Wymień piec na nowy — TOP 5 powodów

Obecnie na rynku pojawia się mnóstwo różnych nowoczesnych pieców, z których korzystanie niesie za sobą ogromne korzyści.

Nie są to tylko sprawy ekologii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W głównej mierze będą to realne benefity, które pozwolą oszczędzić czas i pieniądze właścicielowi. Jak płyną korzyści z wymiany pieca na nowy model?

Oszczędność czasu

Inwestycja w nowy piec, to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Nowoczesne źródła ciepła w przeciwieństwie do starych maszyn same automatycznie dokładają surowca do spalenia, a nawet automatycznie się czyszczą. Sprawia to więc, że nie trzeba co parę godzin schodzić do kotłowni, aby uzupełnić opał, czy, co gorsza, posprzątać szkodliwy dla ludzkiego zdrowia popiół.

Warto również wspomnieć o tym, iż nowszy piec sprawia, że można używać lepszych paliw stałych. W takiej sytuacji klasyczny węgiel może zostać zastąpiony przez skuteczniejszy i mniej szkodliwy pellet. Przewaga tego surowca nad, chociażby ekogroszkiem jest taka, że prawie nie zostawia pyłu, który nie dość, że jest szkodliwy, to jeszcze trzeba go regularnie sprzątać.

Ekologia

Mimo coraz bardziej restrykcyjnych przepisów o piecach domowych to w polskich domach i tak można doszukać się ponad 3 miliony „kopciuchów”, które regularnie zatruwają środowisko. Dla porównania piec klasy 1, czyli najniższa półka może emitować nawet do 50 razy więcej dwutlenku węglą, niż nowoczesny piec klasy 5.

Jednak nie wszystkie „kopciuchy” to piece rodem z „XX wieku”. Normy są coraz bardziej rygorystyczne, ale jeszcze parę lat temu można było kupić piec, który obecnie jest „zabójcą” środowiska naturalnego. Przykładowo, w 2019 roku, aż 70% zakupionych kotłów nie spełniało żadnych norm emisyjnych.

Inwestycja w nowszy piec, to także własny wkład w dobro natury.

Nowszy piec, to większy komfort

Obecne postęp technologiczny sprawił, że piece nie potrzebują praktycznie żadnej pomocy człowieka, aby poprawnie funkcjonować. Większość z nich obecnie sama rozpala, reguluje moc, a nawet automatycznie się czyści. Jedynym obowiązkiem jest zasypywanie paliwem, co parę dni. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu można ustawić stałą temperaturę w domu i nie martwić się o jej wahania. W nowoczesnych piecach istnieją również bardziej zaawansowane opcje, umożliwiające zaprogramowanie całego tygodnia. Wtedy praca człowieka ogranicza się do sprawdzania zasypywania paliwa i sprawdzania termostatu.

Nowoczesne kotły zajmują znacznie mniej miejsca, niż starsze żelazne potężne „kopciuchy”. W dodatku praktycznie nie emitują nieczystości, dzięki takiemu rozwiązaniu spożytkować dodatkową przestrzeń np. na pomieszczenie gospodarcze.

Wyższa klasa pieca, to większe bezpieczeństwo

Użytkownicy starych pieców, o wysokiej emisji dwutlenku węgla rzadko zdają sobie sprawę z możliwych konsekwencji zdrowotnych, jakie może wywołać przestarzałe palenisko. Nieszczelne instalacje grzewcze i piece starej generacji to połączenie gwarantujące nieszczęście.

Szczególnie biorąc pod uwagę, że ponad połowa Polaków nie instaluje czujników dymu w swoich miejscach zamieszkania. Warto, także wspomnieć, że większość szkodliwych substancji dla człowieka, które wydobywają się z takiego paleniska, jest bezwonna. Oznacza to, że często ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego, że się codziennie truje. 

Wybierając nowoczesne źródło ciepła, można spać spokojnie. Innowacyjne kotły są wyposażone w mnóstwo zabezpieczeń i bardzo wrażliwe czujniki, które chronią mieszkańców domu przed wydzielaniem się dwutlenku węgla.

wymiana pieców

Nowy piec pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy

Podczas palenia węglem, drzewem mimo tego, że zostaje sam popiół z tych surowców, to nie wykorzystuje się ich pełnego potencjału. Specjalistami w marnowaniu dobrych materiałów, są właśnie „kopciuchy„. Szacuje się, że podczas zwykłego użytkownika stare piece są w stanie wykorzystać tylko 60% potencjału danego tworzywa. W praktyce oznacza to, że z zakupionej tony węgla uda się uzyskać energię tylko z 600 kilogramów. W związku z tym traci się prawie połowę zakupionego materiału.

Na szczęście powstały piece, które dobrze wykorzystują tworzywa do spalenia. Minimalna sprawność dla kotłów 5 klasy o mocy cieplnej przekraczającej 100 kW to 89%. Stanowi to prawie 30% więcej, niż w przypadku starego pieca, a jest podana najniższa możliwa skuteczność. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki dzięki wymianie pieców w gminie Zielonki.

Ekologia jest głównym, ale nie jedynym czynnikiem, dla którego warto wymienić piec na nowy. Opowiadają się za tym również czynniki bezpieczeństwa, wygody, czy te ekonomiczne. Patrząc na obecne ceny surowców i to, jaka jest różnica w działaniu nowych i starych kotłów, to bez wątpienia taka inwestycja się szybko zwróci.