Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie uliczne LED?

Odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych zapewnia bezpieczeństwo przechodniów oraz kierowców samochodowych. Doświetlone ulice, przystanki autobusowe czy miejsca niebezpieczne dla ruchu sprawiają, że zmniejsza się liczba wypadków drogowych.

Oświetlenie miejsc publicznych to obowiązek władz miejskich. Samorządowcy muszą zadbać o to, aby takie miejsca jak dworce autobusowe, drogi, chodniki czy parki miejskie były odpowiednio jasne po zmroku. Oświetlenie uliczne LED może być dobrym rozwiązaniem dla małych i dużych miast – światło nie tylko wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców, ale jednocześnie pozwoli na zmniejszenie opłat energetycznych w danym regionie.

Oświetlenie uliczne LED – dlaczego warto w nie zainwestować?

Coraz wyższe rachunki za oświetlenie nie dotyczy tylko mieszkańców miasta czy mniejszych przedsiębiorstw, ale również władz miasta. Oświetlenie miejsc publicznych, zwłaszcza tych, w których lampy są włączone przez cały czas, generuje wysokie koszty. Energooszczędne oświetlenie uliczne LED może zlikwidować ten problem. Żarówki energooszczędne LED cieszą się również większą wydajnością, która wynosi blisko nawet 90 procent więcej od tradycyjnych żarówek lub halogenów. Wysoka wydajność ma wpływ na moc oświetlenia, a także na żywotność i późniejszą wymianę żarówek. Nowoczesna technologia pozwala producentom oświetlenia LED-owego na instalowanie diod emitujących białe światło, przy najmniejszym poborze energii elektrycznej.

Warto również pamiętać, że oświetlenie LED-owe doprowadza do maksymalnego wykorzystania pobieranej przez diody energii elektrycznej. Ma to wpływ przede wszystkim na wysokość kosztów generowanych przez doświetlanie ulic, ale także moc oddawanego przez LED-y światła, nawet przy najmniejszym zużyciu prądu. Aż 80 procent pobieranej energii elektrycznej jest przekształcane w światło widzialne, co sprawia, że przestrzenie publiczne są lepiej doświetlone.

Instalacja oświetlenia LED-owego – szybki zwrot kosztów inwestycji

Oświetlenie LED-owe nie należy do najtańszych – zakup poszczególnych komponentów, w tym opraw, diod i montaż to inwestycja na wielką skalę. Zwłaszcza, kiedy chodzi o instalację oświetlenia ulicznego. Jednakże warto pamiętać, że inwestycja szybko się zwraca. Już po kilku tygodniach widać niższe zużycie energii elektrycznej w porównaniu do starych żarówek i halogenów.

Do oszczędności można również zaliczyć niezwykłą trwałość diod LED, których nie trzeba wymieniać cyklicznie ani specjalnie konserwować. Dodatkowo oprawy LED są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz mechanicznych, przez co nie będzie konieczna ich częsta naprawa.

Oświetlenie uliczne LED ma niebagatelny wpływ na środowisko

W praktyce większe zużycie energii elektrycznej ma negatywny wpływ na nasze środowisko. Energia, która jest potrzebna do wytworzenia światła, zwiększa emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na całe szczęście LED-y potrzebują mniej energii, przez co nie zanieczyszczają środowiska naturalnego w taki sposób, jak robi to tradycyjne oświetlenie ulic LED.

Oświetlenie uliczne LED

Oświetlenie miejsc publiczność – możliwość sterowania światłem LED

Nowoczesne oświetlenie LED pozwala na sterowanie oświetleniem zdalnie, a także umożliwia zmianę natężenia światła w określonych porach. Będzie to miało ogromny wpływ na oszczędność energii elektrycznej oraz wzrost wydajności żarówek. Co istotne – powstanie możliwość ograniczenia zużycia energii w godzinach, kiedy światło na ulicy nie jest tak potrzebne.

Czy warto zainwestować w oświetlenie uliczne LED?

Oświetlenie uliczne LED to dobra inwestycja w przypadku wymiany starych żarówek na nowe. Inwestycja nie należy do najtańszych, ale szerokie zastosowanie diod LED, a także ich wysoka wydajność, pozwala na szybki zwrot poniesionych kosztów i zmniejszenie wysokości rachunków za pobór energii w przyszłości. Dodatkowo lepiej doświetlone LED-ami ulice będą bezpiecznym miejscem dla mieszkańców nawet po zmroku.