Filtr do klimatyzatora – co warto o nim wiedzieć?

Filtry kasetowe sprawdzają się do oczyszczania powietrza w klimatyzatorach i wentylatorach. Czyszczą powietrze nawiewane, a także wywiewane przez te urządzenia. Zabezpieczają ważne części klimatyzatora, m.in. przewody elektryczne, chłodnicę, nagrzewnicę.

Aby lepiej zrozumieć, jak działa filtr kasetowy, zaczniemy od rozróżnienia pojęć wentylacji i klimatyzacji oraz wyjaśnimy, czym jest proces filtrowania powietrza.

Klimatyzacja i wentylacja – na czym polega?

Wentylacja pomaga pozbyć się powietrza, które już zostało zanieczyszczone, stąd jej ważna rola w pomieszczeniach przemysłowych, np. kuchniach restauracyjnych, halach fabrycznych. Klimatyzacja z kolei ma nadawać powietrzu określoną temperaturę i poziom wilgotności. Filtrowanie powietrza polega na przepuszczaniu go przez powierzchnię filtrującą. Pozwala to, by cząstki stałe i zanieczyszczenia osiadały właśnie na niej; by nie zostały oddane z powrotem do pomieszczenia przez klimatyzator lub wentylator.

Proces wentylacji i klimatyzacji ma trzy fazy: wstępną, dokładną i absolutną. W instalacjach przemysłowych zwykle muszą wystąpić wszystkie trzy. W instalacjach mniej skomplikowanych jeden filtr może pełnić funkcję filtra wstępnego i jednocześnie głównego.

Dlaczego odpowiedni filtr do klimatyzatora jest ważny?

Filtry umieszcza się w systemie klimatyzacji, aby zapewnić czyste i zdrowe powietrze w domu lub miejscu pracy. Dobry filtr do klimatyzatora jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie on zapobiega przedostawaniu się kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń do systemu klimatyzacyjnego. Oprócz szkodliwego oddziaływania na ludzkie zdrowie mogłyby one spowodować uszkodzenie klimatyzatora.

filtr kasetowy

 

Rodzaje filtrów do klimatyzatora

  1. Filtry pochłaniające pyłki;
  2. Filtry węglowe;
  3. Filtry wielowarstwowe;
  4. Filtry wykonane z włókna szklanego;
  5. Filtry z zawieszonymi cząstkami stałymi;
  6. Filtry HEPA;
  7. Filtry z aktywnym węglem;
  8. Filtry z włóknem szklanym z aktywnym węglem.

Dlaczego warto wybrać filtr kasetowy do klimatyzacji?

Filtr kasetowy jest w stanie usunąć aż do 99% zanieczyszczeń – w tym alergeny, pyłki roślinne, bakterie i wirusy. Wiele filtrów kasetowych ma wbudowaną funkcję samooczyszczania, dzięki której jego żywotność jest znacznie wyższa niż innych rodzajów filtrów. Przyłączenie tego rodzaju filtra do klimatyzatora gwarantuje, że powietrze w pomieszczeniu jest czyste i zdrowe.

Jakie ma właściwości filtr kasetowy?

Filtr kasetowy działa poprzez zatrzymywanie cząstek stałych o wielkości 0,3 mikrona lub mniejszych. Materiał filtra składa się z bardzo drobnych porów, które są w stanie zablokować nawet najmniejsze cząstki. Jego właściwości odpylające są bardzo skuteczne i mogą zatrzymać nawet 99,93% pyłu. Filtr kasetowy dla klimatyzatora jest również w stanie zatrzymać alergeny, takie jak pleśń, wirusy i bakterie. Zapobiega to ich dyfuzji w powietrzu. To właśnie dzięki tym wyjątkowym właściwościom, filtr kasetowy jest w stanie zapewnić tak wysoki poziom czystości powietrza. Co więcej, filtry kasetowe projektuje się w taki sposób, aby zachować ich wydajność przez okres użytkowania.

Miejsca, w których sprawdzi się filtr kasetowy

Filtr kasetowy znakomicie nadaje się do instalacji w budynkach takich jak:
• szkoły,
• szpitale,
• apteki,
• hotele,
• duże pomieszczenia biurowe,
• lakiernie,
• baseny.