Wszystko o marketingu sensorycznym

Marketing sensoryczny to specjalny rodzaj marketingu, którego celem jest zwiększenie liczby zadowolonych klientów. Zastosowane w tym celu niebanalne metody, są niezwykle skuteczne, nie tylko w działach sprzedaży. Dość często i w biurach stosuje się niektóre metody marketingu sensorycznego, by podnieść wydajność pracowników. Marketing sensoryczny jest w dzisiejszych czasach nowością. Producenci oraz specjaliści od prowadzenia przedsiębiorstw, prześcigają się w pomysłach.

Jak działa marketing sensoryczny?

Wbrew pozorom, nie tylko sama chęć zakupienia czegoś przyczynia się do tego, iż wydajemy pieniądze na dany produkt. Istotne jest co prawda przedstawienie produktu, wymienianie jego zalet. Dodatkowo jednak sprzedawcy i właściciele sklepów mają za zadanie tak zadbać o sklep lub punkt usług, by zwiększyć grono odbiorców. Zachęcanie do zakupu odbywa się w różny sposób. Dużo daje sama wystawa i zareklamowanie produktu.

siła marketingu sensorycznego

Liczy się również oświetlenie go. Dzisiaj jednak dość często możemy spotkać się ze spróbowaniem niektórych potraw, np. w przypadku gdy restauracja zaprasza na degustację dań. W sklepach panuje przyjemny zapach, by klienci mogli skojarzyć dane miejsce ekskluzywnym. Poza tym, zapach należy do jednego z najsilniejszych bodźców wywołujących wspomnienia, wydarzenia i obrazy. Niektóre bodźce muszą na nas oddziaływać jednocześnie, by zyskać oczekiwany efekt. W skład bodźców wchodzą:

  • Wzrok – nasz pierwszy odbiór danego produktu następuje za pomocą zauważenia go. Gdy widzimy atrakcyjną rzecz lub taką, która mogłaby nam się przydać, często bez wahania ją zakupujemy. Jednak niekiedy sami nie wiemy, czy naprawdę warto zainwestować w dany przedmiot. Jeśli jednak widzimy piękny przedmiot w otoczeniu jemu podobnych, szybciej podejmiemy pozytywną decyzję. Dużo daje bowiem ekspozycja. Nie bez znaczenia pozostaje także oświetlenie – jeśli barwy produktu są dzięki temu podkreślone, najczęściej będzie tak, że zdecydujemy się na zakup.
  • Słuch – jest to zdecydowanie jeden z najsilniejszych bodźców. Dlatego tak wiele otacza nas reklam, a w galeriach handlowych i w sklepach słyszymy muzykę, która jest tak przyjemna, że podświadomie decydujemy się pozostać dłużej w sklepie. Im więcej czasu spędzamy w sklepie, tym bardziej prawdopodobne jest dokonanie większych zakupów. Dodatkowo, jeśli słyszymy miły głos w radiu lub podczas reklamy, o wiele przyjemniej będzie nam się kojarzyć reklamowany sklep. Tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że skorzystamy z danej oferty.
  • Węch – kto z nas nie skusi się na pysznie pachnącą potrawę, zwłaszcza takiej, która kojarzy się nam z dzieciństwem? Zapachy stanowią mocny bodziec, który wykorzystuje się na różne sposoby. Znane nam przede wszystkim piękne zapachy z restauracji, przyciągają każdego. Jednak należy wspomnieć o zapachach, które specjalnie rozpylane są w sklepach po to, by uprzyjemnić zakupy klientom oraz pracę ekspedientom. Miejsca w których pięknie pachnie, będą nam się kojarzyć dobrze, dzięki czemu możemy często wracać do danego sklepu.
  • Smak – ten bodziec dotyczy przede wszystkim lokali gastronomicznych. Bardzo często można natknąć się na degustacje, które promują dany lokal. Dobrze zapamiętamy również miejsce, w którym za darmo rozdaje się przekąski czy słodycze.
  • Dotyk – tyczy się on przede wszystkim sprzętów domowych i kuchennych, a także ubrań. Miękkie i przyjemne w dotyku materiały mogą wpłynąć na naszą decyzję o zakupie danej rzeczy. Nawet jeśli dany produkt jest droższy lub niekoniecznie nam potrzebny, zapewne zdecydujemy się na jego zakup dzięki temu zmysłowi.