Endometrioza – objawy i możliwości leczenia

Endometrioza to choroba polegająca na degeneracji endometrium, którego komórki pojawiają się na zewnątrz właściwego im narządu, czyli trzonu macicy. Endometrium to błona śluzowa, która pod wpływem hormonów złuszcza się. W ten sposób powstaje krew miesięczna.

Endometrioza polega na patologii tego procesu, kiedy endometrium pojawia się w niewłaściwych dla siebie miejscach jednocześnie reagując na procesy hormonalne zachodzące w organizmie. Powstające złogi nie mogą zostać odprowadzone, w efekcie powstają stany zapalne, a następnie powstają zrosty, które sprawiają, że narządy zaczynają karłowacieć.

Objawy endometriozy

Objawy, które możemy zarejestrować jako osoby dotknięte endometriozą są subiektywne i wymagają monitorowania zachowań organizmu podczas cyklu miesięcznego. Podstawowym objawem, który powinien zacząć nas martwić są boleśniejsze niż wcześniej miesiączki.

Często ból opisywany jest jako tępy i umiejscowiony głęboko w miednicy mniejszej. Często pacjentki uskarżają się na promieniowanie bólu do okolic krzyżowych oraz ud. Dodatkowo pojawiają się bóle międzymiesiączkowe, a także wyjątkowo obfite krwawienia. Kolejnym czynnikiem wskazującym zachorowanie na endometriozę jest odczuwanie bólu przy stosunku, szczególnie podczas głębokiej penetracji. Jeśli zauważymy któryś z tych niepokojących objawów — zgłośmy się do lekarza, by mógł zdiagnozować naszą chorobę.

objawy endometriozy

Stawianie diagnozy

Lekarz ginekolog po wysłuchaniu informacji na temat naszych objawów — zleci nam badanie USG. Niestety badanie USG stanowi jedynie część badań i nie może zostać uznane za konkretny argument do określenia planu leczenia. Jeśli występuje podejrzenie zachorowania na endometriozę — konieczne będzie wykonanie zabiegu laparoskopem w celu pobrania tkanek z różnych organów mieszczących się w obrębie miednicy. Tylko w ten sposób lekarz będzie mógł określić, w których miejscach znajdują się ogniska endometriozy i jakiego dokładnie zabiegu należy dokonać w celu ich wyeliminowania.

Możliwości leczenia endometriozy

Istnieje zachowawcza metoda leczenia farmakologicznego polegająca na podawaniu leków hamujących działanie hormonów, tak by zatrzymać menstruację. Przez okres, w którym pacjentka będzie zażywać leki hamujące wydzielanie hormonów — endometrioza nie będzie postępować, ogniska nie będą się rozwijać. W momencie zaprzestania kuracji — najprawdopodobniej choroba powróci. Dlatego konieczne jest laparoskopowe wycięcie ognisk endometriozy.

Skutki nieleczenia endometriozy

Niestety nieleczona endometrioza niesie za sobą fatalne skutki. Ból to zaledwie jeden z objawów choroby. Niestety postępująca endometrioza niszczy narządy mieszczące się w obrębie miednicy. Na skutek czego karłowacieją. Nieleczona endometrioza prowadzi do bezpłodności oraz nieżytów jelita, a także problemów z woreczkiem moczowym.

Endometrioza w liczbach

Endometrioza nazywana jest „plagą młodych kobiet”, ponieważ najczęściej występuje wśród kobie pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Endometriozą dotknięte jest około od 7 do 15 procent wszystkich miesiączkujących kobiet. Warto mieć na uwadze, że endometrioza występuje u 70 procent kobiet, które uskarżają się na przewlekły ból w miednicy, dlatego nie warto go ignorować.

Szacunki mówią o tym, że na tę chorobę cierpi około 180 milionów kobiet na całym świecie. W Polsce schorzenie dotyczy około miliona kobiet. Co istotne endometrioza rzadko występuje u dziewczynek przed pierwszą miesiączką, jednak jest ona możliwa. Endometriozę można zdiagnozować u połowy nastolatek uskarżających się na ból w obrębie miednicy mniejszej.

leczenie endometriozy

Jeśli odczuwamy dyskomfort, nieuzasadnione parcie na mocz lub stolec, a także jeśli nasze miesiączki stały się znacznie boleśniejsze i obfitsze — warto zgłosić się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Skutki endometriozy bywają bolesne i długofalowe. Dlatego istotne jest, by udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Współczesna medycyna przygotowała wiele metod walki z tą chorobą. Możemy próbować powrócić do zdrowia zarówno przy pomocy środków farmakologicznych, jak i przy pomocy metod operacyjnych. Nowoczesnym i nieinwazyjnym sposobem ratunku przed endometriozą jest laparoskopowy zabieg, który umożliwia nawet rekonstrukcję zniszczonych przez chorobę narządów.

Dlatego jeśli doświadczamy problemów z zajściem w ciążę, a lekarz zdiagnozuje u nas bezpłodność na skutek endometriozy — pamiętajmy, że istnieje metoda radzenia sobie z tą sytuacją. Laparoskopowe leczenie endometriozy to w pełni bezpieczna i mało inwazyjna metoda, która daje szansę na stuprocentowy powrót do zdrowia.