Terapia uzależnień – indywidualna i grupowa – metody

Kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że z czymś sobie w życiu przestaliśmy radzić, wpadamy w panikę.  Świadomość tego, że jesteśmy uzależnieni od substancji psychoaktywnych nie jest przyjemna, jednak stanowi pierwszy krok ku trzeźwości. Kolejnym powinno być znalezienie pomocy i ośrodka, który zajmie się nami i naszymi demonami.

Jakie metody stosowane są w terapii uzależnień?

Każde uzależnienie wymaga leczenia. Niezależnie od tego czy dotyczy ono narkotyków, alkoholu, seksu czy hazardu, osoba nim dotknięta musi się leczyć. W dzisiejszej dobie większość ośrodków pomagających osobom uzależnionym proponuje im dwie możliwości, zależne nie tylko od ich własnych upodobań, ale i potrzeb które w trakcie diagnozy zostaną wykryte – terapię indywidualną i grupową.

Każda terapia uzależnień poprzedzona jest procesem diagnostycznym, który ocenia rozmiar problemu i dostosuje odpowiednią jego formę. Co więcej, określa również poziom motywacji do zmiany i walki z uzależnieniem, co stanowi warunek konieczny do podjęcia jakiejkolwiek terapii. Z kolei wśród najczęściej stosowanych metod wymienić należy kolejno: psychoanalizę, terapię behawioralną, terapię poznawczą terapię systemową, terapię humanistyczną, etc.

Terapie uzależnień indywidualna i grupowa – metody

Różnica między grupową terapią uzależnień, a indywidualną terapią uzależnień polega przede wszystkim na tym, że ta pierwsza skupia się na kontekście relacyjnym, a druga w większym stopniu zorientowana jest na aspekt osobowości pacjenta.

Indywidualna terapia polega na bezpośrednim kontakcie terapeuty z klientem i chyba na tej podstawie wyłania się jej główna zaleta. Możliwość dogłębnego poznania swojego pacjenta, daje terapeucie możliwość przepracowania z nim wszystkich jego problemów. By tego dokonać, terapeuta poświęca w trakcie wizyty całą swoją uwagę i energię konkretnej osobie. Zwykle taka sesja trwa około godzin i w zależności od potrzeby, mogą odbywać się nawet kilka razy w tygodniu.

psycholog

Grupowa terapia z kolei, polega na systematycznym uczestnictwie mniej więcej kilku, kilkunastu osób w spotkaniach którym przewodzi terapeuta. Zdarzają się grupy, które spotykają się kilka razy w tygodniu lub miesiącu – wszystko zależy od założeń danej terapii. Co więcej, większość ośrodków wyróżnia także grupy otwarte i zamknięte.

Te pierwsze to takie do których nowa osoba może przystąpić w każdej chwili. Nie wyznaczają one ani początku, ani końca swe działalności, organizując spotkania w zasadzie przez cały czas. Drugie grupy pozostają natomiast w stałym, niezmiennym składzie, który kształtuje się zazwyczaj w trakcie pierwszych spotkań.

Szukając dla siebie pomocy…

Bardzo istotne w efektownej terapii uzależnień jest nie tylko zaprzestanie nałogu, ale również zredukowanie jego szkodliwych skutków. Szukając dla siebie pomocy, rozejrzyjmy się więc za ośrodkami, takimi jak na przykład APROPOS z Oleśnicy, które swym pacjentom pomagają w powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia uzależnień APROPOS polega na diagnozie, uczeniu pacjenta nowych, lepszych postaw i zachowań, wspomnianej już psychoterapii grupowej i indywidualnej, psychoedukacji i treningu umiejętności.

Psychoterapia prowadza w Oleśnicy jest w nurcie psychodynamicznym. A to oznacza, że funkcjonuje ona na fundamencie relacji między pacjentem i terapeutą, co pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków świadomości i nieświadomości tego pierwszego. Na nasze życie i wybory wpływa bowiem nie tylko teraźniejszość, ale i przeszłość – doznane cierpienia czy krzywdy.

Powrót do trzeźwości nie jest łatwy, tym bardziej jeśli wiele mostów za sobą zdążyliśmy już spalić. W takiej sytuacji samo porzucenie nałogu, to dopiero początek długiej drogi, która jest przed nami. Pomoc specjalistów w jej przejściu jest wtedy nieodzowna.

 

Etykiety: