Czy warto kupić pastę do zębów i szczoteczkę dla psa?

Każdy właściciel ma obowiązek dbania o swojego psa. By zapewnić czworonożnemu przyjacielowi szczęśliwe życie, ważne są zdrowe karmienie, odpowiednia ilość ruchu, a także właściwa pielęgnacja sierści, pazurów oraz zębów. Pies nie jest w stanie sam o siebie zadbać, dlatego to po stronie właściciela leży obowiązek przeprowadzania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Mycie zębów specjalną pastą dla psów – czy to ma sens?

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest właściwa higiena zębów psa. W związku ze zmianą diety, do jakiej doszło na przestrzeni lat, oraz powszechnego stosowania mokrej karmy dla zwierząt, psy mają coraz mniej okazji do gryzienia. Zanik tej czynności sprawił, że nagromadzanie płytki nazębnej stało się bardzo częstym problemem. Płytka nazębna tworzy się na skutek oddziaływania śliny na resztki pokarmu pozostawione na zębach i początkowo jest łatwa do usunięcia. Jej kumulacja powoduje jednak powstanie uciążliwego kamienia nazębnego, którego obecność może prowadzić do licznych schorzeń zębów i dziąseł. 

Choroby zębów i jamy ustnej psów

Nieprzyjemny zapach z pyska to tylko jeden z problemów, do których prowadzi występowanie kamienia nazębnego. Inne, bardziej poważne, to na przykład:

  • ubytki w zębach
  • ropne zapalenie dziąseł
  • paradontoza, a w efekcie wypadanie zębów 
  • ropne zapalenie kości żuchwy i szczęki 

Bakterie powstałe na kamieniu nazębnym mogą prowadzić do występowania chorób organów wewnętrznych – serca, nerek oraz wątroby. Chore zęby wywołają także ból, na skutek którego pies może odmawiać jedzenia, a w efekcie stracić na wadze

zdrowa jama ustna psa z pastą i szczoteczką do zębów

Sposoby dbania o uzębienie psa

By należycie zadbać o stan uzębienia psa, warto podawać mu coś, co będzie mógł gryźć, tym samym usuwając tworzącą się płytkę nazębną. W tym celu powszechnie wykorzystywane są specjalne zabawki-gryzaki oraz przysmaki dentystyczne, czasami także specjalistyczne spraye oraz chusteczki. Jednak najlepszym sposobem na zapewnienie pupilowi czystych i zdrowych zębów jest ich regularne szczotkowanie przy pomocy pasty i szczoteczki

Pasty do zębów dla psów 

Do czyszczenia psich zębów warto wykorzystać przeznaczoną do tego celu pastę. W żadnym wypadku nie można używać pasty dla ludzi, gdyż ich skład nie jest dostosowany do psich potrzeb. Pies z pewnością będzie połykał pastę w trakcie szczotkowania zębów, czego w wypadku preparatu dla ludzi robić nie należy – zawarty w niej fluor jest trujący dla czworonoga. Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów dla psów, dzięki którym można w sposób bezpieczny zadbać o zdrowie pupila. Preparaty te występują w różnych wariantach smakowych, najczęściej o smaku mięsa, choć można także kupić pasty miętowe. Rasa czworonoga nie gra roli przy wyborze odpowiedniego preparatu myjącego, należy mieć tylko na uwadze to, że im większy pies, tym więcej pasty należy użyć w trakcie szczotkowania.

mycie zębów pupila pastą i szczoteczką dla psów

Szczoteczki do zębów dla psów 

Do czyszczenia psich zębów poza pastą potrzebna jest także szczoteczka. Producenci akcesoriów dla zwierząt oferują różne typy szczoteczek ułatwiających higienę uzębienia czworonoga – szczoteczki na długiej rączce czy też szczoteczki o kilku główkach ułatwiających mycie z każdej strony. Za najbardziej praktyczne uznaje się szczoteczki w formie nakładek na palce, które umożliwiają najbardziej precyzyjne szczotkowanie i zmniejszają ryzyko uszkodzenia dziąseł. 

Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę i pastę do zębów dla psa, by właściwie zadbać o stan uzębienia pupila. Regularne szczotkowanie zapewnia zdrowe i mocne zęby i zapobiega konieczności przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu usuwania kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym.