Zastosowanie tokarek

Tokarki używane są jako urządzenie służące do zewnętrznej jak i wewnętrznej obróbki powierzchni obrotowych gdzie można wyróżnić ruch główny wykonywany przez obrabiany przedmiot oraz ruch posuwowy wykonywany przez narzędzie. Istnieje wiele rodzajów tokarek i pozwolę sobie wymienić oraz opisać każdą z nich.

Jak działa tokarka kłowa?

Tokarka kłowa to maszyna wyposażona w tak zwany konik. Urządzenie to służy do obrabiania długich przedmiotów takich jak wały, które wymagają dodatkowo podparcia kłem. Kolejnym rodzajem tokarek są tokarki uchwytowe. Ten rodzaj nie posiada już konika, a więc przeznaczony jest już tylko do obrabiania krótkich przedmiotów takich jak tuleje lub tarcze, które są mocowane w uchwycie wrzeciona. Średnica zewnętrzna obrabianego przedmiotu nie może przekroczyć 630mm. Godne uwagi są także tokarki rewolwerowe. Swoją nazwę zawdzięczają wyposażeniu w tak zwaną głowicę rewolwerową, w której umieszcza się narzędzia potrzebne do obróbki przedmiotu w takiej kolejności, w jakiej będą wykorzystane. Po zakończeniu pracy jednego narzędzia wystarczy obrócić głowicę w celu użycia kolejnego narzędzia. Wygląda to podobnie jak obrót bębna rewolweru. Warto nadmienić, że tokarki używane, wśród których można znaleźć tokarki rewolwerowe przypominają swoją budową tokarki kłowe jednak posiadają zamiast konika suport wzdłużny wyposażony w głowicę rewolwerową.

Podstawa pracy tokarki tarczowej

Kolejną, równie istotną odmianą tokarek są tokarki tarczowe. Wyposażone są w poziomą tarczę, na której umieszcza się przedmiot, który ma zostać poddany obróbce. Ważną informacją jest fakt, że średnica obrabianego przedmiotu rozpoczyna się od 630mm do 4000mm co czyni to urządzenie bardzo pomocne przy obróbce wielkogabarytowych przedmiotów. Dzięki temu tokarkę tę można zaliczyć do grupy tokarek ciężkich. Pozostając przy grupie tokarek ciężkich warto przyjrzeć się uważnie tokarce karuzelowej. W tym rodzaju przedmiot umieszcza się na poziomym stole, który został osadzony na wrzecionie o osi pionowej. Dzięki tej maszynie możliwe jest obrabianie ciężkich przedmiotów takich jak, których masa sięgać może nawet 220 000kg a średnica może wynosić nawet 24m.

Zatarczarka

Ostatnią z wymienionych tokarek jest urządzenie zwane zataczarką, która jest przystosowana do toczenia nieokrągłego. Operacja ta jest możliwa dzięki zastosowaniu noży kształtowych. Urządzenie to jest szczególnie przydatne do zataczania krzywek, wałów trójbocznych oraz wiele innych przedmiotów o mniej regularnych kształtach. Znając wszystkie te rodzaje tokarek warto wybrać tę, która najbardziej odpowiada zapotrzebowaniu warsztatu. Dobrym pomysłem jest podjęcie tematu jakim są tokarki używane. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących firm, gdyż ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi egzemplarzami. Przy odpowiednim konserwowaniu maszyn urządzenia te powinny służyć przez wiele lat i przyczynić się do zysków firmy. Z czasem zyski pozwolą na zainwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt, co powinno przyspieszyć pracę dzięki większej prędkości skrawania urządzeń jak i większej trwałości narzędzi jak i lepszej odporności  narzędzi na wysokie temperatury.

Więcej informacji na temat tokarek na stronie Exapro.pl

Exapro