Najpopularniejsze rodzaje rowerów wśród Polaków

Uwielbiasz jazdę na rowerze i śledzisz bieżące informacje na ich temat? A może aktualnie szukasz roweru na nowy sezon i chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego o poszczególnych rodzajach tych wehikułów? Jesteś we właściwym miejscu, ponieważ w tym artykule piszemy o najpopularniejszych rodzajach rowerów w Polsce. Czym Polacy chętnie jeżdżą? Gdzie wybierają się z rowerami? Czy jeżdżą na co dzień, czy okazyjnie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Które rowery są najpopularniejsze?

Każdego dnia widać na ulicach miast, jak i w parkach czy w miejscowościach górskich bądź miasteczkach wypoczynkowych, że Polacy lubią jeździć na rowerach. Kiedy zaczyna się robić ciepło na wiosnę, wiele osób rezygnuje z codziennej jazdy samochodem czy nawet komunikacją miejską i zaczyna jeździć do pracy właśnie rowerem. Przejażdżki rowerowe są również chętnie podejmowane wówczas, kiedy trzeba niedaleko zrobić zakupy czy też odwiedzić kogoś bliskiego. Dla wielu osób jazda na rowerze to świetna możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza po wielu godzinach pracy w biurze, a inni chcą poprawić w ten sposób swoją kondycję, lub ograniczyć dostawanie się spalin do środowiska naturalnego.

Inni z kolei chętnie wybierają się na rowerach do pobliskiego parku, nad jezioro czy do parku, gdzie mogą swobodnie pojeździć wśród pięknej przyrody. Jeszcze inną grupę rowerzystów tworzą osoby ćwiczące wyczynową jazdę na rowerze bądź preferujące jeżdżenie w nieco trudniejszych warunkach, czyli, na przykład, po górach. Każdej z tych grup odpowiadają różne rowery, które mają konkretne cechy niezbędne do danego sposobu jeżdżenia. Które rowery, wobec tego Polacy wybierają najczęściej?

Sprawdź PMBIKE

Rowery miejskie, czyli najpopularniejsze

Najpopularniejsze ze wszystkich rodzajów rowerów są rowery miejskie. Z czego to wynika? Większość ludzi korzysta z rowerów jako ze środka transportu i potrzebne są im wyłącznie podstawowe funkcje roweru. Nie ma tutaj zapotrzebowania na wehikuły wyczynowe, ponieważ powierzchnie w mieście nie są trudne do pokonywania i zazwyczaj rowerzyści korzystający z rowerów miejskich jeżdżą nimi stosunkowo niedaleko. Niezbędne są zatem takie elementy jak dzwonek rowerowy, przerzutki oraz odpowiednie koła. Charakterystyczne w wielu rowerach miejskich są również takie elementy jak koszyk rowerowy mocowany z przodu roweru lub bagażnik rowerowy zakładany na jego tyle. Można te miejsca spożytkować jako schowki na torbę, zakupy czy plecak. Jako wehikuły o podstawowym zastosowaniu, rowery miejskie są też tańsze niż, na przykład, rowery górskie, dlatego osoby chcące jeździć tylko okazyjnie lub rekreacyjnie nie chcą wydawać zbyt dużych sum, bo jest im to niepotrzebne.

Rower

Rowery górskie i trekkingowe

Na kolejnych miejscach popularności plasują się z kolei rowery górskie, a także trekkingowe czy rowery crossowe. Są to już znacznie bardziej zaawansowane wehikuły, przeznaczone do jazdy wyczynowej i takiej, która jest znacznie bardziej męcząca i trudna. Jak sama nazwa wskazuje, rowery górskie znajdują zastosowanie na terenach górskich, czyli tam, gdzie podłoże jest nierówne, wymaga licznych manewrów i jest przede wszystkim trudniejsze do pokonania. Wszystko to sprawia, że rowery takie mają inną budowę – różnią się przede wszystkim ramą oraz kołami. Ta pierwsza jest zbudowana tak, aby rowerzysta mógł się wygodnie pochylać niezależnie od przeszkód, które musi pokonać podczas jazdy. Z kolei koła są znacznie grubsze niż te w rowerach miejskich, ponieważ muszą być bardziej wytrzymałe. Zatem choć wielu Polaków uwielbia jazdę na rowerach górskich, która zapewnia adrenalinę, najczęściej wybierane są rowery miejskie.