Ochrona środowiska a panele fotowoltaiczne – czy naprawdę są ekologiczne?

Rozważając zakup paneli fotowoltaicznych, w sieci natkniemy się przede wszystkim na plusy całego przedsięwzięcia. Jednak pomimo informacji o stosunkowo szybkim zwrocie kosztów i możliwości skorzystania z atrakcyjnych programów dotacji warto pamiętać, że zakup i montaż paneli wciąż jest dużym wydatkiem i oprócz plusów ma również swoje minusy. Dlatego też w poniższym tekście rozważymy argumenty za i przeciw instalacjom fotowoltaicznym. Czy rzeczywiście są one ekologiczne?

Plusy założenia instalacji fotowoltaicznej

Samodzielna produkcja prądu

Założenie instalacji pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen prądu, dzięki możliwości samodzielnego pozyskiwania prądu ze słońca. Brak stabilności na arenie geopolitycznej przekłada się na niepewność co do kosztów energii elektrycznej w przyszłości, podczas gdy produkcja własnego prądu umożliwia sprzedaż nadwyżki do sieci.

Dostęp do programów dofinansowań

Największą popularnością cieszą się programy takie jak “Mój Prąd 4.0” i “Czyste Powietrze”, dające możliwość pokrycia kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej nawet w 50%. Dofinansowania dotyczą instalacji o mocy od 2 do 10 kWp.

Długa żywotność

Mówi się, że panele fotowoltaiczne mogą osiągać żywotność nawet do 25 lat, a w przypadku paneli podwójnie szklonych ich żywotność może wynosić nawet 30 lat. W tak długoletniej perspektywie masz szansę zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy zł na rachunkach za prąd!

Minusy paneli fotowoltaicznej

Zakładanie paneli przez amatorów

Przepisy w Polsce nie regulują tego, jakie trzeba mieć uprawnienia, aby móc zakładać instalacje fotowoltaiczne. Dlatego też czynności tej często podejmują się osoby bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. To często skutkuje uszkodzeniami, szybszym zużyciem instalacji i dużo mniejszą wydajnością.

Operator sieci może odmówić przyłączenia instalacji

Tak, to jest możliwe. Dzieje się tak z uwagi na rosnącą ilość instalacji fotowoltaicznych w prywatnych domach i firmach, a sieci energetyczne w wielu miejscach są przestarzałe i wymagają modernizacji. Im bardziej popularne będą panele, tym bardziej problem będzie narastał. W takiej sytuacji może dochodzić również do automatycznego wyłączenia instalacji fotowoltaicznej.

Krótka żywotność falownika

Falownik, inaczej nazywany też inwerterem, ma dużo krótszą żywotność, niż moduły fotowoltaiczne – czas eksploatacji wynosi ok. 10 lat. Jest to tym gorsza wiadomość, że zakup nowego urządzenia oznacza koszt rzędu 5-6 tys. zł, przy czym w dobie inflacji cena ta może być wyższa. 

Stary dach wymaga wzmocnienia

Planujesz założenie instalacji fotowoltaicznej, lecz Twój dom ma już swoje lata? Koniecznie sprawdź, czy w takim razie nie będą konieczne dodatkowe koszty w postaci wzmocnienia konstrukcji dachu. Moduły fotowoltaiczne mogą osiągać wagę rzędu nawet kilkuset kg, dlatego też koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i sprawdź wcześniej wytrzymałość dachu.

Czy produkcja paneli fotowoltaicznych jest ekologiczna?

Najwięcej mówimy o użytkowaniu paneli, jednak dużo mniej mówi się już o samym procesie produkcyjnym. Tymczasem tak samo, jak w przypadku mniej ekologicznych towarów, do produkcji paneli konieczne jest pozyskanie różnych surowców, co będzie generowało pewną ilość gazów cieplarnianych.

Dobrym przykładem jest tutaj pozyskiwanie aluminium – plusem tego materiału jest fakt, że można go poddawać recyklingowi praktycznie w nieskończoność. Problem jednak tkwi w jego produkcji. W sieci można natknąć się na szacunki, według których, by zatrzymać globalne ocieplenie, będziemy musieli pozyskiwać aż 85 razy więcej energii słonecznej niż obecnie. Co to oznacza?

Oznacza to nic innego, jak wzrost produkcji aluminium, przy czym większość hut odpowiedzialnych za jego wydobycie najczęściej aż w 90% opalane jest… węglem. Zatem miną jeszcze długie lata, zanim produkcja kolejnych modeli fotowoltaicznych rzeczywiście będzie “zielona”.

Jaka jest efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych?

Moc paneli fotowoltaicznych mierzona jest w warunkach testowych, gdzie temperatura wynosi 25oC, a poziom nasłonecznienia wynosi 1000 W/m2. W takim przypadku w celu osiągnięcia mocy na poziomie 1 kWp konieczne jest wykorzystanie modułu o powierzchni m.in. 1m2, o teoretycznej sprawności 100%. 

fotowoltaika

Są to jednak warunki laboratoryjne. W praktyce, aby osiągnąć moc 1 kWp, potrzebne jest 10m2 modułów o sprawności na poziomie 10%. Przeciętna sprawność modułów fotowoltaicznych waha się pomiędzy 16-18%, zdarzają się również moduły o sprawności 22%. 

Panele fotowoltaiczne w Jeleniej Górze cieszą się dużą popularnością, a ich zalety sprawiają, że pomimo wspomnianych minusów, w większości przypadków inwestycja w fotowoltaikę będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, skontaktuj się z Fotowoltaika Innex lub skorzystaj z dostępnych w sieci kalkulatorów.