Najczęściej polecane produkty do rehabilitacji w domu

Rehabilitacja jest procesem, którego głównym celem jest przywrócenie sprawności fizycznej i/lub psychicznej osób po przebytych urazach, wypadkach i operacjach. Może być przeprowadzana również w warunkach domowych jako metoda uzupełniająca stosowana wspomagająco w rehabilitacji prowadzonej przez wykwalifikowanych specjalistów- rehabilitantów i fizjoterapeutów.

Poznajmy produkty,  w które warto zainwestować i które są polecane do rehabilitacji w domu.

Kiedy zalecana jest rehabilitacja w domu?

Najczęstszym powodem prowadzenia rehabilitacji w domu są przebyte kontuzje, urazy i operacje. Pacjent, któremu zależy na skróceniu okresu rekonwalescencji, podejmuje się rehabilitacji domowej przy użyciu oferowanego w tym celu sprzętu. Nie jest on skomplikowany w obsłudze, zazwyczaj nie zajmuje dużo miejsca i różni się od sprzętu wykorzystywanego w profesjonalnych gabinetach rehabilitacyjnych. Kluczem do sukcesu jest opracowanie planu rehabilitacji, najlepiej z odpowiednim specjalistą, i regularne jego przestrzeganie. Systematyczność i konsekwencja są najważniejszym elementem wpływającym na osiągane wyniki w powrocie do zdrowia i poprawy samopoczucia.  

Jakie sprzęty do rehabilitacji w domu są polecane i w co warto zainwestować?

Sprzęt do rehabilitacji w domu powinien odznaczać się skutecznością, prostotą i bezpieczeństwem w użytkowaniu. Poniżej prezentujemy asortyment, którym warto się zainteresować:

Taśmy do ćwiczeń

Używane są do ćwiczeń, których celem jest zwiększenie siły mięśni i zakresu ruchu, szczególnie u osób, które nie mogą przeciążać stawów. Służą również do korekcji wad postawy oraz polepszenia koordynacji ruchowej. Taśmy do ćwiczeń dostępne są w wersjach o różnej sile oporu, począwszy od słabej do extra mocnej. Wykonane są z trwałych i odpornych na zerwanie materiałów.

Pętle tubingowe i linki do ćwiczeń

Podobnie jak taśmy, pętle tubingowe oferowane są o różnej sile oporu. Przeznaczone są do ćwiczeń i usprawniania mięśni kończyn górnych i dolnych. Do pętli tubingowych zaliczamy  pętlę typu Cuff Ring, która wyposażona jest w mankiety zapinane na rzep, dzięki czemu można ją bezproblemowo zapiąć na kostkach. Pętla typu ósemka tubingowa używana jest do rozciągania kończyn górnych i dolnych, natomiast pętla gumowa Loop- do rozciągania grup mięśniowych np. mięśni dłoni.

Linka do ćwiczeń samowspomagających sprawdzi się w ćwiczeniach służących zwiększeniu siły mięśni oraz zakresu ruchu stawu barkowego. Dostosowana jest do montażu w futrynie drzwi.

Masy plastyczne, siatki rehabilitacyjne, trenery dłoni

Te niewielkie i praktyczne przyrządy znajdują wszechstronne zastosowanie u wszystkich osób, zarówno dorosłych, starszych, jak i dzieci. Używane są do wzmacniania siły mięśni dłoni i palców oraz poprawy umiejętności motorycznych. W sytuacjach napięcia i stresu działają jako doskonały sposób na rozluźnienie. W rehabilitacji domowej służą przeważnie do przywrócenia sprawności dłoniom po operacjach i urazach.

Trenery i poduszki sensoryczne

Trenery stosowane są w celu poprawy koordynacji ruchowej i przybierania poprawnej postawy ciała. Wyrabiają zmysł równowagi na różnych poziomach trudności.

rehabilitacja

Poduszki sensoryczne, wyposażone w specjalne wypustki, łagodzą dolegliwości bólowe i łagodnie stymulują podczas siedzenia. Wykorzystywane są do rehabilitacji stawu kolanowego i skokowego.

Piłki do ćwiczeń i masażu

Piłki do ćwiczeń dostępne są w kilku rodzajach, rozmiarach i kolorach. Piłki gimnastyczne służą poprawie koordynacji ruchowej oraz wzmocnieniu mięśni u osób z problemami narządu ruchu oraz zaburzeniami neurologicznymi. Piłki lekarskie wykorzystywane są w treningu siłowym i wytrzymałościowym, natomiast piłki sensoryczne z wypustkami służą do stymulacji, masażu i poprawy siły mięśni kończyn górnych i dolnych.

Maty do ćwiczeń

Do wyboru w różnych rozmiarach. Bardzo uniwersalne i wszechstronne w użyciu. Wykonane z antypoślizgowego materiału. Przeznaczone są do komfortowego wykonywania wszelkiego rodzaju ćwiczeń usprawniających, rehabilitacyjnych oraz fitness.

Ciężarki do ćwiczeń

Do wyboru ciężarki o różnej wadze. Znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i w klubach fitness. Powszechnie używane w treningu siłowym.

Z kim najlepiej skonsultować wybór sprzętu rehabilitacyjnego?

Wybór sprzętu rehabilitacyjnego do domu może być nie lada wyzwaniem i stanowić problem, zwłaszcza w obliczu tak wielu oferowanych opcji. Z tego też względu kupno odpowiedniego sprzętu, który będzie spełniał swoją rolę, powinno być poprzedzone konsultacją z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Powinniśmy uzyskać od niego poradę dotyczącą rodzaju sprzętu, jaki poleca do stosowania w warunkach domowych. Rehabilitacja przeprowadzana w domu powinna stanowić dodatkowe wsparcie dla rehabilitacji prowadzonej pod czujnym okiem specjalisty. Niezmiernie ważne jest to, aby rehabilitant wskazał sprzęt, który będzie dopasowany do rodzaju schorzenia pacjenta, będzie skutecznie prowadził do stopniowego przywracania mu sprawności fizycznej, i będzie prosty oraz intuicyjny w obsłudze. 

Po konsultacji ze specjalistą polecamy odwiedzenie sklepów ze sprzętem do rehabilitacji i zapoznanie się z ich asortymentem. Najszybszą i najwygodniejszą metodą zakupu będzie skorzystanie z bogatej oferty produktów, którą poszczycić się może sklep ze sprzętem do rehabilitacji X-Reh.pl. W swojej ofercie posiadamy asortyment, który doskonale zdaje egzamin również w warunkach domowych.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu oraz z fachowego doradztwa w doborze sprzętu.