Produkcja palet drewnianych — czy to się opłaca?

Palety drewniane od wielu lat są jednym z głównych nośników stosowanych w logistyce na całym świecie.

Ceni się je między innymi za ich wysoką wytrzymałość i dużą łatwość użytkowania. Korzystają z nich praktycznie wszystkie branże, zajmujące się szeroko rozumianą dystrybucją towarów. Są wygodne i stosunkowo niedrogie. Dlaczego są tak popularne i jak wygląda proces ich produkcji?

Palety drewniane — co zadecydowało o ich popularności?

Przede wszystkim — palety drewniane są wszechstronne. Można ich używać do przewożenia i magazynowania dużych ilości różnego rodzaju materiałów. Są one także przystosowane do przewożenia wózkami widłowymi, które z kolei są głównym narzędziem wykorzystywanym w magazynach, ze względu na dużą masę załadowanych palet.

Pozwala to na szybkie przemieszczanie produktów przy minimalnym nakładzie siły. Duża ładowność to tylko jedna z zalet. Jako kolejną można wymienić wysoką wytrzymałość. W zależności od wielkości palety mogą być one obciążone nawet do ponad tony, co jest naprawdę imponującym wynikiem.

Palety drewniane mogą być stosowane w każdym przemyśle, gdyż drewno jako materiał reaguje z niewielką ilością odczynów chemicznych. Wykorzystanie palet pozwala więc na bezpieczny transport także leków i substancji chemicznych. Co więcej, palety są niezwykle ekonomiczne.

Przede wszystkim ich koszt jest niewielki, a przy odpowiednim przechowywaniu i pielęgnacji, mogą nam służyć latami. Do tego, naprawa palet jest dziecinnie prosta, a znalezienie części zamiennych nie powinno stanowić najmniejszego problemu.

Proces produkcji palet drewnianych — jak wygląda od środka?

Produkcja palet drewnianych nie jest skomplikowana, jednak wymaga różnych technik, które nie muszą być wcale takie oczywiste. Przede wszystkim, aby palety mogły być dopuszczone do użytku w Europie muszą spełniać wymaganie, które określa EPAL, czyli European Pallet Association — po zatwierdzeniu znane pod nazwą europalet. Chociaż spełnienie wszystkich wymagań może nie być proste, to jednak jest to bardzo ważne. Klienci chętniej zaopatrują się w sprawdzone produkty, bo zyskują pewność, że jakość została potwierdzona przez specjalistów.

Proces produkcji palet jest dość prosty, ale wymaga odpowiednich maszyn. Najważniejszy jednak jest sam surowiec. Musi on być dobrej jakości, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych, krajowych źródeł, co pozwoli także na znaczne obniżenie kosztów produkcji.

Następnie drewno jest przycinane w deski paletowe, a te w specjalnych maszynach zostają ususzone. Ważne jest, by odpowiednio dobrać poziom wysuszenia. Zbyt suche deski będą kruche, co może zmniejszyć ich wytrzymałość. Po wszystkim deski są zbijane w palety, a na końcu poddawane są fumigacji.

Fumigacja to bardzo ważna część całego procesu. Ma ona na celu zniszczenie wszystkich organizmów, które mogą przebywać w drewnie. Dokonuje się jej przy użyciu specjalnej maszyny, która podgrzewa drewno do 50℃ przez minimum 30 minut. Musi to odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad określonych w normie ISPM 15 i dotyczy większości opakowań drewnianych, których przeznaczeniem jest eksport. Nie dotyczy to tylko palet z drewna prasowanego.

W ostatnich latach proces produkcji palet uległ znacznej automatyzacji, co pozwoliło na produkowanie dużych ilości produktów końcowych, w stosunkowo krótkim czasie i przy zatrudnieniu małej liczby pracowników. Co ciekawe, Polska jest jednym z głównych producentów europalet na rynku europejskim, a nasza pozycja stale się umacnia. Palety wyprodukowane w naszym kraju cieszą się dużym zainteresowaniem, co z pewnością wynika z wysokiej jakości materiałów użytych do produkcji.

produkcja palet

Czy opłaca się inwestować w produkcje palet drewnianych?

Chociaż rynek zbytu jest dość duży i nie powinno być problemu ze sprzedaniem palet, to zakup maszyn i ich utrzymanie może być kosztowne. Warto pamiętać, że trzeba mieć także odpowiednio przeszkolonych pracowników do obsługi maszyn, a to także są dodatkowe koszty.

Do tego cena palet nie jest zbyt wysoka, więc by coś zyskać, trzeba sprzedać ich naprawdę sporą ilość. Warto jednak pamiętać, że każdy producent ma swoje metody i swoje pomysły na biznes, dlatego ważne jest, by wcześniej dokładnie zapoznać się z potrzebami rynku.