Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego a zabieg artroskopii

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego to bardzo powszechne schorzenie. Ten problem dotyka co piątego europejczyka. Przyczyny powstawania mogą być różne, jednak objawy są zawsze podobne. Jest to choroba bardzo bolesna, która powoduje duży dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście współczesna medycyna zapewnia wiele możliwości, dzięki którym można skutecznie łagodzić objawy oraz leczyć zwyrodnienia stawu kolanowego.

Przyczyny zwyrodnień stawu kolanowego

Specjaliści szacują, że około 40% zwyrodnień stawu kolanowego spowodowanych jest starzeniem się organizmu. Pogarszająca się kondycja stawów nie jest jednak najczęściej naturalną koleją rzeczy. W większości przypadków jest to spowodowane nieprawidłową dietą, stylem życia oraz różnego rodzaju urazami czy nieleczonymi schorzeniami.

Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj również geny. Osoby, u których w bliskiej rodzinie są osoby cierpiące na tego rodzaju schorzenie, występuje trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

Na powstawanie zwyrodnień stawów kolanowych wpływają przebyte urazy. Stłuczenia, złamania, skręcenia oraz zerwania więzadeł lub inne uszkodzenia struktury stawu kolanowego mogą mieć negatywne skutki w przyszłości i przyczynić się do powstawania zwyrodnień.

Również choroby, takie jak borelioza, choroby tarczycy i choroby reumatyczne, wpływają negatywnie na kondycję stawów i przyspieszają powstawanie różnych schorzeń przewlekłych.

Bardzo dużą rolę odgrywa również odpowiednia dieta oraz styl życia. Regularne obciążenie stawów kolanowych przez stojącą pracę lub ciężką pracę fizyczną, brak regularnych ćwiczeń, otyłość oraz dieta uboga w wapń i inne minerały budulcowy kości i chrząstek. To wszystko czynniki, które prowadzą do osłabienia stawów, co skutkuje ich zwyrodnieniem. Dlatego niezwykle istotne jest

Jak leczyć zwyrodnienia stawów i kiedy poddać się artroskopii?

Zwyrodnienie stawu kolanowego ma wiele nieprzyjemnych objawów, które z czasem tylko się nasilają. Utrudniają chodzenie oraz normalne funkcjonowanie, zmuszają do porzucenia aktywności fizycznej oraz pogarszają ogólne samopoczucie osoby chorej. Wpływają negatywnie nie tylko na stan fizyczny, ale również psychiczny.

prześwietlenie kolana

Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować tego problemu, tylko jak najszybciej rozpocząć proces leczenia pod okiem lekarza specjalisty. U osób, które cierpią z powodu zwyrodnienia stawów, lekarze często zalecają przeprowadzić zabieg artroskopii. Polega on na dostaniu się do wnętrza stawu kolanowego, aby sprawdzić, co tak naprawdę jest przyczyną bólu i dyskomfortu. W trakcie trwania tej niegroźnej procedury można pobrać tkanki do badań lub usunąć fragmenty kości, chrząstki lub luźnej tkanki w stawie, która może być powodem odczuwania bólu.

Oczywiście sam zabieg nie odejmie osobie chorej wszystkich trosk i problemów związanych ze stawami. Po jego wykonaniu niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja oraz koniecznie należy poprawić styl życia. Lekarze specjaliści przepisują pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie stawu kolanowego leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Mają one za zadanie zmniejszyć obrzęk kolana oraz przede wszystkim zmniejszyć ból i poprawić komfort życia.

Pacjent powinien stosować leki zgodnie z zaleceniem lekarza, ale nie może zapominać również o innych wytycznych, którymi zazwyczaj jest zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz intensywna rehabilitacja dopasowana do schorzenia.

Odpowiednia dieta i styl życia uchronią Cię przed cierpieniem

Zwyrodnienie stawu kolanowego to bardzo bolesne i nieprzyjemne schorzenie. Gdy objawy się nasilają, ból jest trudny do zniesienia i bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chodzenie po schodach lub stanie w jednej pozycji przez kilkanaście minut przysparzają ogromnego cierpienia.

Bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy jakakolwiek inna aktywność fizyczna stają się nierealną rozrywką. Dlatego właśnie w przypadku tego schorzenia lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego dobrze jest przestrzegać diety i dbać o prawidłową masę ciała. Osoby, które zmagają się z otyłością, o wiele częściej mają problemy ze stawami, które są nadmiernie obciążone. Ważne jest spożywanie posiłków, które dostarczają wapnia budującego kości oraz witaminy D, która ułatwia jego wchłanianie.

Osoby, które mają ciężką pracę fizyczną lub cały dzień spędzają na nogach, koniecznie powinny jak najwcześniej zacząć regularne ćwiczenia, które będą wzmacniały mięśnie nóg. Ważne jest również możliwie jak najczęstsze odciążanie stawów. Czasami wystarczy usiąść na zaledwie kilka minut w ciągu dnia, aby przynieść im ulgę. Aktywność fizyczna w postaci pływania, jazdy na rowerze lub ćwiczeń rozciągających również są jak najbardziej wskazane. Aby jednak przyniosły one efekty, ważna jest regularność.