Zabawki do przedszkola – przyjazne, edukacyjne i niekonwencjonalne

Przedszkole powinno być zaopatrzone w bardzo różnego rodzaju zabawki, aby zapewnić dzieciom różnorodność i możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Ważne, aby maluchy mogły rozwijać swoją wiedzę, podstawowe umiejętności, kreatywność oraz aby były aktywne fizycznie. W tym artykule przedstawiamy propozycje bardzo różnych zabawek, które świetnie sprawdzają się w przedszkolu i które warto wybierać ze względu na ich liczne walory.

Wyposażenie przedszkoli

Przedszkole to miejsce, w którym spędzają czas dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, dlatego wszystkie zabawki i materiały edukacyjne muszą być dostosowane do ich potrzeb i umiejętności. Poszczególne zabawki powinny być bezpieczne i interesujące dla maluchów, a pomoce dydaktyczne jednocześnie kolorowe i pełne informacji, aby wzbudzały w dzieciach zainteresowanie i aby mogły jednocześnie służyć nauczycielom do prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy.

Pierwszym ciekawym przykładem wartościowej zabawki dla dzieci przedszkolnych jest zestaw układanek, które tworzą obrazki przedstawiające poszczególne pory roku. Podczas dopasowywania do siebie poszczególnych elementów dziecko ćwiczy myślenie i skojarzenia, a także koncentrację i zdolności manualne. Oprócz tego ma możliwość utrwalania wiedzy na temat poszczególnych pór roku, związanych z nimi zmian, tego, jak wygląda wówczas przyroda i jak ludzie wówczas się ubierają.

Zręczność i logiczne myślenie

Do zabawek, które kształtują zdolności manualne i zręczność, a także kreatywność należy, na przykład kostka aktywności. Jest to zabawka mająca kształt kostki, a z każdej jej strony umieszczono inny rodzaj zabawy. Dziecko może zatem eksplorować różnego rodzaju zadania, doświadczając konsekwencji poszczególnych ruchów i rozwijając kreatywne myślenie. Poszczególne elementy wymagają przesuwania, dopasowywania lub przekładania, dlatego są bardzo różnorodne i wymagają od dzieci eksperymentowania.

Ciekawą propozycją do nauki i zabawy jest również zestaw piankowych figur geometrycznych. Mają one różne kolory, dzięki czemu dziecko ćwiczy tu nie tylko rozpoznawanie i nazywanie figur, lecz także kształtuje zdolności dobierania do siebie kolorów i eksperymentowania z nimi. Piankowe elementy są na tyle duże, że można po nich chodzić, dlatego można je wykorzystać do wymyślonych indywidualnie gier czy też do układania za pomocą figur ciekawych obrazków, co rozwija kreatywność dzieci.

w przedszkolu

Nauka w przedszkolu

Podczas zajęć w przedszkolu dzieci ćwiczą liczne zdolności i nabywają nową wiedzę. Dobrym sposobem przekazywania tej wiedzy jest zaproponowanie maluchom zagrania w gry, które mimowolnie tę wiedzę przekazują, jednocześnie dając radość z wykonywania kolejnych zadań. Bardzo ciekawym pomysłem będzie tutaj gra Ekobohater, w której dzieci dowiadują się, że można pomóc przyrodzie poprzez segregację śmieci i uczą się przyporządkowywania danych odpadów do koszy o odpowiednich kolorach.

Warto zwrócić uwagę również na zabawy i gry, które pomagają dzieciom doskonalić zdolności mówienia i słuchania. Jeśli dzieci potrzebują ćwiczeń logopedycznych, warto zainteresować je grami logopedycznymi, w których chodzi o powtarzanie słów i słuchanie poprawnej ich wymowy. Mogą to być zarówno gry planszowe, jak i domina czy innego rodzaju gry edukacyjne.

Prawidłowa postawa i poruszanie się

Warto pamiętać również o zabawach, podczas których dzieci mają możliwość pobiegać i wziąć udział w gimnastyce. Pomogą w tym, między innymi, kształtki piankowe, czyli duże piankowe elementy w różnych kształtach, które można wykorzystywać do układania ciekawych budowli, ale które są również wspaniałymi elementami do gimnastyki standardowej lub korekcyjnej, czyli takiej, która ma za zadanie zniwelować dane nieprawidłowości w postawie dzieci. Kształtki są miękkie i bezpieczne, dlatego mogą na nich ćwiczyć zarówno dzieci przedszkolne, jak i starsze.

Przebywając na zajęciach w przedszkolu, dzieci mają możliwość wychodzenia na spacery czy też na przedszkolny plac zabaw, gdzie mogą się wspólnie pobawić, pobiegać i jednocześnie być na świeżym powietrzu. Jednak kiedy na dworze jest za zimno lub pogoda jest kiepska nawet na spacer, warto zaproponować maluchom inną formę aktywności fizycznej. Oprócz gimnastyki mogą to być gry z wykorzystaniem suchego basenu z piłeczkami, który daje bardzo wiele możliwości. Jest to też miejsce, w którym dzieci mogą w sposób bezpieczny realizować swoje własne zabawy lub swobodnie pobiegać w ramach rozgrzewki przed gimnastyką.


Więcej zabawek do przedszkola znajdziesz w sklepie Liger.