Nadżerka szyjki macicy – jak wygląda leczenie?

Wiele kobiet zmaga się z problemami natury ginekologicznej. Bez wątpienia do najczęściej występujących chorób w obrębie szyjki macicy zaliczane są nadżerki. Sama nazwa wzbudza w pacjentkach ginekologicznych wiele negatywnych emocji, gdyż kojarzy się ona z koniecznością przeprowadzenia kompleksowego leczenia. W praktyce jednak współczesna medycyna pozwala na usunięcie nadżerki na wiele sposobów. 

Nadżerka szyjki macicy diagnozowana przez lekarza ginekologa oznacza, że w organizmie zaszły możliwe do wyleczenia zmiany. Warto jednak pamiętać, iż dobry ginekolog  zadba o to, aby proces leczenia nadżerki u każdej kobiety przebiegł jak najbardziej komfortowo. Co zatem należy wiedzieć o nadżerkach szyjki macicy i jak wygląda proces ich leczenia? Na jakie objawy zwrócić uwagę, które mogą świadczyć o obecności nadżerki szyjki macicy? 

Nadżerka szyjki macicy – jak wygląda rozpoznanie zmiany? 

Nadżerki szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących problemów natury ginekologicznej diagnozowany u pacjentek. Pomimo wysokiej częstotliwości występowania, nadżerki w większości przypadków nie dają wyraźnych objawów, które mogłyby wskazywać na ich obecność. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzują się nadżerki szyjki macicy i dlaczego należy je leczyć. Ignorowanie obecności nadżerki przez pacjentkę może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, prowadzące nawet do śmierci. Czym w takim razie są nadżerki szyjki macicy? 

Nadżerka to nieregularny obszar pojawiający się na szyjce macicy. Obszar stanowiący podstawę do właściwego rozpoznania nazywa się erytroplakią i występuje w momencie kiedy nabłonek jednej z części pochwowej nachodzi na nabłonek walcowaty kanału szyjki macicy. W efekcie nadżerka swoim kształtem przybiera kształt małej ranki, trudnej do rozpoznania w trakcie badania ginekologicznego. Wyróżniamy dwa typy nadżerki:

  1. Nadżerka prawdziwa inaczej określana jako erozja. Wyróżnia się tym, iż obszar jej występowania jest pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Najczęściej jest diagnozowana w zaawansowanych przypadkach raka szyjki macicy. 
  2. Nadżerka rzekoma, inaczej ektopia. Ten typ nadżerki dotyka większości kobiet i charakteryzuje się tym, iż, nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastępowany nabłonkiem gruczołowym, który występuje w kanale szyjki macicy. 

Najczęstsze objawy nadżerki szyjki macicy 

Nadżerka sama w sobie nie daje wyraźnych objawów, które mogłyby wskazywać na jej obecność. Diagnoza pojawia się w momencie badania ginekologicznego, podczas którego lekarz potwierdza obecność nadżerki. Objawy, które mogą wskazywać na powstanie nadżerki to: 

  • plamienia między miesiączkami lub po stosunku, 
  • silne swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych, 
  • nietypowe upławy o przykrym zapachu, 
  • ból w podbrzuszu lub odcinku krzyżowo-lędźwiowym. 

Objawy mogą wystąpić, ale nie muszą. Warto jednak po ich zaobserwowaniu lub po innych nietypowych symptomach, umówić wizytę u ginekologa. Tylko w taki sposób można sprawdzić ich przyczynę, a następnie potwierdzić bądź wykluczyć obecność nadżerki szyjki macicy. 

Pomimo braku objawów, które jasno wskazywałyby na powstanie nadżerki, udało się wytypować kilka przyczyn jej występowania, m.in. u pacjentek.: 

  •  wielokrotnie rodzących, 
  • z antykoncepcją w postaci wkładki domacicznej, 
  • zabiegach ginekologicznych, wymagających np. łyżeczkowania, 
  • po poronieniu, 
  • z nawracającymi infekcjami intymnymi, 
  • z urazami mechanicznymi pochwy. 

Leczenie nadżerki szyjki macicy – metody jej usuwania 

Prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia nadżerki szyjki macicy jest kluczowa w celu całkowitego usunięcia problemu. Nieleczona nadżerka może prowadzić do pojawienia się poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet pojawienia się stanów nowotworowych, przy których konieczne jest zgłoszenie się do polecanego ginekologa onkologa z Opola.

Lekarz ginekolog z Biskupic, który wykrył nadżerkę u pacjentki może zaproponować szereg metod jej leczenia, z czego usunięcie zabiegowe zaliczane jest do najbardziej skutecznych. Warto jednak pamiętać, że ostateczny wybór metody leczenia nadżerki będzie uzależniony od wyników badania cytologicznego, który dostarczy najważniejszy informacji odnośnie typu nadżerki u pacjentki. 

U pacjentek, gdzie przyczyną powstania nadżerki są zmiany hormonalne, wdrożenie odpowiednich metod antykoncepcyjnych zazwyczaj daje duże szanse na wyleczenie. U pacjentek można także wdrożyć inne metody farmakologiczne – na przykład koagulację chemiczną w postaci leków dopochwowych. 

ginekolog

Usuwanie nadżerek metodą zabiegową jest najbardziej skuteczne. Wykonuje się trzy rodzaje zabiegów, dostosowane do każdej z pacjentek indywidualnie. Duże nadżerki usuwane są elektrokoagulacji lub laserowo (fotokoagulacja). Oba typy zabiegów przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Istnieje również metoda usuwania nadżerki za pomocą krioterapii, która wymaga od pacjentek późniejszej rekonwalescencji.