Zakup butów górskich przez Internet — jak dobrać właściwy rozmiar?

Obuwie to podstawowy i zarazem najważniejszy element ubioru każdego miłośnika turystyki górskiej. Odpowiednie buty nie tylko wpływają na nasz komfort podczas pokonywania szlaku, ale chronią one naszą stopę również przed różnego rodzaju kontuzjami i jednocześnie dbają o nasze bezpieczeństwo na szlaku. Oczywiście na prostych szlakach czasami wystarczające są nawet zwykłe buty sportowe, ale chcąc czuć się bardziej komfortowo na szlaku, zdobywać wyższe szczyty, chodzić po bardziej wymagających szlakach lub uprawiać turystkę górską również w zimie, odpowiednie buty trekkingowe są niezbędne. Warto więc wiedzieć gdzie kupić dobrej jakości buty trekkingowe, czy warto to robić przez Internet, czym kierować się podczas zakupu i jak dobrać odpowiedni rozmiar obuwia górskiego?

Dlaczego warto kupować buty górskie przez Internet?

Chcąc kupić buty trekkingowe, wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, czy może lepiej kupić buty przez Internet? Chcąc mieć pewność, że kupimy wygodne obuwie, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ich przymierzenie przed zakupem, czego możemy dokonać, wybierając stacjonarne sklepy. Kupowanie butów przez Internet ma jednak wiele zalet, które często sprawiają, że jest to dużo lepsze rozwiązanie. Z pewnością do tych zalet należy dużo większy wybór różnego rodzaju obuwia trekkingowego, a często także niższe ceny niż te w sklepach stacjonarnych.

Sprawia to, że zakup odpowiedniego obuwia trekkingowego często jest dużo łatwiejszy, gdy zdecydujemy się na skorzystanie w tym celu z Internetu. Ponadto kupując buty górskie przez Internet, zawsze możemy je odesłać w terminie do 14 dni od zakupu. Z tego względu jeśli rozmiar lub dany model buta okaże się nietrafiony, to bez problemu możemy go odesłać i odzyskać pieniądze lub wymienić na inny model, lub rozmiar.

zakup butów trekkingowych online

Jakie ryzyko wiąże się z zakupem butów górskich przez Internet?

Decydując się na zakup butów trekkingowych przez Internet, największym ryzykiem, z jakim trzeba się liczyć, jest źle dobrany rozmiar obuwia lub jego kształt, który nie pasuje do naszej stopy, przez co użytkowanie takich butów może być niekomfortowe lub nawet doprowadzić do różnego rodzaju otarć i innych kontuzji. Oczywiście istnieje możliwość zwrócenia obuwia jeśli okaże się, że wybraliśmy nietrafiony rozmiar lub model, jednak wiąże się to z koniecznością odsyłania paczki i czekania na zwrot pieniędzy lub też na przesyłkę z innym rozmiarem obuwia, lub innym modelem. Cały ten proces może trwać sporo czasu, więc trzeba to brać także pod uwagę. 

Czym kierować się podczas zakupu butów trekkingowych przez Internet?

Kupując buty trekkingowe przez Internet z pewnością najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest ich rozmiar. Wybierając tę formę zakupów, nie mamy możliwości przymierzenia butów, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar. Nie warto zwracać uwagi na rozmiary butów, ponieważ mogą one różnić się w zależności od producenta. Najważniejszym parametrem jest tutaj długość wkładki, która mierzona jest w centymetrach. Obuwie powinniśmy wybierać w taki sposób, aby wkładka była dłuższa od naszej stopy o minimum 0,5 cm

Kolejną ważną sprawą jest również wysokość obuwia i tutaj powinniśmy kierować się jego przeznaczeniem oraz terenem, w jakim chcemy użytkować dane obuwie. Wysokie buty sprawdzą się w trudnym terenie oraz w zimie. Szukając jednak wygodnych butów na ciepłe okresy roku i niższe partie gór, warto wybierać niskie buty, które zapewnią lepszy komfort podczas wędrówki. Istotną sprawą jest również membrana, która chroni przed wodą. Buty trekkingowe wyposażone w membranę sprawdzą się w trudnych warunkach oraz w zimie. Warto jednak pamiętać, że membrana skutecznie ogranicza oddychalność buta, przez co w cieplejszego okresach roku może nam być w nich za gorąco.