Rozwój mowy u dziecka

Gdy wszystko jest tak, jak być powinno – rozwój dziecięcej mowy przypomina łagodny, harmonijny proces. Jako rodzice zobowiązani jesteśmy jednak do tego, by go bacznie obserwować i wyłapywać wszelkie nieprawidłowości. Powinniśmy zacząć robić to już w pierwszych etapach życia dziecka. Takie podejście może rzutować bowiem na kształtowanie podstawowych nawyków mowy u malca.

By wiedzieć na co powinniśmy zwracać uwagę, warto poznać pewne podstawy w tym zakresie. Zazwyczaj bardzo pomocna okazuje się  być piramida rozwoju mowy. Dzięki niej każdy rodzic może samodzielnie rozpoznać czy jego dziecko wymaga pomocy, czy jednak z wymową radzi sobie przyzwoicie.

Piramida rozwoju mowy

Pewnie każdy z nas kojarzy piramidę żywienia. Na podobnych zasadach powstała też piramida mowy. Ta odnosi się jednak do umiejętności poprawnego mówienia. W niej wyróżniamy więc cztery podstawowe etapy, które określaną rozwój wspomnianej umiejętności u danego dziecka. I tak pierwszym etapem jest okres melodii, drugim okres wyrazu, trzecim okres zdania, a czwartym okres swoistej mowy.

Dzieci w 6 miesiącu życia naśladując wypowiadane przez ciebie słowa –  można usłyszeć ba, ga, ma, które są na poziomie pierwszym artykułują zaledwie pojedyncze dźwięki. Takowe zbliżone są jednak swym brzmieniem do samogłosek. Warto też zaznaczyć, że na tym etapie dźwięki wydają z siebie wszystkie maluchy. Zarówno zdrowe, jak i głuche czy z jakimkolwiek niedorozwojem. Jest to bowiem odruch niejako bezwarunkowy. Nieco później następuje też moment gaworzenia. W nim wyróżniamy z kolei dwa typy takowego wydawania dźwięków: gaworzenie powtarzalne, a więc naśladowanie i powtarzanie raz usłyszanych dźwięków, a także gaworzenie konktenacyjne, czyli niezrozumiałe dla otoczenia.

W kolejnym etapie, a więc okresie wypowiadania wyrazów, znaczenie poszczególnych słów jest już przez dziecko rozumiane. Maluch jest też zdolny do odpowiedzi na zadane mu pytania. Następnie, a więc w okresie formowania zdań zdarzyć się może używanie czasowników w bezokolicznikach. Nie stanowi to jednak większego problemu. I tak najdłuższym bowiem okresem jest ten dotyczący swoistych zmian jakościowych w mowie. Niezależnie od jakichkolwiek czynników pod jego koniec dziecko powinno jednak poprawnie artykułować głoski.

Diagnostyka i leczenie

Na kształtowanie podstawowych nawyków mowy u dziecka wpływają szeroko pojęte akcesoria logopedyczne. Gdy zauważymy więc jakiekolwiek nieprawidłowości dobrze jest zadbać o odpowiednie zabawki dla dziecka, które wspomogą go w lepszym rozwoju.  Z kolei dla samych rodziców, którzy zauważają niepokojące symptomy u malca, zalecane jest przeczytanie konkretnych, specjalistycznych pomocy logopedycznych.

Niezależnie czy mówimy o zabawkach czy poradnikach, takowe najlepiej kupować na sprawdzonych i wyspecjalizowanych stronach, na przykład liger.net.pl W ofercie sklepu znajdują się bowiem wyłącznie produkty konkretnych marek, które rzeczywiście wspomagają dziecko w jego drodze ku odpowiedniej mowie. Zamówić możemy tam pacynki logopedyczne, gry edukacyjne, książeczki logopedyczne z płytami, a także poradniki dla rodziców.

Niezależnie od naszych starań, pamiętajmy jednak, że u podstaw prawidłowego rozwoju mowy leży też element więzi z rodzicami i ciekawość świata zewnętrznego – po prostu. Gdy nasze dziecko ma wyraźne problemy z mową, a my nie jesteśmy w stanie mu pomóc, zapiszmy je do logopedy. Praca w gabinecie ze specjalistą, wspomagana domowymi zabawami i ćwiczeniami z pewnością przyniesie wymierne efekty. Chodzi tu po prostu o nasze zaangażowanie. Gdy stracimy czujność lub po prostu zignorujemy problemy malucha, może okazać się, że i w przyszłości będzie miał on niemałe kłopoty. Na przykład w trakcie rozmów z innymi ludźmi.