Rower górski i jego przeznaczenie

Wiele jest rodzajów rowerów górskich, jednak pierwszy, czyli rower MTB, służy typowo do przejażdżek i wycieczek górskich. Góry mają to do siebie, że pełno w nich wyboistych ścieżek i trudnych szlaków. Dlatego należy posiadać odpowiedni rower, który będzie przystosowany do tego typu terenów. Rowerem górskim często także możemy jeździć po mieście. Do tego celu możemy zakupić rower ATB, który jest tańszy, lecz przeznaczony najczęściej dla amatorów. Niemniej jednak jest to dobry rower, na którym możemy jeździć bez obaw zarówno po górskich ścieżkach, jak i po ulicach. Rowery górskie należą do najpopularniejszych, dzięki temu że były to pierwsze rowery w Polsce, które zaczęto sprzedawać na ogromną skalę. Później pojawiło się wiele odmian tego typu rowerów, które możemy dziś zakupić w wielu miejscach.

Jakich cen możemy się spodziewać?

Rowery górskie nie należą do najdroższych, jednak dużo zależy od typu, na jaki się zdecydujemy. Wiele może zależeć od firmy i kosztów produkcji.

Przeciętne ceny rowerów górskich MTB wynoszą od paruset złotych do 2500zł. Natomiast rowery ATB są nieco tańsze, jednak warto zwrócić uwagę na to, od jakiego producenta pochodzą – podaje PM Bike – sklep z rowerami górskimi.

Rowery DH, FR, XC czy Enduro mogą być o wiele droższe. Te typy rowerów przeznaczone są bowiem już do konkretnych dyscyplin sportowych i stylu jazdy. Ceny w znacznej większości przekładają się na jakość roweru. Dlatego też warto odłożyć odpowiednią sumę, po to by móc zakupić wysokiej klasy rower. Cena roweru powinna iść w parze z jakością. Dodatkowo, duży wpływ mają materiały, jakie wykorzystywane są do produkcji rowerów górskich.

Kiedy możemy go zakupić?

Zwykły rower górski możemy zakupić, gdy mieszkamy w górzystych terenach, lub gdy naszą pasją jest jeżdżenie górskimi szlakami. Z kolei na codzienne przejażdżki po mieście świetnie nada się rower typu ATB, którym możemy również jeździć po górskich terenach. Warto wiedzieć, jaki rodzaj roweru górskiego wybrać, by móc jeździć bez obaw w danym terenie. Dodatkowo, dzięki pozostałym typom rowerów, możemy dopasować odpowiedni rodzaj do uprawianego przez nas sportu. Zależy także w jaki sposób najbardziej lubimy jeździć i dokąd. Zakup odpowiedniego roweru może więc umożliwić nam realizowanie swoich pasji. Rower w dzisiejszych czasach stanowi również wygodny pojazd służący do przemieszczania się najczęściej po mieście. Przed zakupem musimy wiedzieć, jaki typ roweru nadaje się do konkretnej dyscypliny sportowej lub jaki będzie odpowiedni do naszych potrzeb.

Jakie typy rowerów górskich możemy spotkać?

Najpopularniejsze typy rowerów górskich to przede wszystkim MTB – służy on do jazdy po typowo górskich ścieżkach. ATB natomiast jest młodszą wersją roweru MTB. Można nim jeździć zarówno na co dzień po mieście, jak i pokonywać górskie trasy. Innym rodzajem roweru górskiego jest DH – rower ten służy do jazdy w dół w dyscyplinie sportowej nazwanej Downhill. Kolejny typ to FR – Freeride. Ten rower umożliwia nam bezpieczną jazdę pod różnego rodzaju wzniesienia. Rower XC służą do trudnych terenowych tras. Tak zwany Trail jest odpowiedni do podjeżdżania na wzniesienia. Jest on znacznie lżejszy niż pozostałe rowery. Wybór odpowiedniego typu zależy przede wszystkim od naszych upodobań i od tego, czy jeździmy na rowerze zawodowo lub w ramach hobby.