Czy możliwe jest wyleczenie kurzej klatki ćwiczeniami korekcyjnymi?

Kurza klatka jest to zniekształcenie mostka, czyli silne uwypuklenie z przodu. Przesunięte są także przymostkowe końce żeber. Takie zjawisko można też zobaczyć u ptaków, dlatego zniekształcenie to jest określane mianem kurzej klatki. U osób, które mają kurzą klatkę, widoczna jest wyraźna wklęsłość poniżej linii sutków. 

Czym jest kurza klatka?

Cechą prawidłowej klatki jest lekkie wysunięcie do przodu i uniesienie żeber. W przypadku kurzej klatki jest to zniekształcone. Przyczyną takiego schorzenia jest przebyta krzywica, gruźlica kręgosłupa w odcinku piersiowym, zaburzenia kostnienia, złe umieszczenie przyczepów mięśniowych, a także występowanie zespołów genetycznych. 

Jakie są rodzaje kurzej klatki?

Wyróżnia się dwa rodzaje kurzej klatki. Pierwsze jest to uwypuklenie rękojeści mostka, przy czym jego człon umieszczony jest w pozycji właściwej lub delikatnie przesuniętej ku dołowi. Innym przykładem jest wysunięcie ku przodowi trzonu mostka, w którym najbardziej widocznym elementem jest wyrostek mieczykowaty. 

Co warto wiedzieć na temat negatywnych skutków wady kurza klatka?

Wada kurza klatka prowadzi do nieprawidłowego napięcia mięśni tułowia. Mogą pojawić się także kłopoty z oddychaniem. Dochodzi także do przykurczenia mięśni piersiowych i mięśni przedniej części barków. Nadmierne rozciągnięte stają się mięśnie karku, brzucha i pleców. 

Co pomoże na kurzą klatkę?

Świetnym sposobem na kurzą klatkę jest rehabilitacja. Osoba, która boryka się z takim zniekształceniem ciała, musi zapewnić sobie optymalne warunki środowiska. Trzeba również wyrobić sobie świadomość ciała i dzięki temu osiągnąć równowagę emocjonalną. W tym celu należy wdrożyć w życie różnego rodzaju ćwiczenia. 

Jakie ćwiczenia należy wykonywać w przypadku kurzej klatki?

Świetnym rozwiązaniem są ćwiczenia, które przyczyniają się do wzmocnienia mięśni skośnych brzucha. Należy położyć się na plecach i ugiąć kończyny w stawach kolanowych. Ręce powinny znajdować się za głową. Należy podjąć próbę dotknięcia łokciem kolana po przeciwnej stronie. Później trzeba się rozluźnić na kilka sekund i zmienić ćwiczoną stronę. Dobrą opcją będą również ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej. Wykonuje się je w niepełnym skurczu, ale w pełnym rozciągnięciu. Warto usiąść w siadzie skrzyżnym i wykonać krążenie ramionami do tyłu. Należy pamiętać o zachowaniu prostych pleców i ściągnąć łopatki ku sobie. Na kurzą klatkę sprawdzą się również ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie grzbietu. Przykładem takiej praktyki jest leżenie przodem, głową do drabinki. Należy trzymać ostatni szczebel, a potem próbować unieś go do góry. Dzięki temu odpowiednie mięśnie zostaną napięte i wzmocnione. 

Rehabilitacja w przypadku kłopotu, jakim jest kurza klatka, obejmuje też ćwiczenia oddechowe. W tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moment wydechu. Ćwiczeniem może być wykonywanie wdechu przez unoszenie kończyn górnych przodem ku górze i wydechu przez opuszczenie ich bokiem. Dzięki temu można zwiększyć pojemność życiową płuc, ruchomość klatki piersiowej, czy też wzmocnić mięśnie oddechowe. Doskonałym rozwiązaniem są także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które oddziałują na cały narząd ruchu. Warto wykonywać je w formie gier i zabaw. 

kręgosłup

Jakie są pozostałe metody leczenia kurzej klatki?

Istnieją również inne metody leczenia kurzej klatki piersiowej. Warto praktykować między innymi terapię manualną. Stosuje się ją wówczas, gdy dojdzie do czynnościowego zablokowania, które uniemożliwi zrobienie pełnego zakresu ruchu biernego w stawach. Poleca się też masaż klasyczny i zaopatrzenie korekcyjne dobrane przez fizjoterapeutę i ortopedę. Osoby, które cierpią na taką przypadłość, powinny pozostawać pod stałą opieką rehabilitantów i fizjoterapeutów. Może jednak okazać się, że ćwiczenia nie przynoszą pożądanych efektów. Dlatego w takim przypadku zaleca się leczenie operacyjne. Podczas takiego zabiegu lekarz usuwa fragmenty zniekształconych chrząstek i ustawi mostek w prawidłowej pozycji. Kurza klatka piersiowa jest powodem nie tylko dyskomfortu, ale także kompleksów i prowadzi do braku pewności siebie. Skrzywienie klatki ma wpływ na napięcie mięśni, brzucha, karku i pleców. Osłabieniu ulegają też mięśnie oddechowe, dlatego trzeba walczyć z tą przypadłością.