Ile psów żyje we Wrocławiu?

Szacuje się, że we Wrocławiu żyje od 50 do 100 tysięcy psów. Ich liczbę trudno określić dokładnie.

Są to tylko dane określane w przybliżeniu. Brak konkretów wynika z tego, że we Wrocławiu właściciele nie mają obowiązku rejestrowania czworonogów, a co za tym idzie obowiązku płacenia podatku od ich posiadania. Choć stawka za posiadanie psa została ustalona na poziomie 0 złotych, to formalnie taka możliwość istnieje przy zmianie kwoty. W związku z tym czy Wrocław jest miastem przyjaznym dla psów?

Czy Wrocław jest miejscem przyjaznym dla psów?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Pomimo obietnic urzędników, dotyczących zrealizowania programu, mającego na celu udostępnienie miejsc publicznych takich jak urzędy, czy restauracje dla psów i ich właścicieli, a także możliwości spuszczania czworonoga ze smyczy po odbyciu właściwego szkolenia i zdaniu trudnego egzaminu, do dnia dzisiejszego nie zostały one zrealizowane.

Jednak to właśnie we Wrocławiu zagospodarowano przestrzeń miejską w taki sposób, aby była dostosowana do potrzeb czworonogów i ich właścicieli. Udostępniono kilka wybiegów dla psów, a kolejne są w przygotowaniu. Są to przestrzenie, które warto odwiedzić ze swoim pupilem, gdyż może on tam swobodnie spędzać czas, nie stanowiąc zagrożenia dla ludzi.

Poza tym powstaje coraz więcej miejsc, gdzie czworonogi są mile widziane, o czym informują specjalnie wyeksponowane naklejki. Właściciele psów, dzięki nim, unikną przykrych sytuacji wypraszania z wielu lokali, urzędów, czy miejsc publicznych.

Jak oszacować ilość psów w mieście?

Ilość psów w mieście można oszacować na podstawie podatku opłacanego przez ich właścicieli, choć nie w każdej gminie istnieje taki obowiązek, dlatego ich właściciele nie rejestrują swoich czworonogów. Usługa rejestracji jest bezpłatna. Zgłoszenia można dokonać w dwojaki sposób: przez internet, albo tradycyjnie w wersji papierowej.

Zwolnione z niego są osoby, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, również wtedy, gdy pies pełni funkcję ich asystenta, właściciele mający więcej niż 65 lat, rolnicy opłacający podatek rolny oraz personel  przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, niebędący obywatelami polskimi.

Czy istnieje obowiązek rejestracji psów ras groźnych?

W Polsce sporządzona została lista psów groźnych, na której znalazło się 11 ras. W ustawie o ochronie zwierząt zapisano obowiązek zarejestrowania takiego psa przez jego właściciela. We Wrocławiu zostało zapisanych 358 takich czworonogów. Jednak wielu właścicieli nie dopełnia obowiązku rejestracji swojego pupila, choć ustawodawca przewiduje kary za brak rejestracji czworonoga, będącego przedstawicielem ras uznawanych za groźne. Grzywna taka wynosi 500 złotych.

Czy Polacy w tym również wrocławianie kochają psy?

Polacy zajmują trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby posiadanych psów. Okazuje się, że co piąty obywatel naszego kraju jest właścicielem czworonoga. Z badań ankietowych przeprowadzonych przez GfK, czyli międzynarodowy koncern zajmujący się badaniem opinii publicznej wynika, że częściej wybieramy psy niż koty.

Jednakże posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z samymi przyjemnościami, ale również z wieloma obowiązkami, które narzuca opiekunom psów ustawodawca.

Jakie obowiązki mają właściciele psów?

Wielu właścicieli czworonogów traktuje ich jak członków rodziny i przyjaciół, ale nie należy zapominać, że posiadanie czworonoga wiąże się z wieloma obowiązkami takimi jak: odpowiednie karmienie, opieka weterynaryjna w przypadku choroby, profilaktyczne szczepienia i odrobaczanie, pielęgnacja i zabiegi higieniczne, a także zapewnienie pupilowi codziennej dawki ruchu i zabawy w postaci kilku spacerów w ciągu dnia bez względu na pogodę.

W trakcie relaksu na świeżym powietrzu obowiązkiem właściciela jest sprzątanie po nim kup. Unikanie tej czynności może skończyć się grzywną w wysokości 500 złotych.

wrocławskie psy

Czy sprzątanie psich odchodów może być łatwe?

Posiadanie zestawu do sprzątania po psie znacznie ułatwi sprzątanie po nim kup i zapewni właścicielowi komfort  spacerów i bezpieczeństwo środowiska. Rynek oferuje do sprzedaży psie pakiety, zawierające pojemniki na odchody z ekologicznymi woreczkami na psie kupy, które podlegają degradacji w środowisku naturalnym.

Psi pakiet to ekologiczne i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli właścicielom psów w sposób wygodny i bezproblemowy sprzątnąć nieczystości po swoich pupilach. Dzięki stacjom na psie odchody zamontowanych w parkach i terenach zielonych opiekunowie czworonogów mają możliwość dyskretnego posprzątania po swoim pupilu, aby nie stwarzać zagrożenia dla dzieci i przechodniów.