Splitter optyczny – do czego służy monterowi sieci

Splittery optyczne to zdecydowanie jedne z najważniejszych pasywnych elementów sieci optycznej, pozwalające na podział mocy sygnału wejściowego pomiędzy jego porty wyjściowe. Stosowane w trakcie doprowadzania sieci do osiedli czy budynków mieszkalnych, splittery pozwalają na wykorzystanie pojedynczego włókna światłowodowego do zapewnienia dostępu do sieci kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu odbiorcom jednocześnie. To właśnie splittery stanowią główny element architektury P2MP (z angielskiego point-to-multipoint). W jaki sposób działają i jak ułatwiają pracę sieci?

Do czego służy splitter optyczny?

Sieci FTTH stosowane dziś przede wszystkim na osiedlach domków jednorodzinnych, oraz FTTB, wykorzystywane chociażby w blokach mieszkalnych to architektury, w których stosowanie splitterów optycznych jest dziś nieocenionym sposobem optymalizacji wykorzystania włókien światłowodowych. Choć istnieją możliwości poprowadzenia pojedynczej sieci optycznej od centrali do użytkownika, koszty takiego przedsięwzięcia są dla tego drugiego niezwykle wysokie. W wypadku wykorzystania pasywnych sieci GPON i opcji P2MP, pojedyncze włókno optyczne jest podłączane do splittera, który już w obrębie osiedla rozdziela sygnał na poszczególne domy. W ten sposób oszczędzane jest nie tylko miejsce zajmowane przez sieć światłowodową, ale też wydatki związane z instalacją sieci na istniejących już osiedlach.

Splittery optyczne mogą dzielić moc optyczną sygnału wejściowego w wielu różnych stosunkach, gdzie najprostszym wariantem będzie splitter rozdzielający sygnał na dwóch, a najbardziej rozbudowany nawet na 128 użytkowników. Jedną z podstawowych cech tego typu rozwiązań jest oczywiście równomierne podzielenie mocy optycznej pomiędzy użytkowników, bez konieczności spowalniania ich łącza. Przyjmuje się, że sygnał wychodzący ze splittera do użytkownika końcowego nie powinien być słabszy niż kilkadziesiąt, a docelowo nawet 100 Mb/s.

Rodzaje splitterów optycznych

Wśród możliwych do zastosowania w sieciach CATV czy GPON splitterów optycznych wyróżnia się co najmniej dwa podstawowe rodzaje, z czego każdy charakteryzujący się nieco innymi parametrami i właściwościami. Splittery PLC, tworzone poprzez zastosowanie tzw. technologii planarnej pozwalają na osiągnięcie wysokich parametrów optycznych łącza przy niewielkich rozmiarach samego urządzenia rozdzielającego. Splittery PLC zawierają określoną i wymaganą przez użytkownika ilość falowodowych sprzęgaczy kierunkowych, które połączone są tu między sobą metodą kaskadową. Technologia ta pozwala na osiągnięcie lepszej i większej symetrii podziału mocy oraz gwarantuje mniejsze straty wtrąceniowe na linii centrala-użytkownik. To właśnie splittery PLC pozwalają na rozdzielenie sygnału optycznego nawet aż 128 kanałów, przez co sprawdzają się doskonale zarówno na dużych osiedlach domków jednorodzinnych, jak i w budynkach wielomieszkaniowych.

Splittery FBT to druga z dostępnych na rynku opcji splitterów optycznych, której działanie polega na zgrzewaniu ze sobą co najmniej dwóch włókien światłowodowych. W tego typu splitterach wydłużanie włókien pozwala na zbliżenie się ich rdzeni tak, by doprowadzić do sprzęgania modów i tym samym umożliwić podział mocy optycznej. Splittery te nie są jednak dziś wykorzystywane tak chętnie, jak wspomniane wcześniej splittery PLC, głównie ze względu na szereg zalet, jakimi charakteryzują się te pierwsze.

Zastosowanie splitterów optycznych

Sieć światłowodowa rośnie w siłę i swoim zasięgiem obejmuje dziś naprawdę wiele gospodarstw domowych. Technologia i telekomunikacja rozwijają się dziś tak szybko, że trudno wyobrazić sobie dom lub mieszkanie bez swobodnego dostępu do Internetu. Standardowe łącza miedziane są dziś zastępowane znacznie wydajniejszymi światłowodami, których przepustowość gwarantuje znacznie lepszy transfer i stabilność łącza.

splitter optyczny

fot.: https://intersell.pl/informacje/czym-sa-splittery-i-do-czego-sluza-2/

Szybkość transmisji, jaką umożliwiają dzisiejsze sieci światłowodowe jest właściwie nieograniczona, choć oczywiście obarczona pewnymi limitami elektronicznymi czy możliwościami obsługiwanych przez nią urządzeń. Wiadomo bez wątpienia, że moc przekazywana przez pojedyncze włókno światłowodowe i rozdzielana na pojedynczych użytkowników za pomocą splittera osiąga dziś nawet do 100 Mb/s zarówno przy wysyłaniu, jak i odbieraniu danych. Co to oznacza dla zwyczajnego użytkownika? Dzięki splitterom operatorzy telekomunikacyjni mogą dziś niedużym kosztem doprowadzić sieć światłowodową do wielu mieszkań, poprawiając jakość i stabilność łączy dostępnych zarówno na dużych osiedlach, jak i w blokach w centrum miasta. Choć można obawiać się ograniczeń, jakie wprowadzają do sieci dodatkowe urządzenia, nowoczesne splittery optyczne pozwalają na naprawdę dobre osiągi bez dodatkowych szumów i tłumień.