Walczysz ze stresem? Skorzystaj z pomocy psychologa!

Stres w pracy jest zjawiskiem, które nie omija praktycznie nikogo. Bez względu na to jakie stanowisko zajmujemy i w jakiej branży pracujemy, często zmagamy się z wysokim poziomem stresu i licznymi problemami. Na stanowiskach wyższego szczebla i menedżerskich ten problem jest wyjątkowo widoczny. Bezsenność, nerwowość, rozdrażnienie – to tylko nieliczne z wielu objawów nadmiernego napięcia naszych nerwów. Jeżeli i ty znajdujesz się w tej grupie to właśnie do ciebie kierowany jest ten artykuł. Nie obawiaj się skorzystać z pomocy psychologa, często jego wsparcie okazuje się być nieocenionym źródłem nowych możliwości i szansą na zdrowszy stosunek do pracy. Wpis powstał przy współpracy z poradnią Matiam, która prowadzi terapie, szkolenia oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych: http://www.matiam.pl/psychoterapia.

Terapia indywidualna

Osoby, które zmagają się z problemem pracoholizmu i nadmiernego stresu w pracy najczęściej wybierają pomoc w ramach terapii indywidualnej. Podczas spotkań tego typu rozmawiamy z profesjonalnym psychologiem, opowiadamy mu o swojej pracy i swojej wobec niej postawach. Podczas terapii indywidualnej znajdzie się miejsce na rozwiązanie trudnych sytuacji, zbudowanie właściwych postaw wobec pracy i określenie swoich celów. Psycholog często naucza ćwiczeń i technik relaksacyjnych i wyciszających, które pomagają w radzeniu sobie z trudną pracą oraz pomagają w budowaniu właściwych postaw wobec pracy.

Przyjazna terapia poznawczo behawioralna - MatiamTerapia par

Jeżeli praca negatywnie wpłynęła nie tylko na ciebie, ale również na twój związek i poziom satysfakcji z relacji z drugą osobą być może również pomoc psychologa. Podczas rozmów, które odbywają się obecności osób trzecich łatwiej jest rozmawiać o swoich problemach i czasem okazuje się że możemy w końcu opowiedzieć o tym co czujemy i o naszych oczekiwaniach względem naszego partnera.  Być może skorzystanie z terapii małżeńskiej uratuje nasz związek i poziom satysfakcji z niego.

Techniki relaksacyjne

Techniki i ćwiczenia relaksacyjne mogą wspomagać nasz system nerwowy w trudnych sytuacjach – przed prezentacjami, przed wystąpieniami publicznymi, gdy wiemy, że musimy przeprowadzić  trudną rozmowę z szefem lub współpracownikami. Techniki relaksacyjne polegają głównie na prawidłowym oddychaniu i wykonywaniu wizualizacji przyjemnych miejsc i rzeczy, które pomagają naszemu organizmowi się odprężyć i powrócić do stanu równowagi. Psycholog nauczy nas jak i kiedy prawidłowo stosować te techniki by móc w odpowiednich momentach, które zwykle powodowały maksymalny stres, ograniczyć go i pracować maksymalnie skutecznie i bez obaw o swoje nerwy. Techniki relaksacyjne świetnie sprawdzą się również jako „uspokajacz” po powrocie do domu – umożliwiają oderwanie się myśli od jednego tematu i zostawienie go za sobą by móc całkowicie skupić się na życiu rodzinnym i domowym.  Jeżeli mamy z powodu stresów i nerwów problemy z zasypianiem, również wtedy bardzo pomocne okaże się korzystanie z technik relaksacyjnych.

Psycholog nie jest wyrokiem, korzystanie z pomocy psychologa nie oznacza, że jesteśmy wariatami i powinni nas zamknąć. Obecnie odchodzi się od takich stereotypów, jednak one wciąż pokutują w naszej wizji świata i wpływają negatywnie na naszą potrzebę skorzystania z pomocy specjalisty.