Zalety wyjazdów wakacyjnych z dziećmi

Rodzinne wyjazdy to dla jednych źródło stresu, a dla innych – czysta przyjemność. Wiele zależy od naszego podejścia, relacji z dzieckiem, ale też i od tego, czy właściwie zaplanowaliśmy wspólny wyjazd. Czy wybrany hotel na pewno jest przyjazny dzieciom? Czy naprawdę wiemy, jak ważne są wspólne wyjazdy z naszymi pociechami?

Zalety wspólnych wojaży – jak ważne jest podróżowanie z dzieckiem?

Wspólne wakacje mają wiele zalet, pod warunkiem, że się na te zalety otworzymy. Wspomniana otwartość nie może być tutaj pominięta. Wyjeżdżając na wakacje daleko od domu, musimy być gotowi na sytuacje, jakie nie spotkają nas w domu. Niekoniecznie musimy wyjeżdżać za granicę – w polskich miejscowościach turystycznych możemy spotkać np. wielu obcokrajowców, z czym nasze dzieci w obecnych czasach powinny być oswojone. W sytuacji, gdy ktoś zagaduje nasze dziecko, pozwólmy na kontakt, ale pod pełnym nadzorem. Jeśli nasz maluch choć trochę zna angielski lub inny język, takie spotkanie może być dla niego ciekawą przygodą i nauczyć otwartości.

Nowe smaki. Często na wakacjach pozwalamy sobie na więcej swobody i łatwiej jest nam odejść od tradycyjnych zwyczajów kulinarnych. Chętniej próbujemy potraw, o których w domu możemy często jedynie pomarzyć. Pozwólmy na to także dzieciom. Częstujmy je swoimi porcjami i obserwujmy, jak reagują. Niech mają możliwość samodzielnego kształtowania swoich upodobań smakowych.ojciec z córką na plaży

Trudno nie wspomnieć o zabawie w nowych miejscach. Zwiedzanie prawdziwych zamków, wspinaczki po szlakach górskich czy słuchanie ciekawych anegdotek o życiu górali podczas spływu z przewodnikiem to coś zupełnie innego, niż znane już na pamięć ścieżki w pobliżu domu. Zabierajmy dzieci wszędzie tam, gdzie nie tylko mogą się bawić, lecz też i czegoś dowiedzieć. Nie zmuszajmy go jednak do bycia małym naukowcem, jeśli dana tematyka go nie interesuje. Gdy się już czymś zaciekawi, na pewno się zorientujemy.

Wyjazdy wymagają nauczenia się pewnych norm. Dzieciom należy wpajać, jak powinny się zachowywać np. w restauracji. Możemy „przemycić” krótką lekcję na temat zastosowania sztućców do poszczególnych dań, dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie zastanawiało się, do czego służy ten zakrzywiony widelec. Wspólny wyjazd to także wolność od codziennych stresów – dzieci potrzebują odpoczynku od szkoły tak samo, jak my od pracy. Zyskujemy więcej czasu na bycie razem, co warto dobrze wykorzystać. Wycieczki po okolicy, jedno- lub kilkudniowe warsztaty o dowolnie wybranej tematyce… opcji jest nieskończenie wiele, pozostaje tylko wybierać.

Ważne jest odpowiednie miejsce

Wydaje się to oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Dzieci mają dosyć dużo potrzeb, które muszą być zaspokojone niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Wiele zależy od ich wieku. Gdy mówimy o niemowlakach, dobrze jest, gdy ośrodek, na który się decydujemy, udostępnia niezbędne akcesoria do pielęgnacji maleństwa. Przewijaki, wanienki, maty antypoślizgowe, czy krzesełka do karmienia. Na te i inne udogodnienia możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na wyjazd do hotelu dla rodzin z dziećmi. Inne atrakcje, które są często oferowane to sala zabaw dla dzieci, gdzie maluchy mogą zostać pod profesjonalną opieką, podczas gdy rodzice mają okazję skorzystać z zabiegów spa. Po wybraniu najlepszego miejsca i zaplanowaniu atrakcji nie pozostaje nic innego, jak tylko spakować walizki i ruszać na najlepsze wakacje z Waszymi pociechami.