W jakich wnętrzach sprawdzą się tkaniny pikowane?

Pikowanie tkanin jest techniką, która narodziła się w Anglii w XVIII wieku i nie straciła na swojej popularności. We współczesnych wnętrzach równie często pojawiają się pikowane tkaniny zarówno tapicerskie, jak i dekoracyjne.

Inspiratorem powstania tej techniki był angielski hrabia Chesterfield. Zamówił on sofę, która miała odpowiadać jego statusowi społecznemu i pozycji oraz nie marszczyć się i w ten sposób wymyślono technikę pikowania. Meble w ten sposób wykonane nazywano Chesterfieldami i cieszyły się one coraz większą popularnością. 

Historia pikowanej sofy Chesterfield

Cechą charakterystyczną sofy zamówionej przez hrabiego Chesterfielda było pikowanie materiału. W przypadku tego mebla była to naturalna skóra, sprawiająca wrażenie elegancji i luksusu. Miała masywne podłokietniki i była nisko osadzona. Hrabia, aby spełnić swoje pragnienie posiadania luksusowego mebla, wezwał do siebie miejscowego rzemieślnika, który znakomicie wywiązał się z zadania, tworząc mebel, który zyskał popularność nie tylko w salonach epoki wiktoriańskiej i londyńskich klubach dla dżentelmenów, ale również w brytyjskich koloniach, Europie i na całym świecie. 

W jakich wnętrzach sprawdzają się pikowane tkaniny?

Pikowane meble ze względu na swój oryginalny wygląd umożliwiają stworzenie ciekawych i wyróżniających się aranżacji. Pierwotnie tego rodzaju tkanina stosowana była we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym, uchodzącym za luksusowy. Natomiast współcześnie pikowane materiały pojawiają się na kanapach, fotelach, zagłówkach, ale również ścianach wnętrz urządzonych w każdym stylu. Najlepiej prezentują się w nowoczesnym industrialnym, cechującym się prostotą skandynawskim, vintage, a także klasycznym i oczywiście luksusowym glamour. Dopełnią także wnętrze urządzone w stylu angielskim lub nowojorskim. Meble wykonane tą techniką tapicerską przykuwają uwagę elegancją, luksusowym wyglądem, ożywiają wnętrze, dobrze prezentując się nawet w nieco surowych pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Pikowanie materiałów tapicerskich pozostaje od XVIII wieku ciągle modnym trendem. 

tkaniny obiciowe

Jak powstaje pikowana tkanina?

Pikowanie materiału polega na zszyciu dwóch tkanin z wprowadzonym między nie materiałem ocieplającym. Służy nie tylko ociepleniu tkaniny, ale również nadaniu jej dodatkowego waloru estetycznego. Meble lub dodatki wykonane tą techniką dodają wnętrzu oryginalnego i niepowtarzalnego wyglądu. Pikowanie odbywa się za pomocą dwóch metod: 

  • niciowej,
  • ultradźwiękowej.

Nowoczesną metodą jest pikowanie ultradźwiękowe, polegające na rozgrzaniu materiałów i połączeniu ich bez użycia igieł i nici. Nowoczesne maszyny wykorzystywane do pikowania tkaniny pozwalają na wykonanie tej czynności w sposób szybki i sprawny, zapewniając wysoką jakość i estetykę połączeń. Dzięki technologii ultradźwiękowej na materiale nie pozostają dziurki po szyciu, co przyczynia się do jego większej trwałości. 

Jakie wzory pikowania wykonuje się na tkaninach?

Wybór wzorów pikowania zależy od upodobań klienta. Możliwości jest niezwykle dużo od kwadratów, pasków o różnej szerokości, po kropki, grosiki, jodełki, moletka, ale również serduszka, gwiazdki, plastry miodu, zygzaki, geometryczne kształty. Pikowanie prezentuje się  doskonale na jasnych kolorach materiałów, podkreślających luksusowy i subtelny charakter wnętrza, ale również na tkaninach barwnych, nasyconych, nadając wtedy pomieszczeniu wyrazistego charakteru. Można pikować tkaniny obiciowe na przykład FRESH, OXFORD PU, ALCALA, BLING, LEW, WAWA, ale również ekoskórę. Wszystkie wyżej wymienione zapewniają meblom lub elementom dekoracyjnym wytrzymałość, estetyczny wygląd i przyjemność w użytkowaniu. Aby pikowanie prezentowało się efektownie, warto wybrać nie tylko najlepszy materiał, ale również firmę, świadczącą tego typu usługę w sposób profesjonalny i przy użyciu nowoczesnych urządzeń, gwarantujących fachowość wykonania i trwałość materiału.