Klimatyzacja – czy może również ogrzewać powietrze?

Klimatyzacja stanowi doskonały sposób na podniesienie komfortu zarówno w domu, jak i pracy. To doskonałą metoda na zachowanie jednakowej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki niej mamy możliwość relaksu w domu lub spokojnej pracy w biurze. Bardzo ważne, by temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy była stała i dostosowana do pory dnia oraz wykonywanych przez nas czynności. Tak więc klimatyzatory doskonale sprawdzają się latem, jednak co z zimą? Czy aby na pewno musimy się z nimi pożegnać na kilka miesięcy? Okazuje się, że ta kwestia została już dokładnie przemyślana i klimatyzatory pozwalają nam również ogrzewać powietrze.

Dlaczego klimatyzator?

W upalne dni wspaniałym rozwiązaniem okazują się klimatyzatory, które pozwalają na dostosowanie temperatury powietrza w pomieszczeniu do takiej, w której będziemy czuć się komfortowo. Jednak klimatyzatory nie tylko chłodzą powietrze. Jeśli wybierzemy lepszy model naszego urządzenia — możemy również ogrzać wybrane pomieszczenie. Taki system pozwala na idealne dostosowanie temperatury do naszych oczekiwań. A także zaoszczędzenie pieniędzy na niepotrzebnym ogrzewaniu domu w dni, w których w rzeczywistości wystarczy niewielki nadmuch. Dodatkowo klimatyzatory filtrują także powietrze pozbawiające je drobnoustrojów i innych drobnych elementów, które powodują alergie oraz astmę.

ogrzewanie klimatyzacją

 

Wybierając klimatyzator zastanówmy się nad naszymi potrzebami

Doskonałym sposobem jest wybranie klimatyzatora, który daje nam możliwość użytkowania go przez cały rok, niezależnie od pory roku oraz warunków panujących na zewnątrz. Tak, abyśmy zapewnili sobie i naszym bliskim optymalną temperaturę w pomieszczeniach. W przypadku klimatyzatorów typu split mamy możliwość trybu grzania do temperatury -15 stopni Celsjusza. To wartość po której osiągnięciu zewnętrzny agregat urządzenia przestaje działać. Należy wówczas przejść na inne źródło ogrzewania domu. Tak więc klimatyzacja będzie stanowiła idealny wybór na okres jesienny oraz podczas łagodnych zim. Wiele osób decyduje się na takie klimatyzatory jako element wspomagający stałą instalację grzewczą w domu.

Czy klimatyzatory są wyborem energooszczędnym przy ogrzewaniu domu?

Energooszczędność urządzenia jest ściśle związana z temperaturą zewnętrzną. To bardzo prosty proces fizyczny, który polega na ogrzewaniu powietrza, które z wejściową temperaturą dostarczane jest do urządzenia. Wynika z tego tyle, że im niższa temperatura powietrza na zewnątrz — tym więcej urządzenie włoży energii na jego ogrzanie. Stąd w pewnym parametrach grzanie będzie efektywne i ekonomiczne. Szczególnie w okresie jesiennym i podczas lekkich zim, kiedy amplituda temperatur nie będzie zbyt wysoka. Należy jednak zwrócić uwagę na specyfikę naszego klimatu. Srogie zimy zdarzają się rzadko. A jeśli silne mrozy przychodzą — trwają kilka dni. Dlatego też warto zainwestować w klimatyzator z możliwością grzania, by zaoszczędzić na opale i eksploatacji pieca grzewczego. Ogrzewanie powietrza przy pomocy klimatyzatora jest znacznie ekonomiczniejsze od grzejników elektrycznych.

klimatyzacja typu split

Kiedy zdecydowanie warto zastosować klimatyzator z funkcją grzania w domu?

Samo urządzenie klimatyzatora działa jak pompa, która przepompowuje powietrze. Tak więc zapewnia cyrkulację powietrza w domu. Warto więc zastosować go w domu, w który jest już zamieszkany i od dawna działa w nim ogrzewanie obiegowe zasilane kotłem opałowym. Jeżeli zaś budujemy nowy dom bez instalacji hydraulicznej służącej do ogrzewania — możemy zastanowić się nad taką alternatywą źródła ciepła w najsilniejsze mrozy. Pamiętajmy, że klimatyzatory pozwalają na ustalenie stałej temperatury w domu, która stanowi bardzo istotny aspekt codziennego komfortu.

Etykiety: