Do czego służą przekładki tekturowe?

Przekładki tekturowe wydają się dosyć niepozornym elementem, lecz wbrew temu są one bardzo praktyczne i warte uwagi. Ich niemal nieograniczone zastosowanie sprawia, że można się z nimi spotkać w wielu branżach. Czym dokładnie są przekładki tekturowe? Czemu służą? Gdzie można je wykorzystać i z czego są produkowane? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł. 

Czym są przekładki tekturowe?

Są to elementy wykonane z tektury różnego rodzaju i różnej grubości. To, w jaki sposób zostaną wykorzystane, w dużej mierze definiuje ilość warstw, z których zostanie wyprodukowany karton. Aby stworzyć przekładkę tekturową, należy poddać arkusz kartonu odpowiednim obróbkom, obejmującym dobór odpowiedniej wielkości i kształtu np. na podstawie gotowego lub robionego na zamówienie szablonu. W procesie produkcji przekładek można wykorzystać również sztancowanie, czyli wykrawanie z materiału kształtów, jakich uzyskanie za pomocą gilotyny introligatorskiej nie jest możliwe. 

Do czego mogą służyć przekładki tekturowe?

Choć nie zwracamy na nie większej uwagi, przekładki tekturowe mają naprawdę wiele zastosowań. Poniżej wskazujemy listę przykładów.

  • Stabilizacja palety z towarem.
  • Zabezpieczanie kolejnych warstw towarów.
  • Wzmocnienie ścian lub dna w opakowaniach.
  • Zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed wstrząsami.
  • Oddzielanie kilku różnych elementów w jednym opakowaniu.
  • Szybsza identyfikacja towaru na półce.
  • Wypełnienie pustej przestrzeni opakowania.
  • Zablokowanie pakowanego elementu przed przemieszczeniem się.

Podkładki tekturowe, oprócz licznych zastosowań w firmie podczas pakowania i przesyłania paczek, mogą być również wielokrotnie wykorzystywane przez odbiorców w ich domach np. podczas prowadzenia prac remontowych, jako prowizoryczna podkładka pod kubek.

Dlaczego warto zdecydować się na przekładki tekturowe?

Stanowią one doskonałą alternatywę dla powszechnie wykorzystywanej folii bąbelkowej i innych rodzajów wypełnień stosowanych popularnie w paczkach, a wykonanych z plastiku. Przekładki tekturowe są w pełni ekologiczne i łatwe w recyklingu, a także ulegają szybkiej biodegradacji. Tekturowe przekładki łączą w sobie niezwykłą lekkość i wytrzymałość. Z powodzeniem zastępują one sklejkę, drewno i inne komponenty, obniżając koszty procesu produkcji i wysyłki, ponoszone przez firmę.

tektura

Jakie są rodzaje przekładek tekturowych?

Kratownice tekturowe

Jest to rodzaj przekładki pozwalający na oddzielenie od siebie poszczególnych elementów przesyłki w pionie. Po złożeniu kratownica tworzy oczka takiej samej wielkości, zapewniając pełną amortyzację przewożonych przedmiotów. W ten sposób najczęściej przewożone są wyroby ceramiczne, szklane i inne towary o delikatnym charakterze. 

Przekładki o strukturze plastra miodu

Ten rodzaj przekładki służy często jako rodzaj wypełnienia w opakowaniu oraz sposób na zapewnienie dodatkowej ochrony. Jest to rodzaj przekładki, jaki wyjątkowo skutecznie zapobiega przesuwaniu się przedmiotu, a mocniejsze wstrząsy nie będą zagrażały przewożonej paczce. 

Wstęgi kartonowe

Jest to rodzaj przekładki stosowany często w firmach kurierskich, służący do zabezpieczania przesyłek różnego rodzaju, od drobnych paczek z kosmetykami, aż po przewóz mebli. Co ciekawe, wstęga kartonowa może służyć również jako opakowanie sama w sobie, co pozwala zaoszczędzić miejsce podczas przewozu większej ilości paczek. 

Wkładki zabezpieczające

Jest to co prawda mniej ekologiczna alternatywa, aczkolwiek również znajduje dosyć często zastosowanie, głównie w ramach dostarczania elektroniki. Wkładka zabezpieczająca jest wyposażona w mocną kieszeń z folii, której zadaniem jest przytrzymanie przedmiotu w jednym miejscu, przechwytując siłę uderzeń i wstrząsów. Dużą zaletą tego typu wkładki zabezpieczającej jest brak konieczności stosowania dodatkowych wypełnień wewnątrz opakowania, co pozwala na zmniejszenie kosztów.

Przekładka tekturowa – dlaczego warto ją stosować?

Głównym plusem wykonanych z tektury przekładek jest ich pełna ekologiczność – są bardzo łatwe w recyklingu, a ich biodegradacja zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Ponadto są one niesamowicie lekkie i wytrzymałe – doskonale zabezpieczają towary przed zniszczeniem, nie dodając paczce dodatkowych kilogramów i nie zwiększając ich objętości, co ma znaczenie m.in. przy doborze slotu w paczkomacie. Ich liczne zastosowania pozwalają na wielokrotne wykorzystanie, przekładając się tym samym na oszczędność surowca.