Przewodnik po stylach tatuaży

Choć tatuaż jest kwestią mocno indywidualną i jego ostateczny projekt zależy głównie od tatuatora i osoby tatuowanej, jak w każdej sztuce pojawiają się tu konkretne style i techniki wiodące. Czy będzie to tatuaż tradycyjny, abstrakcyjny, realistyczny, japoński czy trójwymiarowy, jeden motyw może zyskać zupełnie nowy wygląd właśnie dzięki stworzeniu go w innym, zupełnie nieoczekiwanym stylu. Znajomość tych najważniejszych może posłużyć jako najlepsza inspiracja do nowego projektu dziarki i wskazówka do znalezienia najlepszego w danym stylu tatuatora. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po stylach tatuażu!

Tatuaż tradycyjny

Wyraziste linie, żywe kolory, ponadczasowe wzory takie jak róże, kotwice i popiersia kobiet – tatuaż tradycyjny to zdecydowanie styl, który rozpoznasz z daleka. To tu swoje pierwsze kroki stawiały legendy tatuażu i to właśnie na tradycyjne wzory decydują się dziś ci, którzy chcą uwiecznić na swojej skórze lata historii tatuażu. To klasyka, z którą trudno zrobić coś nie tak.

Tatuaż realistyczny

Klasyczny realizm to jedna z podstawowych gałęzi sztuki sięgająca czasów renesansu, choć w tatuażu pojawiła się stosunkowo niedawno. Tatuaż realistyczny już samą nazwą tworzy własną definicję – stawiamy tu na wzory żywe, zarówno czarno-białe jak i kolorowe, oddające w najlepszy sposób wszystko, co możesz sobie wyobrazić. Portrety, natura, sztuka – realizm pozwala na stworzenie na skórze właściwie wszystkiego, co tylko sobie wyobrazisz.

Akwarela

Zdecydowanie popularniejsza w ostatnich latach akwarela to styl, który w tatuażu istnieje od dawna, jednak do wykonania wymaga nie lada talentu i umiejętności. Tatuaże akwarelowe to dominacja lekkich, pastelowych kolorów rozlanych w estetyczne plamy niczym malarstwo farbami wodnymi. I choć na papierze osiągnięcie takiego efektu nie jest trudne, na skórze trudno o osiągnięcie tak delikatnego, eterycznego wykończenia i właśnie za to akwarelę kochamy najbardziej. Zestawiona z delikatnym lineworkiem lub tatuażami single needle może wyglądać zjawiskowo!

Tribale, czyli tatuaże plemienne

Tribale to zdecydowanie najstarszy styl tatuowania skóry, łączący w sobie wiele różnych stylów i tradycji tatuowania zaczerpniętych z tradycji plemiennych pierwszych ludzi. Zróżnicowane i zdecydowanie piękne projekty możliwe do stworzenia w formie tribali urzekają właściwie od zawsze. Współcześnie niewielu zwraca uwagę na to, czy ich tribal był inspirowany sztuką Polinezyjską, czy może Aborygeńską, jednak dla wprawnego oka różnice są tu bardzo widoczne. Ważne jest jedno – charakter tatuażu. W tribalach przewodzą grube, czarne, wyraziste linie i skomplikowane wzory, których znaczenie trudno rozszyfrować.

New school

Tatuaże new school były odpowiedzią lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku na dominujące sztukę tatuażu tradycyjne wzornictwo i choć na pewien czas wypadły z łask na rzecz delikatniejszych, nowocześniejszych wzorów, dziś po raz kolejny pojawiają się w projektach wielu tatuatorów. Estetyka tatuaży new school bazuje przede wszystkim na animacji, karykaturach i kreskówkach, czerpiąc inspirację ze świata telewizji rozrywkowej tamtych czasów. Jeśli szukasz zabawnego tatuażu nawiązującego do stylów klasycznych, new school to zdecydowanie opcja dla Ciebie.

Tatuaż japoński

Historia japońskiego stylu tatuowania sięga początków XVII wieku, gdzie wśród popularnych stylów wzornictwa pojawiały się postaci z legend i miejscowego folkloru. Tatuażem japońskim rządzą dziś przede wszystkim postaci smoków i feniksów, ale też wszelkie motywy kwieciste inspirowane japońskim stylem i sztuką. Jeśli mielibyśmy wymienić jedną cechę charakteryzującą tatuaż japoński, byłoby to bogactwo detali – tutaj nie ma miejsca na prostotę i pracę na skróty, a wykonanie dużego rękawa czy tatuażu na plecach rozwleka się zwykle na kilka dłuższych sesji.

Blackwork

Choć to zdecydowanie specyficzny styl tatuażu i nie sprawdzi się u każdego, blackwork staje się z roku na rok coraz bardziej wyrazistym i zbierającym zainteresowanie motywem w salonach tatuażu. Wykorzystanie jedynie czarnego tuszu i dużych, wyrazistych plam czerni do stworzenia niepowtarzalnych wzorów, geometrii, abstrakcji czy ilustracji daje szansę ukazania talentu artysty, jednocześnie pokazując, że tatuaż ma wciąż miejsce na eksperymenty i rozwój. Czasami jeden prosty kolor może wyrazić więcej, niż wielobarwna skomplikowana konstrukcja i chyba za to blackwork uwielbiany jest najbardziej.

Dotwork i linework

Na koniec zostawiliśmy sobie dwa style, których popularność rośnie w ostatnich latach niezwykle szybko. Zarówno tatuaże wykonywane za pomocą pojedynczych kropek łączących się w niesamowite wzory i skomplikowane motywy, jak i te minimalistyczne wykorzystujące jedną ciągłą linię do stworzenia prawdziwego dzieła sztuki mają w dzisiejszym tatuażu swoje miejsce. To także dwa style, w których tatuatorzy potrafią szkolić się latami i wciąż znajdować miejsce na poprawę. Efekty są tu fantastyczne bez względu na wybrany wzór, choć musimy przyznać – dotworkowe mandale, choć dziś naprawdę popularne, zachwycają chyba najbardziej.

Historia widziała już wiele stylów tatuażu i choć niektóre z nich trzymają się w sztuce dłużej, niż inne, wybierając motyw na swoją nową dziarkę warto sprawdzić naprawdę wiele z nich. Czasami to właśnie nietypowy styl nałożony na bardzo oklepany motyw potrafi zmienić zwyczajną dziarę w prawdziwe dzieło sztuki.