Kiedy warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Sytuacji, w których możemy potrzebować pomocy prawnej, jest w naszym życiu bardzo wiele. Najogólniej mówiąc, z pomocy należy korzystać zawsze wtedy, gdy mamy jakieś wątpliwości.

Często nie idziemy do prawników, dlatego że w naszym mniemaniu nas na to nie stać. Tymczasem w wielu miastach działają liczne punkty darmowej pomocy prawnej, w których dowiemy się, co możemy zrobić z daną sprawą, i czy rzeczywiście wymaga ona zaangażowania adwokata. Poniżej przykłady sytuacji, kiedy warto zgłosić się po profesjonalną pomoc. 

Pomoc prawnicza: kiedy może być przydatna?

  • Sprawy spadkowe. Sytuacja, w której dostajemy spadek lub musimy kłócić się z bliskimi o jego równy podział, zawsze są trudne, a skorzystanie z profesjonalnej pomocy pomoże w zabezpieczeniu swoich interesów. Jeśli nawet nie musimy udowadniać przed sądem, czy spadek nam się należy i w jakiej części, zawsze warto zasięgnąć porady np. przed jego przyjęciem, gdy istnieje ryzyko obciążenia długami.
  • Spory z pracodawcami. Pracownicy często padają ofiarą sytuacji, w której są wykorzystywani, lecz nie wiedzą, co mają z tym zrobić, gdyż niedostatecznie znają prawo, i często w związku z tym dają się zastraszyć. Nie zawsze musi przy tym chodzić o drastyczne sytuacje, takie jak molestowanie seksualne lub szeroko pojęty mobbing. Czasem decydujemy się na podpisywanie umowy, którą nie w pełni rozumiemy, lub też nie mamy pewności, czy aby na pewno szef może żądać od nas tego, czego akurat żąda. Konsultacja z prawnikiem pomoże rozwiać wątpliwości i ustalić drogę dalszego postępowania. 
  • kancelaria adwokacka w Toruniu

    Skorzystaj z usług Kancelarii Adwokackiej w Koszalinie, specjalizującej się w sprawach spadkowych i cywilnych.

  • Rozwody. To jeden z najczęstszych powodów, z jakich udajemy się do radców prawnych. To sytuacja, w której działamy pod wpływem emocji i potrzebny jest ktoś, kto nie tylko pomoże nam pod kątem ściśle prawnym, lecz też doradzi, na czym się skupić, przygotowując się psychicznie do sprawy rozwodowej, by zaskoczenie było jak najmniejsze. 
    • Ustalanie praw rodzicielskich. Z wyjątkiem skrajnych sytuacji, oboje z rodziców chcą mieć możliwość kontaktu z dzieckiem i decydowania o jego losie. Jeśli nie ma zatem przesłanek, by ograniczyć lub całkiem pozbawić Cię praw rodzicielskich, koniecznie zgłoś się po pomoc. 
  • Konsultowanie umów. Niemal ciągle zawieramy jakieś transakcje, podpisujemy umowy i nabywamy produkty. I nie zawsze jesteśmy traktowani zgodnie z prawem. Aby uniknąć takich sytuacji, gdy mamy jakieś wątpliwości, warto skonsultować się z prawnikiem. Pomoże on ocenić, czy umowa, jaką podpisujemy, na pewno jest zgodna z prawem i czy nie zawiera szkodliwych dla nas zapisów. Można też przy okazji czasem zapytać, czy istnieje możliwość wynegocjowania lepszych warunków i może nawet poprosić o podpowiedź, jak to zrobić. Dobrzy prawnicy to też dobrzy negocjatorzy, dlatego też jeśli sprawa jest dużej wagi, tym bardziej warto pofatygować się na rzetelną konsultację. 

Dlaczego warto iść do kancelarii prawnej?

Często jest tak, że mamy rację, lecz nie potrafimy tego udowodnić, bo nie znamy prawa. Czasem racji nie mamy i nikt nie jest w stanie nam tego wyperswadować, a skutki mogą być opłakane. Niezależnie od tego, po której stronie leży racja (bywa, że pośrodku), często bronimy swoich argumentów pod wpływem złości. I o ile w prywatnej kłótni ryzykujemy “tylko” obrażanie drugiej strony, o tyle walka w sądzie pod wpływem nerwów może skutkować przegraną. Wygrywają ci, którzy swoje racje wykładają rzeczowo, logicznie, a przede wszystkim nie dają się tak łatwo wyprowadzić z równowagi.