Rola filtra kieszeniowego w systemie wentylacyjnym

Filtry kieszeniowe są bardzo często wykorzystywane w systemach klimatyzacji i wentylacji, pełniąc rolę oczyszczacza powietrza z wszelkich pyłów, drobnoustrojów i innego rodzaju cząstek. Najczęściej wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, hurtowniach czy też w biurach. Mają one ogromne znaczenie ze względu na to, że jakość powietrza w zakładzie produkcyjnym nierzadko przekłada się nie tylko na stan zdrowia pracowników, lecz też na jakość produktów. Jak zatem działają filtry kieszeniowe w systemie wentylacyjnym?

Co powinniśmy wiedzieć o filtrach kieszeniowych?

Ich nazwa bierze się stąd, że po zamontowaniu układają się one w kieszenie, których ramka może być wykonana z tworzywa sztucznego lub z blachy ocynkowanej, stanowiąc w ten sposób barierę ochronną przed korozją. Jest to bardzo uniwersalny rodzaj filtra, dlatego też jest z powodzeniem wykorzystywany w branży elektronicznej, chemicznej, czy też lakierniczej.

filtr kieszeniowy do kabiny lakierniczej

Filtry kieszeniowe są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki, doskonale zatem poradzą sobie z wysokimi temperaturami, wilgocią czy też dużą ilością ciężkich pyłów, ze względu na swoją wysoką chłonność. Mają one bardzo prostą konstrukcję, co również przekłada się na ich zwiększoną uniwersalność. 

Ważne informacje o materiałach stosowanych w produkcji

Filtry kieszeniowe wykorzystywane są w systemach nawiewu, klimatyzacji czy też w systemach nawiewno-wodociągowych. Są one często wykonane z włókna szklanego, wykazującego wysoką odporność na działanie substancji chemicznych. Ich przepuszczalność w dużej mierze zależy od tego, czy są stosowane jako filtry wstępne, czy też dokładne. 

W przypadku filtrów wstępnych splot jest drobny, zagęszczany w sposób stopniowy, z wykorzystaniem dodatkowego uszczelnienia ramy. Jeśli zaś mowa o filtrach dokładnych, charakteryzują się one porowatością tzw. stożkową, co oznacza zastosowanie grubszej nici w luźniejszym splocie. 

Rodzaje filtrów kieszeniowych

Była już wyżej mowa o tym, że filtry mogą być wykonane w ramach z tworzywa sztucznego lub z blachy ocynkowanej. Okazuje się, że to w dużej mierze determinuje zastosowanie takiego filtra, o czym teraz sobie powiemy. 

W przypadku filtrów z ramą blaszaną, mamy do czynienia z zastosowaniem odpowiednich usztywnień za pomocą drutów, co przekłada się na ich zwiększoną trwałość, lecz stają się one mniej elastyczne. Z kolei filtry z ramą z tworzywa sztucznego nie są usztywniane, co sprawia, że opór przepływającego powietrza jest zmniejszony, przez co podnosi się ich aerodynamiczność. Sprawia to, że powierzchnia filtracyjna ulega wówczas zwielokrotnieniu. 

filtr kieszeniowy do hal przemysłowych

Inną kwestią jest podział filtrów kieszeniowych na klasy, określające stopień oczyszczenia powietrza. Dostępne są klasy G3, G4, F5, H11, filtry HEPA i wiele innych. To, jaki filtr dobierzemy, zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Filtry kieszeniowe z powodzeniem sprawdzają się tam, gdzie konieczne jest odpylanie powietrza, np. w zakładach stolarskich.

Gdzie warto montować filtry kieszeniowe?

  • Filtry kieszeniowe charakteryzują się uniwersalną budową, pozwalającą zastosować je niemal wszędzie.
  • Wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, hurtowniach czy też w lakierniach. 
  • Filtry te służą oczyszczaniu powietrza w biurach, poprawiając tym samym stan zdrowia pracowników.
  • Najczęściej znajdujemy je w systemach nawiewu, wentylacji i klimatyzacji.
  • Sprawdzają się z powodzeniem na terenach zakładów farmaceutycznych, w których produkt musi być wytwarzany w sterylnie czystych warunkach, by nie narazić się na wycofanie z obiegu.

Filtry kieszeniowe są stosowane tak często, że właściwie ich nie zauważamy. Oznacza to, że dobrze spełniają swoją rolę. Aby nadal tak było, należy zamawiać je u najlepszych firm, takich jak firma Filterm.