Doświadczyłeś urwanego filmu po alkoholu? Zobacz, jak temu zapobiec

Urwany film po alkoholu stanowi dosyć powszechne zjawisko, zwane inaczej również palimpsestem alkoholowym. Przykładowymi objawami tej dolegliwości jest spadek zdolności do racjonalnej oceny sytuacji, a także tymczasowy brak zdolności do tworzenia wspomnień. Co jeszcze warto wiedzieć na temat palimpsestów alkoholowych?

Czym jest palimpsest alkoholowy?

Jest to forma tymczasowej amnezji, będącej skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu w krótkim czasie. Dochodzi wówczas do upośledzenia zdolności poznawczych osoby dotkniętej tą dolegliwością. Przy tzw. urwanym filmie po alkoholu znacznie rośnie ryzyko wykonywania czynności potencjalnie niebezpiecznych, takich jak przypadkowe kontakty seksualne, wchodzenie w konflikt z prawem, okaleczanie się, czy też podwyższone ryzyko zgonu na skutek przedawkowania alkoholu lub wykonywania czynności zagrażających życiu. 

Wyróżniamy dwa rodzaje urwanego filmu – całkowite lub częściowe. Warto tutaj nadmienić, że ilość alkoholu, jaka prowadzi do wystąpienia palimpsestu alkoholowego, jest kwestią całkowicie indywidualną – wszystko zależy od wieku, płci, masy ciała, a także uwarunkowań genetycznych i poziomu tolerancji na alkohol. 

Jakie są najczęstsze przyczyny urwanego filmu po alkoholu?

Do tzw. urwania filmu dochodzi najczęściej w następujących przypadkach:

  • spożycie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie
  • picie trunków na pusty żołądek
  • łączenie napojów wyskokowych z lekami lub innymi rodzajami używek
  • nie dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia w czasie picia

Warto mieć na uwadze to, że występowanie palimpsestów alkoholowych jest poważnym sygnałem ostrzegawczym o rozwijającym się uzależnieniu. Oprócz jednorazowych sytuacji, w których doszło do nadmiernego spożycia alkoholu, urwania filmu towarzyszą najczęściej osobom wchodzącym w drugą fazę alkoholizmu, kiedy to potrzeba picia jest coraz silniejsza i rozpoczyna się ukrywanie nałogu przed otoczeniem. 

Dlaczego dochodzi do urwania filmu po spożyciu alkoholu?

Zbyt duża ilość alkoholu spożytego w krótkim czasie prowadzi do upośledzenia zdolności mózgu do przenoszenia wspomnień z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Wzrasta produkcja hormonów steroidowych, prowadząc do zaburzeń funkcjonowania komórek w hipokampie, odpowiedzialnym za funkcjonowanie pamięci długotrwałej i tworzenie wspomnień. Inną istotną przyczyną jest również wysoki niedobór witaminy B1, której zadaniem jest wspieranie funkcjonowania układu nerwowego. 

Jak zapobiegać występowaniu palimpsestów alkoholowych?

Aby spożywanie alkoholu nie skończyło się urwanym filmem, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by serwowanego alkoholu nie spożywać zbyt szybko. Aby rozłożyć alkohol zawarty w jednym drinku, wątroba potrzebuje około godziny. 

Postaraj się również nie przetrzymywać alkoholu zbyt długo w ustach – wówczas przenika on przez błonę śluzową jamy ustnej i uderza do głowy znacznie szybciej, jako że ma znacznie krótszą drogę do przebycia. 

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu podczas picia. Sięgaj po niegazowaną wodę mineralną i soki. Staraj się unikać słodzonych napojów gazowanych. Pamiętaj również o tym, by nie pić alkoholu na pusty żołądek – przed imprezą koniecznie coś zjedz. 

Nawet jeśli spożycie alkoholu jest w Twoim przypadku sporadyczne, postaraj się o to, by nie dochodziło do niego coraz częściej. Im częściej będą Ci się zdarzały suto zakrapiane okazje do świętowania, tym bardziej zwiększy się Twoja podatność na występowanie palimpsestów. 

alkohol

W jaki sposób leczyć urwania filmu po alkoholu?

Jedyny sposób na to, by palimpsesty nie powracały, jest zaprzestanie sięgania po alkohol. W tym celu jednak konieczne już może być przejście na terapię odwykową, którą przeprowadzić mogą jedynie wykwalifikowani w tym celu specjaliści. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że jeśli palimpsesty występują w zaawansowanej fazie, wówczas konieczna będzie również konsultacja z neurologiem.