Wibrator logopedyczny – kiedy warto rozważyć jego zakup dla swojego dziecka?

Dość duża liczba dzieci, już od najmłodszych lat, zmaga się z wadami wymowy wymagającymi konsultacji, a również bardzo często- wdrożeniu terapii logopedycznej. Ma ona na celu usunięcie występujących nieprawidłowości. Im szybciej dziecko trafi pod opiekę logopedy, tym łatwiej i szybciej będzie on mógł zastosować odpowiednią metodę terapii i zapobiec dalszemu utrwalaniu złej wymowy.

Coraz więcej specjalistów, oprócz tradycyjnych metod terapii, sięga po narzędzie, które wspomaga ten proces. Jest nim wibrator logopedyczny stanowiący podstawowe wyposażenie gabinetu logopedycznego i  cieszące się uznaniem wśród wielu terapeutów. Każdy rodzic, którego dziecko ma wadę wymowy lub problemy z poprawną artykulacją, powinien koniecznie poznać ten przyrząd bliżej.

Czym jest wibrator logopedyczny i do czego służy?

Wibrator logopedyczny to niewielki przyrząd logopedyczny służący stymulacji aparatu artykulacyjnego, ułatwiając tym samym naukę wymowy trudnych głosek, np. r, sz, o, u, cz, dż. Wibratory logopedyczne mogą mieć różne kształty i zawierać różnego rodzaju wymienne wypustki wykorzystywane do masażu zewnętrznego i wewnętrznego, tj. języka, podniebienia, wnętrza policzków, warg. Wady wymowy związane są bardzo często z nieprawidłowym układaniem warg i języka, dlatego wibrator logopedyczny poprzez wywoływanie wibracji w obrębie aparatu mowy, staje się pomocnym narzędziem ułatwiającym dziecku nabycie prawidłowych nawyków w układaniu tych części i likwidowaniu niepożądanych przyzwyczajeń.

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem wibratora logopedycznego jest urządzenie w kształcie długopisu, zawierające wymienne łopatki (tzw. „rerek”). Wykorzystywane jest ono do prawidłowej artykulacji głoski „r”. Łopatki przykładane są do powierzchni języka, a następnie poprzez generowane drgania, język wprawiany jest w wibracje ułatwiające poprawne wymówienie głoski.

Jakie są zalety wibratora logopedycznego?

Wibrator logopedyczny posiada szereg zalet docenianych zarówno przez logopedów, jak i rodziców:

  • jest narzędziem prostym i bardzo łatwym w obsłudze,
  • przynosi szybkie i zauważalne efekty w terapii,
  • jest mały, poręczny i łatwy w przechowywaniu,
  • jest dostępny w wielu różnych modelach i kolorach. Niektóre z nich posiadają zdejmowane i zmienne nakładki z różną fakturą wykorzystywaną do masażu i higieny języka,
  • zwiększa efektywność terapii logopedycznej,
  • bogaty wybór modeli na rynku pozwala na dobór odpowiedniego rodzaju wibratora do konkretnej wady wymowy,
  • może być również stosowany przez rodziców w domu.

Przy jakiego rodzaju problemach warto zdecydować się na zakup wibratora logopedycznego i dlaczego warto tę decyzję omówić z logopedą?

Wibratory logopedyczne wykorzystywane są przy problemach z nauką wymowy głosek, w szczególności rotacyzmu-problemów w wymowie głoski  „r”, z którą to najczęściej dzieci mają problemy. Wibratory logopedyczne znajdują również szerokie zastosowanie w terapii dzieci autystycznych i z zespołem Downa. Nierzadko wykorzystuje się również te przyrządy podczas rehabilitacji osób po wylewie i udarze. Wskutek niedotlenienia mózgu osoby te dość często doświadczają zaburzeń w funkcjonowaniu aparatu mowy (afazja). Rehabilitacja jest konieczna, aby przywrócić pacjentowi utracone zdolności i poprawić jego komfort życia.

Obecnie na rynku istnieje naprawdę szeroki wybór wibratorów logopedycznych. Z jednej strony jest to ogromna zaleta, jednak należy mieć na uwadze to, że w zależności od rodzaju wady wymowy i trudnościami z nauką wymowy poszczególnych głosek, wybór konkretnego modelu wibratora logopedycznego nie można pozostawić kwestii przypadku. Każdorazowo taka decyzja powinna być skonsultowana z logopedą, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Dodatkowo należy pamiętać, że wibratory logopedyczne nie powinny być traktowane jako zamiennik profesjonalnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę. Przyrząd ten jest skuteczny i przynosi duże efekty, ale nigdy nie powinien stanowić jedynej formy terapii. Może być tylko jej uzupełnieniem, stosowanym konsekwentnie i regularnie.

dzieci

Gdzie można kupić wibrator logopedyczny?

Wibrator logopedyczny jest narzędziem ogólnie dostępnym. Bez problemu oferty jego zakupu można znaleźć w bogatej gamie sklepów internetowych na rynku. Przed dokonaniem zakupu warto jednak poświęcić troszkę czasu nie tylko na dokonanie wyboru odpowiedniego modelu wibratora, lecz także na wybór odpowiedniego sprzedawcy. W sklepie Liger klienci mogą wybierać spośród wibratorów logopedycznych wykonanych z materiałów najwyższej jakości, zapewniających trwałość i solidność. Skuteczność produktów w ofercie sklepu Liger została potwierdzona przeprowadzonymi wcześniej testami. Produkty posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.