Specjalistyczne taborety lekarskie – lekarzu, zadbaj o swój kręgosłup!

Lekarze to jedni z tych osób, które, mimo że leczą innych, to bardzo często zapominają o swoim zdrowiu.

Wiele jest przypadków, gdy spędzają oni na oddziałach kilkadziesiąt godzin, zapominając o śnie, jedzeniu czy prawidłowej postawie. Odbija się to później na ich samopoczuciu, ale również na jakości ich pracy.

Zatem drogi lekarzu, zadbaj o swoje zdrowie! Często jest tak, że podczas dyżuru spędzasz długie godziny w niekomfortowych warunkach na niewygodnych krzesłach, przez co bardzo często jesteś zgarbiony, wykrzywiony. Z biegiem lat doprowadzi to do problemów z kręgosłupem, o czym pewnie dobrze wiesz. 

Podobnie jest w mniejszych gabinetach lekarskich, w których skupiając się na wyposażeniu takim jak fotele lekarskie, kozetki medyczne, czy sprzęt to USG, zapomina się o sprzęcie mającym ułatwić pracę lekarzom. Warto tutaj także wspomnieć, że wyżej wymienione wyposażenie jest przeznaczone dla konkretnych badań lekarskich, więc nie zawsze trzeba w nie inwestować.

Często natomiast jest tak, że zwykły taboret lekarski, z którego korzysta cały personel, jest na tyle uniwersalny, że warto inwestować w niego w każdym przypadku.

Najczęściej wykorzystuje się je w gabinetach stomatologicznych, ginekologicznych, czy okulistycznych, natomiast można je spotkać również u lekarzy medycyny estetycznej, fryzjerów, kosmetologów lub w studiach tatuażu.

Taki taboret jest o tyle funkcjonalny, że podczas wykonywania jakichkolwiek zabiegów jest bardzo poręczny, ponieważ można go umieścić miejscach, gdzie zwykłe krzesło nie byłoby w stanie się zmieścić.

Jak wybrać odpowiedni taboret?

Pojawiło się na rynku wiele taboretów, które reguluje się bez użycia rąk. Jest to jedna z lepszych opcji, ponieważ zapewnia najwyższy komfort pracy i bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Automatyczna regulacja za pomocą nóg sprawia, że lekarz nie odrywa rąk od pracy tylko po to, aby zmienić położenie ciała. Jest to bardzo korzystne również dla pacjenta, ponieważ każde rozproszenie lekarza od zabiegu może zmniejszyć jego późniejszą koncentrację.

Dobrze jest szukać również taboretów, które są wykonywane z materiałów zgodnych z wymaganiami sanitarnymi. Dba się wtedy nie tylko o higieny, ale także bezpieczeństwo pacjenta, gdyż źle dobrane wyposażenie gabinetu może źle wpływać na wyniki badań.

Materiały na przykład skóropodobne nie niszczą się tak szybko przy dezynfekcji. Taki rodzaj obicia jest najczęściej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też chemiczne, dzięki czemu systematyczny czyszczenie taboretów nie uszkodzi ich struktury.

Brak oparcia w taborecie jest dodatkowym plusem, ponieważ praca lekarza w nienaturalnej pozycji przebiega dużo sprawniej, gdy nic nie przeszkadza mu na poziomie pleców. Dodatkowo umożliwia to obrót krzesła wokół własnej osi niezależnie od miejsca, co zapewnia wysoki komfort pracy i nie ogranicza jej wykonywania.

wyposażenie gabinetu

Jak taboret lekarski wpływa na zdrowie lekarzy?

Jak już wiadomo, wpływa on na prawidłową postawę specjalisty podczas jego pracy, ale w jaki sposób?

Dzięki stabilności taboretów i dostosowywaniu ich do długiego obciążenia nie zmieniają one swojej wysokości bez regulacji lekarza. Przy mniej jakościowych taboretach może się zdarzyć, że długie i narastające obciążenie samoistnie zaniży wysokość taboretu, z biegiem czasu poluzuje jego regulację i w ostateczności doprowadzi do zbyt szybkiej wymiany sprzętu.

Taborety na kółkach zapewniają szybką i wygodną pracę. Dzięki temu lekarze pracują bardziej efektywnie, spędzając w jednej pozycji krótszy czas niż w przypadku zwykłych krzeseł.

Na rynku można znaleźć także taborety z wyprofilowanym siedziskiem ze względu na to czy siedzieć na nich będzie kobieta czy mężczyzna. Dzięki temu kręgosłup lekarza również jest odciążony podczas długich godzin pracy.

Można zatem zauważyć, że jedną z bardziej istotnych kwestii mogących przesądzić o zdrowiu lekarza jest wyposażenie jego gabinetu,  z którego korzysta on na co dzień i przez bardzo długi czas. Podczas dyżurów nie ma on czasu o siebie zadbać, dlatego takie kwestie jak wygodny taboret mogą naprawdę poprawić jakość jego pracy i samopoczucie.

Na przeciw tym wymaganiom wychodzi sklep meble-medyczne.pl, który w swojej ofercie posiada profesjonalne wyposażenie do gabinetów lekarskich. Jest to istotne również dla pacjentów, ponieważ im lekarz zdrowszy, tym jest sprawniejszy a jego praca dokładniejsza.