Szybkie testy na covid dostępne w Polsce

Na polskim rynku pojawia się kilka różnego rodzaju szybkich testów na COVID-19, gwarantujących określoną skuteczność wyników. Choć wszystkie szybkie testy sprawdzające obecność przeciwciał IgM/IgG należy traktować jako testy sprawdzające pod kątem możliwej aktywnej infekcji lub przebycia jej w przeszłości, wybór tych od sprawdzonych producentów zdecydowanie zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowego wyniku testu. Jacy producenci oferują szybkie testy na COVID-19 w Polsce i z których warto korzystać? 

Rodzaje szybkich testów na koronawirusa 

Obecnie dostępne są dwa podstawowe warianty szybkich testów wykrywających możliwe zarażenie koronawirusem: testy antygenowe, dopuszczone w Polsce jako wiarygodny sposób na diagnozowanie COVID-19 u pacjentów oraz testy serologiczne służące do jakościowego wykrywania przeciwciał IgM i IgG świadczących o wytworzeniu przez organizm naturalnych przeciwciał zwalczających infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2. Zarówno w przypadku pierwszych, jak i drugich testów niezwykle ważne jest sprawdzenie ich skuteczności i wiarygodności – nie wszystkie testy dostępne na rynku będą pochodziły od zaufanych i zweryfikowanych producentów, przez co uzyskane z nich wyniki mogą być nieprawidłowe. 

Jakie wymagania stawia w tym zakresie prawo? Największe wymogi w zakresie skuteczności szybkich testów na koronawirusa nakładane są w tym momencie na testy antygenowe, ze względu na możliwość dopuszczenia ich jako wiarygodnej metody potwierdzania zachorowania na COVID-19. Zgodnie z wytycznymi WHO, w przypadku testów antygenowych, czułość testu powinna wynosić powyżej 80%, a specyficzność powyżej 97%. W praktyce, dobrej jakości testy na antygeny SARS-CoV-2 dostępne na polskim rynku wykazują czułość powyżej 97% i specyficzność do 100%, co jedynie przemawia za słusznością wykorzystania ich w celach szybszego diagnozowania nowych ognisk choroby. 

Sprawdzeni producenci szybkich testów na COVID-19

Wybierając szybkie testy na koronawirusa należy przede wszystkim sprawdzić ich pochodzenie i producenta, a także dystrybutora prowadzącego sprzedaż testów na COVID-19. Dość oczywiste jest, że w czasie pandemii o światowym zasięgu i tak wielu przypadków zachorowań diagnozowanych każdego dnia, chęć szybkiego zdobycia i wykonania testów na koronawirusa jest wysoka. Warto jednak mieć świadomość, że niesprawdzone testy mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne lub fałszywie negatywne, przy czym te drugie są o wiele bardziej niebezpieczne, bo mogą dawać poczucie bezpieczeństwa osobom, które w rzeczywistości chorują i zarażają innych. 

Wśród producentów obecnych na polskim rynku i wprowadzających potwierdzone, wiarygodne szybkie testy na koronawirusa pojawia się m.in. Artron Laboratories Inc. – kanadyjska marka istniejąca od 2002 roku, specjalizująca się w badaniach diagnostycznych in vitro. Jakość oferowanych przez producenta testów potwierdzają m.in. certyfikat ISO 13485 (certyfikat dla systemów zarządzania jakością wyrobów medycznych) i certyfikat CE oraz dopuszczenie do sprzedaży przez FDA i Health Canada. Artron Laboratories Inc. oferuje zarówno szybkie testy na przeciwciała IgM/IgG, jak i testy antygenowe dopuszczone w Polsce jako jedna z metod diagnozowania przypadków COVID-19.

Kolejnym sprawdzonym na polskim rynku producentem szybkich testów kasetkowych na koronawirusa jest firma Sure Bio-Tech Co.,LTD specjalizująca się w diagnostyce in vitro. Oferowane przez producenta testy na koronawirusa to kasetowe testy chromatograficzne pozwalające na wykrywanie przeciwciał IgG oraz IgM wytwarzanych naturalnie przez organizm jako mechanizm obronny przy infekcji SARS-CoV-2. Dobrym wskaźnikiem jakości i wiarygodności wyników wykazują się takżę testy SD Biosensor oraz polskiego producenta Biomaxima. 

Testy na koronawirusa dostępne są także w sklepie online firmy OneDayClinic.

Jakich szybkich testów na koronawirusa nie kupować?

„Czerwona lampka” powinna nam się zapalić przede wszystkim przy ofertach testów na koronawirusa, co do których nie mamy pewności ich pochodzenia, a dystrybutor nie wyszczególnia nazwy producenta ani informacji o potwierdzonym poziomie czułości i specyficzności oferowanych testów. Należy pamiętać, że poza testami antygenowymi o bardzo wysokiej czułości i specyficzności, wyniki szybkich testów na koronawirusa muszą być potwierdzone testami genowymi PCR. Im niższa skuteczność i wiarygodność szybkich testów kasetkowych, tym większe ryzyko że uzyskany wynik badania będzie fałszywie ujemny i da pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, gdy ten w rzeczywistości będzie zarażony wirusem SARS-CoV-2 i będzie mógł zarażać, nie będąc świadomym toczącej się w organizmie infekcji.