Optymalizacja tras przedstawicieli handlowych – ile można na tym oszczędzić?

Optymalizacja tras jest wyjątkowo przydatnym rozwiązaniem, szczególnie w dobie inflacji i rynku pracownika, gdzie dochodzi do częstej rotacji personelu. Szukasz skutecznych metod na optymalizację trasy przejazdu? Poniżej przedstawiamy ciekawe rozwiązania, a także korzyści, jakie płyną z dobrze zaplanowanej trasy. 

Metody optymalizacji transportu

Dobrze poznaj drogę

W planowaniu trasy bardzo ważne jest zapoznanie się z aktualnym stanem nawierzchni i ukształtowaniem terenu. Chodzi o to, że jeśli trasa będzie przebiegała przez nawierzchnię uszkodzoną, lub gdy będzie ona obejmowała tereny górzyste, lub pagórkowate, wówczas łatwiej o uszkodzenia pojazdu, a także o większe zużycie paliwa. Sprawdź także, czy na trasie nie pojawiają się odcinki płatne. Jeśli tak, policz, ile wynoszą łączne opłaty za ich użytkowanie i o ile zmienią się koszty paliwa, jeśli wybierzesz drogę bez odcinków płatnych.

Staraj się nie robić kilometrów “na pusto”

Tak zwane “puste kilometry” oznaczają przejazd na trasie bez załadunku, jeśli zatem masz przed sobą trasę po powrotny ładunek, zobacz, czy nie udałoby Ci się przewieźć czegoś po drodze. Ciekawym rozwiązaniem jest sprawdzanie ogłoszeń na giełdach transportowych lub poszukanie kilku mniejszych ładunków. Dzięki temu zmniejszysz straty, jakie poniesie firma w czasie, gdy zamiast robić kilometry bez towaru, firma mogłaby powierzyć Ci zlecenie. 

Nie bierz zleceń, których nie możesz zrealizować

Nie chodzi tylko o niedogodności logistyczne, związane z opóźnionym dostarczeniem ładunku. Ważnym czynnikiem jest również to, że opóźnienie w dostawie może Cię kosztować nawet do kilkuset tys. złotych. Ponadto, jeśli podniesiesz prędkość jazdy, by zdążyć, zwiększysz spalanie paliwa nawet o 20%.

Kontroluj swoją flotę samochodową

W dzisiejszych czasach założenie w pojazdach monitoringu GPS jest podstawą, gdy chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, co się dzieje na trasach. Opcja ta pozwala Ci szybko interweniować w razie nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń, zmniejszając ryzyko kradzieży samochodu.

Przyjeżdżaj dokładnie na czas

Pojawianie się wcześniej na miejscu rozładunku jest mocno nieopłacalne, jako że po pierwsze marnujesz czas, jaki można przeznaczyć na inne zlecenia, a po drugie silnik włączony na postoju spala nawet do 6 litrów paliwa. Dodatkowo jeden dzień bezczynności pojazdu oznacza dla firmy wydatek rzędu 500 złotych.

Skorzystaj z systemów optymalizacji trasy

Nowoczesne aplikacje pozwalają na odczuwalne zmniejszenie kosztów związanych z wykonaniem zlecenia, a także pozwalają zaoszczędzić czas, jaki można poświęcić na wykonywanie innych zadań, przynoszących firmie duże zyski. 

ciężarówka

Szacuje się, że wykorzystanie dobrze dobranego oprogramowania do realizacji tras może pomóc koordynatorowi zaoszczędzić nawet do 80 godzin pracy, a także podnieść wydajność całej floty pojazdów nawet o 30%. Równie wysoka oszczędność pojawia się również w zakresie kosztów utrzymania firmowych pojazdów – mogą one spaść o 28%. 

Zarezerwuj zawczasu przejazd promem

Jeśli trasa przejazdu obejmuje przeprawę promem, sprawdź wcześniej godziny rozładunków i odpraw tak, aby dokładnie zsynchronizować je ze swoim rozkładem. Szczególnie ważna jest również pora dnia, w jakiej chcesz dokonać rozładunku na promie. Największym zainteresowaniem cieszą się godziny wieczorne, więc jeśli Ty też chcesz z nich korzystać, koniecznie dokonaj rezerwacji już wcześniej. Warto jednak mieć na uwadze to, że dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się rozładunki w godzinach porannych.

Najważniejsze zalety optymalizacji tras

Największym plusem jest podniesienie poziomu wydajności firmy oraz zagospodarowanie pojazdów w taki sposób, aby ich parametry techniczne jak najlepiej odpowiadały wymaganiom opisanym w zleceniu. Ponadto możesz liczyć na większą ilość pozytywnych opinii, jako że dobrze dobrane metody optymalizacji transportu pozwalają kierowcom być zawsze na czas. Dużym plusem jest również możliwość szybkiej reakcji w przypadku zdarzeń nieprzewidywalnych.