest różnorodność faktur, kolorów, kształtów i materiałów, z jakich zostały wykonane. Dziecko, bawiąc się nimi, doświadcza wielu wrażeń zmysłowych związanych z dotykiem, słuchem i wzrokiem. Tego rodzaju zabawki często są świecące, migoczące, połyskujące, co znakomicie angażuje zmysł wzroku. Inne z kolei pobudzają czucie głębokie ze względu na zastosowanie materiałów i różnych fakturach oraz zróżnicowanego wypełnienia. Są stosowane jako pomoc obciążeniowa w terapii integracji sensorycznej. Do zabawek oddziaływujących na zmysł dotyku możemy zaliczyć różnego rodzaju piłeczki do ściskania, gniotki, gryzaki, piankowe klocki dla najmłodszych. Zmysł wzroku pobudzają zabawki z dźwiękiem i obrazem, zaś słuch aktywizują na przykład dźwiękowe puzzle, a także odpowiednio dobrane instrumenty muzyczne.

zabawki

Jak wykorzystać zabawki sensoryczne w kreatywny sposób?

Zabawki sensoryczne zapewniają doskonałą zabawę połączoną z efektywnym rozwojem emocjonalnym, zmysłowym, poznawczym, manualnym i zręcznościowym. Można je dopasować do zainteresowań dziecka. Oto kilka propozycji:

    • Poduszki sensoryczne, które są przeznaczone również dla niemowląt. Posiadają różną fakturę materiału oraz wypełnienie, dzięki czemu powstają dźwięki, pobudzające zmysł dotyku i słuchu. W zależności od wypełnienia moga stanowić obciążenie dla dzieci poddawanych terapii SI. Doskonale spełniają rolę ruchomej ścieżki sensorycznej, a jako poduszki obciążają nogi, plecy, uda i głowę. Dzieci mogą także turlać się po ścieżce ułożonej z poduszek o różnym wypełnieniu, co jest doskonałą zabawą także dla najmłodszych. 
  • Mega kostka manipulacyjna z zapięciami to świetna zabawka rozwijająca umiejętności motoryczne oraz logiczne myślenie. Służy także do wykształcenia u dziecka zdolności manualnych rąk. Zabawy kostką polegają na przewlekaniu, zapinaniu i odpinaniu guzików, zatrzasków, rzepów, otwieraniu i zamykaniu ruchomych elementów w postaci zwierzątek, umieszczonych na czterech ścianach kostki, czy za pomocą drzewka. Dziecko ma dojść do pierwszej warstwy zwierzątka. Zabawka rozwija logiczne myślenie, cierpliwości w wykonywaniu zadań, motorykę oraz stymuluje zmysł dotyku.  
  • Kulki sensoryczne dostarczają wielu wrażeń zmysłowych. Za pomocą siedmiu par identycznych kulek dziecko może porównać różne ich cechy, takie jak: wagę, teksturę, temperaturę, wydawany dźwięk przy odbijaniu i spadaniu. Po założeniu na oczy opaski opisuje wrażenia i skojarzenia, określa cechy, rozwijając w ten sposób słownictwo i wyobraźnię. Kolejną zabawą jest umieszczenie kulek w woreczku tak, aby dziecko ich nie widziało. Kolejnym krokiem jest uchwycenie jednej z pary kulek i odnalezienie takiej samej w woreczku. Kulki sensoryczne rozwijają wyobraźnię, zmysł dotyku, uwrażliwiają na różnorodność faktur, rozwijają czucie w palcach, zachęcają do samodzielnych działań i zdobywania doświadczeń drogą empiryczną i polisensoryczną.
  • Rybki sensoryczne z wędką pozwalają ćwiczyć umiejętność chwytania przedmiotów. Dziecko ma za zadanie za pomocą wędki i linki oraz namagnesowanego haka złapać rybkę, która posiada wbudowany magnes, reagujący z hakiem. Każda rybka ma otwierany pyszczek, do którego można włożyć inne pomoce dydaktyczne, aby urozmaicić zajęcia i zabawę. Dziecko w ten sposób rozwija koordynację wzrokowo – ruchową, doskonali refleks i szybką orientację wzrokową.
  • Gra zręcznościowo – logiczna ALE JAJO jest doskonałą pomocą do treningów logicznego myślenia i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Wymaga umiejętności taktycznego planowania ruchów, wpływa korzystnie na poprawę koncentracji. Służy także do rozwoju sprawności ruchowej dłoni. Można ją wykorzystać jako formę ćwiczeń stymulujących pracę lewej półkuli mózgu. Dziecko ma za zadanie w miarę szybko dobrać odpowiednio brakujące jajko, aby uzupełnić ich zbiór, naniesiony na karteczkach.