Soczewki i okulary – jakie wybrać do pracy przed komputerem?

Zastanawiacie się czy da się kupić soczewki do pracy przy komputerze lub czy stosowanie soczewek kontaktowych w trakcie takiej pracy będzie dobrym wyborem? Postaramy się przedstawić zalety i wady tych rozwiązań. 

Okulary do pracy przy komputerze

Osoby, które będą wiele godzin pracować przy komputerze, mają możliwość zdecydować się na wykorzystywanie okularów z powłoką antyrefleksyjną. Obecnie są one sprzedawane w wersji leczniczej dla tych osób, które mają wady wzroku oraz okulary zerowe dla tych, którzy wady nie mają. Salony optyczne, odpowiadając na większe zainteresowanie szkłami ochronnymi, proponują nowoczesne okulary z filtrami, również przeciwko promieniowaniu UV.

Funkcje szkieł antyrefleksyjnych to przede wszystkim kwestia usuwania odbić, odblasków albo też fałszywych obrazów, które powstawać mogą na normalnym szkle. Przede wszystkim uda się zwiększyć ostrość widzenia i zmniejszyć zmęczenie pracą przy komputerze. W trakcie tego typu pracy nie powinno się jednak stosować szkieł fotochromowych. To szkła, które będą dopasowywać się do oświetlenia otoczenia. Czasami może to jednak spowodować, że widzenie barw nie będzie odpowiednie lub będzie się pojawiać złe postrzeganie różnych dostępnych świateł.

Soczewki kontaktowe w trakcie pracy przy komputerze

Zostało udowodnione, że jeśli korzystamy z komputera to niestety zmniejsza się częstotliwość naszego mrugania, a to sprawia, że oko jest gorzej nawilżone i nie oczyszcza się z pojawiających się na rogówce zanieczyszczeń. W przypadku osób, które wykorzystują szkła kontaktowe, pojawić się może problem z suchym okiem.

Uczucie zamglenia oraz piasku pod powiekami to pierwszy sygnał, że musimy zacząć wykorzystywać łzy sztuczne. Można wtedy zrobić przerwę w pracy czy też zdjąć soczewkę. Brud, jaki pojawia się na soczewce, powinien być przemywany filmem łzowym, lecz może dostać się również pod soczewkę, co może spowodować podrażnienia, które są dla oka niebezpieczne, ponieważ prowadzi to do stanu zapalnego.

Trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że jeśli pojawi się zaczerwienienie czy pieczenie, konieczne będzie zdjęcie soczewki i dokładne mycie płynem do pielęgnacji. Podrażnione oko może być oczywiście przemyte sztucznymi łzami.

okulary do pracy przy komputerze

Nowoczesne korekcyjne soczewki kontaktowe kupić można w sklepie Soczewki24. Oferta obejmuje zarówno soczewki jednodniowe, jak i dwutygodniowe czy miesięczne.

Alergicy w trakcie pracy przy komputerze

Jeśli pracuje się przez wiele godzin przy komputerze, może to być szczególnie kłopotliwa sytuacja dla alergików. Monitor często zbiera kurz, a oprócz tego bakterie, roztocza. Jest to niestety taka sytuacja, w której zaczynają działać silne alergeny i dlatego może się pojawić zapalenie spojówek, podrażnienie na powiekach. Oprócz tego będzie trzeba zmagać się z zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem. Jeśli chodzi o kurz, który osiada na soczewkach, to może on sprawić, że użytkowanie takiej soczewki nie będzie komfortowe. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że okres ich przydatności do użycia będzie się wtedy zmniejszał.

Soczewki lub okulary? Wybierz odpowiednie

Soczewki kontaktowe lub okulary do pracy przy komputerze powinny zostać wybrane nie tylko pod względem pasującego kształtu i ogólnego wyglądu. Okulary jak najbardziej mogą być dodatkiem do naszej stylizacji, jednak najistotniejszą kwestią jest to, czy soczewki okularowe są odpowiednio dobrane do naszej wady wzroku. Dodatkowo, aby zakupić odpowiednie soczewki do okularów, ważne jest, abyśmy dokładnie znali funkcję, jaką mają spełniać okulary. Praca przy komputerze może wiązać się z pogorszeniem się naszego wzroku.

W zależności od tego jak długo, jak często i jak intensywnie pracujemy przed ekranem, zaczynają występować wady wzroku i problemy, chociażby w postaci bólu i suchości.

Aby w odpowiedni sposób chronić swój wzrok, należy zaopatrzyć się w dobrze dobrane korekcyjne soczewki kontaktowe. Są one w stanie w należyty sposób ochronić nasze oczy przed dalszym pojawianiem się wad. Warto zatem wybrać się do okulisty lub optometrysty, zbadać swój wzrok i z pomocą specjalisty dopasować odpowiednie soczewki.