Ogrzewanie w domu: jak zadbać o bezpieczeństwo?

Nadchodzi sezon jesienno-zimowy a z nim chłodniejsze dni i mroźne noce. Polscy właściciele domów jednorodzinnych szykują się już do konieczności całodobowego ogrzewania swoich mieszkań.

Podczas przygotowań warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość surowca opałowego, ale i bezpieczeństwo całej instalacji grzewczej.

Dane z raportu Państwowej Straży Pożarnej sprzed dwóch lat wskazują, że aż 13 323 pożarów domów w 2019 roku wywołało nieprawidłowe użytkowanie lub awarie urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwo stałe. Również niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych na paliwo gazowe jest wymieniane jako jedna z częstych przyczyn powstawania ognia. Jak zadbać o odpowiednią dla zdrowia temperaturę w mieszkaniu i jednocześnie zachować spokój, że nie narażamy się na niebezpieczeństwo?

Do czego służą termostat i czujnik ciągu komina?

Termostat umożliwia utrzymywanie temperatury centralnego ogrzewania na poziomie ustawionym przez użytkownika i w ten sposób zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się pieca. Ważnym zabezpieczeniem jest również czujnik STB, który zabezpiecza przed przekroczeniem maksymalnej temperatury pracy. W wypadku, w którym termostat uległby awarii, całkowicie niezależny od niego czujnik wyłączy przeciążone urządzenie grzewcze.

W bezpiecznej obsłudze kotłów centralnego ogrzewania niezwykle istotne jest również prawidłowe odprowadzanie spalin. Dlatego każdy piec powinien być wyposażony w czujnik ciągu kominowego. Jeżeli komin stanie się niedrożny lub z jakiekolwiek innego powodu zaniknie w nim ciąg, czujnik wyłączy urządzenie.

Co to jest zawór bezpieczeństwa?

Piece i kotły grzewcze zainstalowane w Polskich domach ogrzewają wodę, która następnie krąży w zamkniętej instalacji. Obowiązkowym elementem takiego rozwiązania jest zawór bezpieczeństwa wykorzystujący sprężynę lub mechanizm pływakowy.

Dzięki temu urządzeniu ciśnienie wewnątrz instalacji grzewczej pozostaje zawsze pod kontrolą i może ulegać redukcji. Gdyby ciśnienie przekroczyło maksymalną wartość, zawór otworzy się i uwolni trochę wody, którą łatwiej jest uzupełnić niż naprawiać szkody związane z awarią rury.

Jak działa sygnalizator czadu?

Czad, czyli tlenek węgla, nazywany jest “cichym zabójcą”, ponieważ pomimo silnie trujących właściwości, jego woń jest niewyczuwalna dla człowieka. Dla jego pojawienia się wystarczy nieszczelna instalacja grzewcza i brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest instalowanie i regularne sprawdzanie poprawności działania sygnalizatora czasu.

Urządzenie to zareaguje, gdy w powietrzu pojawi się tlenek węgla, dym lub gaz uwalniający się z rozszczelnionej instalacji. Warto wyposażyć się w czujnik o zasilaniu sieciowym (byśmy nie musieli martwić się wymianą baterii) i donośnym sygnale dźwiękowym.

Regularna kontrola urządzeń grzewczych

Eksperci radzą, by każdy piec i kocioł podlegał regularnej corocznej kontroli, najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W tym celu najlepiej zadzwonić po zaufanego fachowca. Zaniedbanie tej czynności może skutkować awarią, która pozbawi nas ogrzewania na kilka nieprzyjemnych dni.

wymiana pieców

Stary piec – jakie stwarza zagrożenia?

Przestarzałe piece węglowe, które nie odpowiadają dzisiejszym normom technologicznym i produkcyjnym, emitują dużo większą ilość pyłów i szkodliwych produktów spalania niż współcześnie konstruowane urządzenia grzewcze.

Przyczynia się do tego stosunkowo niska temperatura spalania w starych kotłach, która sprzyja wydzielaniu się pyłów zawieszonych, węglowodorów aromatycznych, tlenków węgla, azoty i siarki oraz dioksyn. Wiele z tych substancji posiada właściwości rakotwórcze i stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia oraz środowiska naturalnego.

Z tego powodu stary piec warto wymienić na nowszy model. Właściciele domów decydujących się na taki krok mogą skorzystać z licznych dotacji rządowych i lokalnych programów, które pomogą im udźwignąć wydatek na tę inwestycję.

Nowa instalacja grzewcza odwdzięczy się czystszym i bezpiecznym powietrzem w mieszkaniu. Termomodernizacja budynku to także oszczędności na zużywanym paliwie, ponieważ nowoczesne piece są dużo bardziej efektywne od starych “kopciuchów”.

Wymiana pieców w gminie Zielonki

Szukasz doświadczonego instalatora instalacji grzewczych, który mógłby zająć się wymianą pieca w Twoim domu? Możesz skontaktować się ze specjalistami Atigo, która zapewnia profesjonalną obsługę przedsięwzięcia wymiany pieca w gminie Zielonki oraz w okolicach Krakowa, w którym funkcjonuje restrykcyjne prawo antysmogowe. Nie zwlekaj i sprawdź ofertę spółki Atigo na stronie atigo.pl/wymiana-piecow.