Psychoterapia grupowa Gestalt, a leczenie syndromu DDA – czy warto się zdecydować?

Problemy w domu rodzinnym oraz uzależnienia rodziców odbijają się na dzieciach nawet wiele lat po wyprowadzce. Syndrom DDA może objawiać się na wiele różnych sposobów i negatywnie odbijać się na przyszłości dziecka wychowanego w rodzinie, w której jeden lub dwójka rodziców miała skłonności do nadużywania alkoholu. Jednak nowoczesne metody leczenia i terapii pomagają temu skutecznie zapobiegać. Czym jest podejście Gestalt i na czym polega?

DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików

Osoby dorosłe wychowane w rodzinach patologicznych, gdzie nadużywano alkoholu, zaczynają samodzielne życie mocno doświadczone przez los. Z powodu braku odpowiednich wzorców oraz przez to, że nikt nie nauczył ich wielu podstawowych umiejętności, młodzi ludzie z takiego środowiska czują się zagubieni w nowej codzienności. Z tego względu bardzo często wracają do znajomych zachowań i sami popadają w alkoholizm lub wiążą się z osobami uzależnionymi. Jest to zachowanie podświadome, które nie ma wiele wspólnego z racjonalnymi decyzjami, ale wynika z potrzeby poczucia bezpieczeństwa i stabilności. A to gwarantują właśnie znane problemy.

Powracanie do patologii związanej z alkoholizmem nie jest jednak regułą. Często zdarza się bowiem też, że dorosłe dzieci z rodzin alkoholików popadają w nerwice natręctw, cierpią na depresję i stany lękowe. Wywoływane są one głównie przez traumę po odrzuceniu przez rówieśników i otoczenie w latach dzieciństwa. Są wycofane, niepewne siebie, co często powstrzymuje ich ambicje i hamuje przed dokonywaniem jakichkolwiek kroków w kierunku rozwoju osobistego. Osoby z syndromem DDA często też odczuwają poczucie winy związane z problemami w domu, które odbija się na nich również w dorosłym życiu. Takie uczucie może prowadzić do buntu lub nasilających się stanów depresyjnych.

Psychoterapia – element obowiązkowy

Leczenie psychologiczne jest podstawą w przypadku osób cierpiących na syndrom DDA. Istnieje wiele różnych rodzajów terapii przygotowanych z myślą o właśnie takich osobach. Mogą być to spotkania indywidualne z psychoterapeutą lub należenie do grup wsparcia dla osób, które wychowały się w rodzinach o podobnych problemach i regularne uczęszczanie na spotkania. Jedną z coraz popularniejszych metod w przypadku są terapie grupowe z wykorzystaniem metody Gestalt.

wizyta u psychologa

Gestalt to nie tylko psychoterapia, ale także filozofia życia i odrębny kierunek w psychologii. Jest to podejście, które opiera się przede wszystkim na założeniu, że człowiek ma znaczący wpływ na to, jak kształtuje się jego los. W przypadku osób z syndromem DDA jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele zachowań wynika u nich z przekonania, że wychowanie w rodzinie ze skłonnością do patologii przekreśliło ich przyszłość.

Na czym polega podejście Gestalt w psychoterapii grupowej?

Podejście Gestalt ma na celu pomóc pacjentowi w zadaniu nurtujących go pytań i w samodzielnym poszukiwaniu oraz udzieleniu na nie odpowiedzi. Dobrze prowadzona terapia tego typu przyczynia się do zwiększenia poczucia własnej wartości i poprawy umiejętności samodzielnego radzenia sobie z problemami. Terapia Gesalt opiera się przede wszystkim na emocjach, myślach i innych zasobach pochodzących od pacjenta. Zgodnie z tą teorią pacjent wie najlepiej, czego potrzebuje do szczęścia. Zadaniem psychoterapeuty jest jedynie pomóc mu odnaleźć to w sobie.

Wykorzystywanie tego podejścia w terapii grupowej dla osób z syndromem DDA cieszy się coraz większą popularnością i cechuje się wysoką skutecznością. Ważne jest jednak, aby grupa osób była odpowiednio dobrana. Muszą to być osoby z bardzo zbliżonego środowiska, o bardzo podobnych problemach. Dzięki temu będą one mogły wzajemnie się stymulować do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi i tym samym do zarządzania swoim własnym losem. Dzięki połączeniu terapii grupowej i podejścia Gestalt pacjenci jednocześnie stają się bodźcem dla innych.

Psychoterapia dobrana do indywidualnych potrzeb

Mimo iż terapia grupowa połączona z podejściem Gestalt cieszy się coraz większą popularnością, nie jest powiedziane, że sprawdzi się ona w każdym przypadku. Osoby z syndromem DDA powinny spróbować różnych kierunków i metod, aby ostatecznie zdecydować jaki rodzaj psychoterapii jest dla nich najlepszy. Indywidualne dopasowanie jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.