Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne zakłada się w celu uzupełnienia wszelkich braków oraz ubytków w naturalnym uzębieniu, które mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami.Obecnie istnieje wiele rodzajów implantów przez co każdy pacjent może zdecydować się na produkt odpowiadający jego preferencjom pod względem estetycznym oraz możliwościom finansowym. Jakie rodzaje implantów stomatologicznych możemy wyróżnić, dla kogo są one przeznaczone i jak wygląda proces ich zakładania?

Implant stomatologiczny – co to?

Implant stomatologiczny to inaczej sztuczny korzeń, który jest zbliżony wielkością do naturalnego korzenia jaki występuje w naszym uzębieniu. Po jego umiejscowieniu możliwe jest nałożenie korony czyli sztucznego zęba, który dobrze dobrany do pozostałych zębów będzie niemal niezauważalny. W zależności od potrzeb możliwe jest wybranie korzenia wykonanego z tytanu jednak aby korona protetyczna pasowała do uzębienia jest ona wykonana z materiałów, które przypominają szkliwo.

Możemy zdecydować się na koronę cyrkonową, która cechuje się wysoką wytrzymałością oraz estetycznie dobrze dopasowuje się do pozostałych zębów. Innym rodzajem są korony ceramiczne wykonane z porcelany, które również dobrze maskują się pośród uzębienia jednak cechują się wyjątkowo wysoką ceną. Możemy również zdecydować się na koronę akrylową jednak jest ona stosowana jako rozwiązanie tymczasowe.

W niektórych przypadkach możliwe jest także zastosowanie koron metalowych, które są wykonane z różnych stopów metali lecz ze względu na swój kolor wyróżniają się spośród uzębienia i nie wyglądają estetycznie. Można również zdecydować się na koronę metalową, która jest licowana akrylem bądź porcelaną dzięki czemu wygląda dobrze i jest właściwie dopasowana do reszty. Dodatkowo cena tego modelu także jest przystępna.

implant

Jak wygląda zakładanie implantów stomatologicznych?

Zakładanie implantów stomatologicznych wymaga dokładnego zbadania pacjenta i sprawdzenia czy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu. W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie wkręcenia implantu, którego dokonuje się po wcześniejszym przygotowaniu kości wywiercając w niej odpowiedni otwór. Dzięki zdjęciom pantomograficznym możliwe jest ocenianie ilości oraz jakości tkanki kostnej w dziąśle, dzięki czemu stomatolog jest w stanie dokładnie ocenić jak ma wyglądać zabieg.

Po umieszczeniu korzenia koniecznie należy odczekać odpowiednią ilość czasu wynoszącą około kilku miesięcy tak aby nastąpiło zrośnięcie się z kością. Kolejnym etapem, który przeprowadza się już po zagojeniu wcześniejszej rany, jest odsłonięcie implantu, a następnie wkręcenie śruby gojącej. Dzięki niej nie tylko następuje szybszy proces gojenia, ale jednocześnie możliwe jest wymodelowanie odpowiedniego kształtu dziąsła, które będzie wykorzystane pod przyszłą koronę protetyczną.

Po tym etapie konieczne jest odczekanie około dwóch tygodni zanim stomatolog będzie mógł przejść do kolejnych czynności. Ostatnim etapem jest zamocowanie sztucznego zęba, które jest poprzedzone pobraniem wycisków. Pacjent wraz ze specjalistą ustala kolor przyszłej korony tak aby była ona nieodróżnialna od pozostałych zębów. Dzięki wykonaniu wycisku możliwe jest dokładne wykonanie korony protetycznej oraz łącznika, na którym jest mocowana jest ów korona.

Gdy będzie ona gotowa, stomatolog przykręca łącznik do implantu, a następnie mocuje koronę protetyczną. Każda osoba, która zdecydowała się na zastosowanie implantów stomatologicznych koniecznie musi zadbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa na wizytach kontrolnych. Zaniedbanie tych czynności może doprowadzić do różnorodnych stanów zapalnych oraz zakażeń, które mogą wpłynąć na żółknięcie implantu, jego nieprzyjęcie się czy pojawienie stanu zapalnego. Implanty bardzo często są jedynym rozwiązaniem w przypadku braku uzębienia dlatego warto zdecydować się na produkty wysokiej jakości, które będą mogły efektywnie spełniać swoje funkcje.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Wszczepienie implantów stomatologicznych może kosztować różnie w zależności od wybranej przez pacjenta korony czy tego z jakiej tworzywa jest ona wykonana. Koszty będą także związane z tym w jakim regionie oraz w jakiej miejscowości wykonywany jest zabieg. Przeważnie wszczepienie implantu oscyluje w granicach 3 do 4 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że implant będzie służył nam przez całe życie i będzie on stanowił odpowiednik naturalnego zęba dlatego koszty związane z pokryciem zabiegu w dalszej perspektywie będą ekonomicznym rozwiązaniem.