Wizualizacje 3D jako narzędzie do prezentacji projektów architektonicznych: korzyści i ograniczenia

Projekty architektoniczne oraz aranżacje wnętrza  wymagają niezwykle szczegółowych planów. Każdy element projektu musi być precyzyjnie dopasowany, tak by wymiary na rysunku odpowiadały tym rzeczywistym. Ważnym aspektem w takich szkicach jest również koncepcja wizualna, od której zależy cały efekt. 

Aby jak najdokładniej odzwierciedlić plany danego pomieszczenia czy budynku, warto więc skorzystać z wizualizacji 3D. To bardzo efektowna forma prezentacji zarówno pojedynczych produktów, jak i dużych przestrzeni, która pozwala zobaczyć planowany projekt w pełnej okazałości.

Kto decyduje się na wizualizacje architektoniczne 3D?

Z takiej formy prezentacji projektów korzystają najczęściej prywatni projektanci, biura projektowe lub deweloperzy. To właśnie im najbardziej zależy na pokazaniu swoich projektów w jak najlepszym świetle, tak by zachęcić klienta do współpracy lub kupna. Specjalizujące się w tej dziedzinie firmy, wykonują różnorodne projekty, takie jak trójwymiarowy model produktu czy wizualizacja budynku. Wrocław jest jednym z miast w Polsce, w którym klienci znajdą profesjonalne biura, wykonujące wysokiej jakości wizualizacje, przy pomocy zaawansowanych programów i urządzeń.

Dzięki idealnie skomponowanym wizualizacjom 3D projekt wydaje się wręcz rzeczywisty, co pomaga w doborze odpowiednich wzorów, kolorów czy kształtów wszystkich elementów i w osiągnięciu wymarzonego celu. Takie realne obrazy mogą również pozytywnie wpłynąć na decyzję klientów i pomóc im w realizacji idealnie dopasowanego pomieszczenia czy budynku.

Jakie są zalety wizualizacji 3D?

Realistyczne przedstawienie wnętrza czy obiektów architektonicznych to wyjątkowy sposób na uatrakcyjnienie swojego projektu i pokazanie wszystkich jego detali oraz zalet. Wizualizacje 3D dają możliwość wprowadzenia zmian w projekcie jeszcze przed jego realizacją, ochraniając tym samym przed kosztownymi poprawkami na późniejszym etapie tworzenia projektu. Na wizualizacjach 3D wszystkie obiekty mogą zostać wykonane w różnych wariantach kolorystycznych, w różnych rozmiarach czy rozmieszczeniu, dzięki czemu projektant oraz klient mają szansę wybrać najbardziej odpowiadający im układ i wygląd produktów.

Wizualizacja 3D pozwala ponadto przedstawić obiekty w atrakcyjnym otoczeniu lub w różnej konfiguracji, co otwiera szereg wyjątkowych rozwiązań projektowych. Choć trójwymiarowe modele przestrzeni przypominają tradycyjne zdjęcia, ich koszt jest znacznie niższy od organizacji profesjonalnej sesji zdjęciowej danych produktów. Taki sposób prezentacji obiektów jest więc zarówno praktyczny, jak i opłacalny.

Co należy przygotować, zlecając wizualizację 3D?

Najważniejszym elementem potrzebnym do wizualizacji jest model 3D danego produktu, który posłuży do realizacji finalnego projektu. Aby render był jak najbardziej realistyczny, graficy muszą znać najważniejsze szczegóły obiektu, czyli rzeczywiste barwy, przebarwienia czy materiały, które występują na produkcie – ich faktury i kolory

Istotny okazuje się również wybór oświetlenia, w jakim chcemy pokazać dany obiekt. Może to być światło naturalne lub sztuczne, o różnych parametrach – wizualizacje takich samych produktów będą różnić się w zależności od wybranego oświetlenia. Wybór każdego z tych elementów zależy od zleceniodawcy, dlatego ważne jest, by precyzyjnie określił on wszelkie detale swojego produktu czy budynku, w celu stworzenia jak najbardziej rzeczywistego obrazu. 

Ostatnim etapem tworzenia wizualizacji 3D jest dobór tła oraz środowiska, w którym znajdą się obiekty. Zlecając taką realizację, klient musi więc wskazać, co powinno znajdować się w otoczeniu jego produktu czy budynku.

wizualizacja

Ryzyko, jakie wiąże się z wizualizacjami 3D

Mimo że cyfrowe wizualizacje mają wiele przydatnych zalet, nadal pozostają tylko obrazami, które nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistości w 100%. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, może wpłynąć na odbiór danego projektu i zmienić wygląd przestrzeni. 

W zależności od wybranego otoczenia, oświetlenia czy nasycenia barw wizualizacje będą różnić się w mniejszym lub większym stopniu od realnych produktów oraz budynków. To z kolei może powodować niezadowolenie klientów czy nawet ich rezygnację z danego projektu. Dlatego ważne jest, by architekci, deweloperzy i sprzedawcy informowali swoich klientów o możliwych różnicach w wyglądzie rzeczywistych obiektów. 

Kolejnym sposobem na uniknięcie nieporozumień jest korzystanie z usług doświadczonych i profesjonalnych grafików, którzy wykonają wizualizację 3D jak najbardziej zbliżoną do prawdziwych obiektów.