Przeszczep włosów – jak to działa i czy jest to odpowiednia opcja?

Przeszczep włosów to często stosowany chirurgiczny zabieg, który ma na celu przywrócenie fryzury do jej dawnej świetności. Takie rozwiązanie jest chętnie stosowane w przypadku osób, które borykają się z problemem łysienia. Choć samo w sobie łysienie nie musi być niczym szpecącym, to w praktyce zdarza się, że ma ono duży, negatywny wpływ na samoocenę, a tym samym jakość życia osób, które zostały dotknięte tym problemem. Przeszczep włosów jest popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o leczenie łysienia.

Przeszczep włosów — jak to działa?

Zastanawiasz się, na czym polega przeszczep włosów? Cóż, istotą tego zabiegu jest przeniesienie zdrowych mieszków włosowych z takich obszarów, na których znajdują się włosy, na te partie głowy, które zostały już dotknięte łysieniem.

W dwudziestym pierwszym wieku stosuje się różne techniki przeszczepu włosów. Do często stosowanych metod w tym zakresie zalicza się między innymi metoda FUT (ang. Follicular Unit Transplantation) oraz technika określana jako FUE (ang. Follicular Unit Extraction).

FUT, FUE — na czym polegają te metody przeszczepu włosów?

Metoda FUT polega na tym, że chirurg usuwa niewielki pasek skóry z ciała pacjenta (najczęściej jest to fragment skóry znajdującej się w tylnej części głowy), następnie zaś dzieli go na pojedyncze jednostki włosowe, które w branży określa się jako tzw. grafty.

Kolejnym działaniem, jakie chirurg wykonuje w celu przeprowadzenia przeszczepu włosów, jest umieszczanie wspomnianych graftów w miejscu, które zostało dotknięte łysieniem. Dzięki temu możliwe jest stworzenie naturalnie wyglądającego wyglądu włosów. A co dzieje się z blizną, która pozostaje na głowie dawcy? Ponieważ fragment ten nie jest szczególnie obszerny, nietrudno jest zakryć go włosami.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku metody FUE. Wariant ten polega na pobieraniu pojedynczych jednostek włosowych ze skóry dawcy. Następnie, są one wszczepiane w ciało dawcy. Takie podejście jest bardziej czasochłonne, ale nie powinno pozostawić widocznych blizn. Często uznaje się je również za skuteczniejsze.

Co łączy dwie wyżej wymienione metody przeszczepu włosów? Cóż, możemy wyróżnić przynajmniej kilka takich wspólnych elementów. Przede wszystkim, obydwie te metody przeszczepu włosów wykonuje się dopiero po nałożeniu znieczulenia miejscowego. To jeszcze nie wszystko, ponieważ zarówno metoda FUE, jak i FUT to zabiegi, których poprawne wykonanie wymaga nie lada precyzji i doświadczenia. To, ile czasu zajmie cały zabieg, zależy oczywiście od indywidualnego przypadku oraz tego, jak rozległy jest obszar skóry, na której wykonuje się przeszczep. Generalnie jednak przeprowadzenie zabiegu polegającego na przeszczepie włosów powinno zająć nie więcej niż kilka godzin.

Przeszczep włosów — dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Nierzadko okazuje się, że przeszczep włosów jest nie tyle możliwą, ile właściwie jedyną skuteczną metodą, która pozwala na przywrócenie naturalnego stanu owłosienia głowy. Dotyczy to w szczególności osób, które cierpią na tzw. androgenowe łysienie (zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet).

To jeszcze nie wszystko, ponieważ warto wiedzieć, że przeszczep włosów może być z powodzeniem stosowany również w przypadku pacjentów, u których łysienie zostało spowodowane różnego rodzaju urazami, oparzeniami czy chorobami.

Rzecz jasna, nie można traktować przeszczepu jako metody, która zawsze i natychmiastowo przynosi imponujące korzyści w postaci bujnej czupryny. W rzeczywistości bowiem skuteczność przeszczepu w jest silnie uzależniona od przyczyny, która spowodowała łysienie, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

włosy

Co należy zrobić przed przeszczepem włosów?

Zanim jeszcze zostanie przeprowadzony przeszczep włosów, konieczne jest odbycie indywidualnych konsultacji z lekarzem. Pomoże on ustalić, jaka metoda przeszczepu będzie w danej sytuacji najbardziej odpowiednia oraz czy w ogóle da się przeprowadzić zabieg w tym zakresie.

Podczas takich konsultacji przeprowadza się wywiad z przyszłym pacjentem — lekarz uzyskuje na tym etapie informacje odnośnie stosowanych przez pacjenta leków, stylu życia itp., a także przebytych w przeszłości chorób, ponieważ mogą mieć one duży wpływ na łysienie i tempo utraty włosów.